Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Od nového roka mierne zlacnejú elektrina aj plyn

Od nového roka mierne zlacnejú elektrina aj plyn
Ilustračné foto SITA
1. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Priemerná cena elektriny klesne pre domácnosti o 5,03 % a ceny plynu o 1,14 %. 

Ceny energií klesnú aj pre malé podniky

Domácnosti ako aj malé podniky by sa mali v roku 2015 tešiť z nižších cien energií. Klesnúť by mali ceny elektriny aj zemného plynu. Ako koncom roka 2014 informoval predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík, priemerná cena elektriny klesne pre domácnosti o 5,03 % a ceny plynu o 1,14 %.

Pre malé podniky, ktorým taktiež určuje ceny regulačný úrad, klesnú ceny plynu v priemere o 5,8 % a ceny elektriny o 3,89 %. Klesnúť by mali dokonca aj ceny elektriny pre priemyselných odberateľov, keďže regulátor rozhodol o poklese distribučných poplatkov vrátane prenosu a strát o 2,83 %.

Najviac ušetria tí, ktorí elektrinou aj vykurujú

Na ceny elektriny pozitívne vplýval najmä pokles veľkoobchodných cien elektriny na svetových trhoch. Podľa regulačného úradu mohli ceny elektriny klesnúť nielen pre nižšie ceny komodity, ale aj vďaka novým právomociam, ktoré úrad získal po prijatí novej legislatívy. Domácnosti v roku 2015 podľa úradu ušetria na elektrine od 6 do 158 eur za rok podľa toho, akú tarifu využívajú.

Pri plyne ušetria domácnosti od 0,3 eura do 14 eur za rok. Aj tu platí, že viac ušetria domácnosti, ktoré plynom aj kúria. Predseda regulačného úradu Jozef Holjenčík priznal, že v prípade plynu ide na prvý pohľad o nízky pokles. Podľa neho však stanovovanie maximálnych cien plynu ovplyvnili dva faktory.

Prvým faktorom bol rusko-ukrajinský konflikt, vďaka ktorému môžu nastať problémy s dodávkami plynu do Európy. Druhým faktorom bol fakt, že trh s plynom na Slovensku je plne otvorený a konkurenčný. „Určili sme len maximálne ceny plynu. Dodávateľom, ktorých je na slovenskom trhu viac ako dvadsať, nič nebráni, aby ponúkli svojim odberateľom nižšie ceny,“ povedal koncom novembra Holjenčík. 

Aj pri teple regulačný úrad avizoval pokles variabilnej zložky ceny tepla, a to v priemere o 5 %. Fixná zložka ceny tepla sa nemení. Variabilná zložka ceny tepla pritom tvorí dve tretiny z celkovej ceny tepla, zvyšok predstavuje fixná zložka. Predseda regulačného úradu nepredpokladá, že priemerný byt v roku 2015 vynaloží na teplo viac ako v roku 2014, záležať však bude od počasia. 

Úrad sa zaoberal aj cenami za vodné a stočné

O zmenu cenového rozhodnutia požiadalo päť zo štrnástich vodárenských spoločností. Dva návrhy na zvýšenie cien vodného a stočného boli zamietnuté, pri zvyšných troch úrad cenové rozhodnutie zmenil. Vodárenským spoločnostiam, ktoré nepožiadali o zmenu cenového rozhodnutia, zostávajú ceny z roku 2014. V rámci priemeru celého Slovenska spolu priemerné ceny vodného a stočného sa zmenia o 0,6 %, čo predstavuje zvýšenie cien o 1,3 centu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X