Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Obchodníci skrátili tržby denne aj o tri tisícky

Obchodníci skrátili tržby denne aj o tri tisícky
Ilustračné foto: Stock - photo
26. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Nezákonnú manipuláciu s údajmi v elektronickej registračnej pokladni zistili kontrolóri pri väčšine preverovaných prevádzok, ktoré používajú jeden ten istý typ pokladne.
 
Finančná správa mala vytypovaných 23 prevádzok na území celej SR, pričom manipulácia s údajmi sa potvrdila až pri 21 z preverovaných prevádzkach.
 

Špekulanti vydávali dva typy bločkov

Na niektorých prevádzkach sa denne krátili tržby až o 3 tis. eur, čo znamená únik na dani z pridanej hodnoty (DPH) až 600 eur denne. Na tlačovej besede to uviedol generálny riaditeľ daňovej a colnej sekcie Finančného riaditeľstva SR Daniel Čech.
 
Kontrolné akcie boli zamerané na prevádzky so sortimentom ako sú potraviny, textil, či iný spotrebný tovar. Prevádzky boli preverované naprieč celým Slovenskom, podľa Čecha totiž ide o plošný problém. „Krátenie tržby bolo na dennej úrovni 2 tis. až 3 tis. eur, čo na dani z pridanej hodnoty predstavuje 400 až 600 eur denne. Celkovo došlo k daňovým únikom niekoľko stotisíc eur len pri tomto jednom type registračnej pokladne,“ uviedol Čech. 
 

Na „bločku“ stahli cenu aj o 95 %

Podľa Čecha prevádzky pomocou špeciálneho softvéru vydávali dva typy bločkov, jeden reálny a druhý falošný, na ktorom bola falšovaná predovšetkým cena tovaru. Tá sa krátila v rozmedzí 60 % až 95 %. Finančná správa podľa Čecha ďalej zaistila okrem bločkov aj USB kľúče, návody a príručky, ktoré podrobne popisovali postup ako manipulovať s údajmi na registračnej pokladni. Okrem ceny sa manipulovalo aj s množstvom tovaru, alebo aj s jeho obsahom. 
 

Pokladnicu stahnu z trhu

Kontrolnú akciu vykonala finančná správa na základe podnetov podnikateľov, ktorým boli už pri kúpe pokladnice ponúkané dve verzie pokladnice, z ktorých sa pri jednej dalo manipulovať s údajmi. „Finančná správa podá podnet na certifikačnú autoritu, ktorá vydala certifikát na tento typ registračnej pokladne a bude žiadať stiahnutie tejto pokladnice z trhu,“ dodal Čech. Výška pokuty za manipulovanie s údajmi môže dosiahnuť až 3 300 eur. 
 

 
Finančná správa plánuje počas tohto leta ďalšie akcie určené na preverovanie aj ďalších typov registračných pokladní, počas ktorých chce zistiť, či krátenie tržby je výnimočný alebo pravidelný stav.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X