Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odhlášky áut u daniarov – otázky a odpovede pre podnikateľov

Vystavené staré autá Škoda
Ilustračné foto SITA
18. januára 2013 Tlačiť

V zdaňovacom období roku 2013 daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie a zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.

Oznamovaciu povinnosť v zdaňovacom období roku 2013 je povinný splniť daňovník iba pri zániku daňovej povinnosti, vznik daňovej povinnosti podľa novely zákona už nie je povinný oznámiť.

Zánik daňovej povinnosti je vždy potrebné nahlásiť

Novelizáciou zákona o miestnych daniach nastali zmeny pri prihlasovaní a odhlasovaní motorových vozidiel, použitých na podnikateľské účely a k dani z motorových vozidiel. Finančné riaditeľstvo poskytlo serveru Podnikam.SK odpovede na viaceré otázky, ktoré súvisia s touto legislatívnou zmenou.

1. Ak živnostník použije za rok napríklad 4 rôzne autá – vlastné, susedove, manželkine, bratove – musí každé z nich následne odhlásiť?

Daňovník je povinný zaplatiť dane z motorových vozidiel za každé vozidlo, ktoré používal na podnikanie. Z uvedenej otázky však nie je jasné, kto je vo vymenovaných prípadoch (autá – vlastné, susedove, manželkine, bratove ) daňovníkom tejto dane.

Daňovníka dane z motorových vozidiel upravuje § 85 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o miestnych daniach“). V zmysle odseku 1 citovaného ustanovenia, daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

  • a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II 45aa) vozidla; 42) ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II 45aa) ako vlastník,
  • b) používa vozidlo, v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa), ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
  • c) používa vozidlo, v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa), ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie.

Podľa odseku 2 citovaného ustanovenia, daňovníkom je aj

  • a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady 42a) zamestnancovi za použitie vozidla; to neplatí, ak je zamestnávateľom vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
  • b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.

Vo všetkých prípadoch, v ktorých podnikateľ použil vozidlo na podnikanie a je daňovníkom dane podľa § 85 zákona o miestnych daniach, je povinný podať daňové priznanie a zaplatiť daň.

2. Ako postupovať, ak podám odhlášku a potom auto opäť použijem? Musím za každé auto zaplatiť alikvotnú daň? Musím za každé auto podať daňové priznanie?

Ak daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, oznámi zánik daňovej povinnosti podľa § 90 zákona o miestnych daniach a znovu mu vznikne daňová povinnosť, vznik daňovej povinnosti nie je povinný oznámiť daňovému úradu. Daňovník je povinný podať daňové priznanie podľa novely zákona, v ktorom si prizná pomernú časť dane, ktorá sa vypočíta ako súčin 1/365 a v priestupnom roku 1/366 ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých používal vozidlo alebo viaceré vozidlá na podnikanie.

3. Koľko áut na podnikanie môžem použiť?

Zákon o miestnych daniach neobmedzuje počet vozidiel, ktoré daňovník používa na podnikanie.

4. Prečo je potrebné podávať odhlášky a nie len daňové priznanie?

Pretože podávanie oznámenia pri zániku daňovej povinnosti upravuje zákon o miestnych daniach.

5. Ako zamedzí daňový úrad špekuláciám s nahlasovaním nižšieho počtu dní auta na podnikanie? Napríklad všetky jazdy si napíšem len na 3 dni v mesiaci)?

Podľa zákona o miestnych daniach daňovník je povinný pri zániku daňovej povinnosti podať oznámenie. Po uplynutí zdaňovacieho obdobia je daňovník povinný podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia a v daňovom priznaní vypočítať pomernú časť dane v nadväznosti na zánik daňovej povinnosti. Hodnovernosť údajov uvedených v daňovom priznaní správca dane, je oprávnený zistiť na základe daňovej kontroly daňového subjektu.

Zdroj: Podnikam.SK, IT, Finančné riaditeľstvo SR

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z motorových vozidiel

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X