Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nová definícia daňového poradenstva (analýza)

Nová definícia daňového poradenstva
Ilustračné foto: Stock - photo
23. júla 2013 Zdroj Podnikam.SK, Accace Tlačiť
Navrhovaná zmena zákona o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov prináša viacero zmien. 
 
Medzi najvýznamnejšie z nich patrí zavedenie definície daňového poradenstva, nová úprava pre zahraničných daňových poradcov a zmena podmienok pre poskytovanie daňového poradenstva prostredníctvom právnických osôb. Analzýzu novely pripravila poradenská spoločnosť Accace.
 

Daňoví poradcovia monopol na podávanie priznaní zatiaľ nedostali

Navrhovanou úpravou sa zavádza definícia daňového poradenstva, ktorá doteraz v zákone chýbala. V médiách v tejto súvislosti zarezonovali niektoré návrhy z pripomienkového konania, ktoré túto definíciu navrhovali obšírnejšie, pričom hrozilo, že sa bude prekrývať s činnosťou účtovníkov, čím by sa značne skomplikovala činnosť účtovných firiem. 
 
V návrhu schválenom vládou ostala definícia daňového poradenstva užšia, a to len v rozsahu poradenstva pri zisťovaní základu dane a dane, pri plánovaní daní a poskytovania stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácii právnych predpisov v oblasti daní. Obava, že by účtovné spoločnosti za svojich klientov nemohli podávať daňové priznania, je teda nateraz neopodstatnená.
 
Predmetnú legislatívnu zmenu zatiaľ schválila vláda, musí však ešte prejsť parlamentom. Jej navrhovanbá účinnosť je od 1. januára 2014. „Hoci novela zákona zatiaľ nie je schválená parlamentom, zásadné rozšírenie definície daňového poradenstva nepredpokladáme,“ uviedol Peter Pašek, Managing Director spoločnosti Accace.
 

 

Poradcovia už môžu mať aj eseročku

Ďalšia navrhovaná zmena sa týka poskytovania daňového poradenstva prostredníctvom právnických osôb. Novela navrhuje zrušiť podmienku, aby bolo daňové poradenstvo poskytované výlučne komanditnými spoločnosťami a verejnými obchodnými spoločnosťami. Daňové poradenstvo tak po novom bude možné poskytovať aj prostredníctvom napr. spoločnosti s ručením obmedzeným.
 
TIP: Vláda schválila legislatívu na boj proti daňovým podvodom
 
Na zápis právnickej osoby do zoznamu komory daňových poradcov bude navyše postačovať, aby daňoví poradcovia (fyzické osoby) mali na základnom imaní alebo hlasovacích právach v spoločnosti podiel najmenej 50 % namiesto doterajších 75 %. „Chceli by sme upozorniť, že zápis právnických osôb do komory daňových poradcov nebude povinný a daňové poradenstvo bude môcť byť poskytované právnickými osobami, ak majú túto činnosť zapísanú v OR a fyzické osoby, ktoré v ich mene poskytujú daňové poradenstvo, musia mať oprávnenie na výkon daňového poradenstva,“ uviedol Pašek.
 

Zjednodušenie pre zahraničných daňových poradcov

Novela ďalej upravuje poskytovanie daňového poradenstva prostredníctvom daňových poradcov, ktorí sú štátnymi príslušníkmi iných členských štátov  EÚ, resp. EHP a poskytujú daňové poradenstvo v týchto štátoch. Pre takýchto daňových poradcov novela navrhuje zjednodušiť zápis do zoznamu daňových poradcov v SR, a tým aj zjednodušiť ich podnikanie na Slovensku. 
 

Zmeny vo vzdelávaní daňových poradcov

Novela ďalej sprísňuje požiadavky na vzdelanie asistentov daňových poradcov. Zmeniť sa má zároveň to, že výkon niektorých povolaní najmä v štátnej správe už nebude automaticky znamenať vyškrtnutie zo zoznamu daňových poradcov. Rovnako bude pravdepodobne zrušený „monopol“ na zabezpečovanie povinného vzdelávania daňových poradcov zo strany komory daňových poradcov. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X