Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Objem šedej ekonomiky na Slovensku postupne klesá

Objem šedej ekonomiky na Slovensku postupne klesá
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
17. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovensko zaostáva v eliminácií šedej ekonomiky za svojimi západoeurópskymi susedmi.

Na Slovensku sa v roku 2013 v šedej ekonomike stratilo viac ako 11 mld. eur

Objem šedej ekonomiky na Slovensku pomalým tempom postupne klesá. Od roku 2008 poklesol v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) zo 16 %, teda zo sumy 10,4 mld. eur, na súčasných 15 %, čo zodpovedá celkovej hodnote približne 11 mld. eur. Vyplynulo to zo štúdie, ktorú pre spoločnosť Visa Europe vypracoval profesor Friedrich Schneider z Univerzity Johannesa Keplera v Linci v spolupráci s poradenskou spoločnosťou A.T. Kearney na konci roku 2014.

Podľa štúdie Slovensko zaostáva v eliminácií šedej ekonomiky za svojimi západoeurópskymi susedmi. Medzi európskych rekordérov v znižovaní objemu šedej ekonomiky patrí napríklad susedné Rakúsko, kde šedá ekonomika tvorí 8 % HDP. Šedá ekonomika na Slovensku je však podľa výsledkov štúdie porovnateľná s Českou republikou, kde objem šedej ekonomiky v roku 2013 tvoril 15,5 % HDP. 

V rámci vývoja šedej ekonomiky na Slovensku je badateľný od roku 2010 pokles, aj keď mierny. „Šedá ekonomika je predovšetkým ekonomikou hotovosti, ktorá umožňuje vykonávať anonymné transakcie, ktoré nemožno spätne dohľadať. Spoľahlivým spôsobom, ako ju možno obmedziť, je zvýšiť počet elektronických transakcií a podporiť rozšírenie akceptácie kariet aj v sektoroch, ako je napríklad maloobchod alebo remeselná živnosť, kde sa šedá ekonomika prejavuje najviac,“ povedal Marcel Gajdoš, regionálny manažér Visa Europe pre Českú republiku a Slovensko. 

Štúdia dokazuje, že existuje prepojenie medzi veľkosťou šedej ekonomiky a počtom elektronických platieb. „Napríklad v krajinách, kde sú elektronické platby široko používané, je veľkosť šedej ekonomiky podstatne nižšia ako v krajinách, kde elektronické platby rozšírené nie sú,“ uviedol Friedrich Schneider.

Príkladom je podľa neho Veľká Británia, ktorá je v oblasti elektronických platieb jednou z najprogresívnejších krajín Európskej únie. Objem šedej ekonomiky sa tam pohybuje okolo 10 % HDP. Na druhej strane Turecko, kde sa ročne uskutoční šesťkrát menej elektronických transakcií ako vo Veľkej Británii, má podiel šedej ekonomiky 27 % HDP. 

Celé dve tretiny šedej ekonomiky v Európe predstavuje podľa výsledkov štúdie práca bez platnej pracovnej zmluvy, ktorá sa najčastejšie vyskytuje v sektore stavebníctva. Zostávajúcu jednu tretinu tvoria platby v hotovosti bez vystaveného dokladu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X