Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Opozícia chce ústavnú ochranu penzií, v II. pilieri je vyše šesť miliárd

Opozícia chce ústavnú ochranu penzií, v II. pilieri je vyše šesť miliárd
Fotobanka Pixmac
5. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Premiér Robert Fico a minister práce a sociálnych vecí Ján Richter dali niekoľkokrát verejne prísľub, že podporia ústavnú ochranu dôchodkového systému.

Poslanci chcú od vlády splnenie sľubu o ochrane dôchodkov

Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH, SaS a OĽaNO opätovne predkladajú do parlamentu návrh na vydanie ústavného zákona o ochrane starobných dôchodkov. Ako na tlačovej besede uviedol poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, začiatkom apríla tohto roka stiahol návrh z rokovania parlamentu vzhľadom na to, že šéf parlamentného sociálneho výboru Ján Podmanický žiadal pre prípadnú podporu od strany Smer-SD viac času.

„Dali sme tento čas a teraz žiadame, aby Smer splnil svoje sľuby,“ povedal Kaník. Upozornil na to, že premiér Robert Fico a minister práce a sociálnych vecí Ján Richter dali niekoľkokrát verejne prísľub, že podporia ústavnú ochranu dôchodkového systému. „Nevidíme žiadny dôvod na to, aby sme odkladali prijatie tohto návrhu zákona,“ dodal Kaník.

„Nebezpečné sústo“ pre komunistické znárodnenie

Poslankyňa za OĽaNO Erika Jurinová zdôraznila, že je potrebné zastabilizovať vlastnícke práva sporiteľov v druhom pilieri. „Ľudia musia mať istotu, že to, čo vložia do druhého dôchodkového piliera, im aj naozaj zostane,“ povedala. Podľa poslanca za KDH Júliusa Brocku je 6 miliárd eur uložených na účtoch sporiteľov „nebezpečným sústom“ pre komunistické znárodnenie.

„Ja si viem predstaviť, že k vlakom zadarmo by mohla pribudnúť aj elektrina aj plyn zadarmo, na nejaký čas,“ povedal Brocka. Poslanec za SaS Jozef Mihál vyzval stranu Smer-SD, aby sa vrátila k rokovaniam o ústavnom zákone na ochranu dôchodkového systému. „V poslednom čase minister Richter ustúpil od zámeru prijať ústavný zákon, ale my sme sa tejto dobrej myšlienky nevzdali,“ tvrdí Mihál. 

Starobné dôchodkové sporenie má byť nezrušiteľné

Podľa opozičného návrhu ústavného zákona je starobné dôchodkové sporenie nezrušiteľné. Prostriedky nasporené sporiteľmi na ich osobných účtoch sú osobným vlastníctvom sporiteľov a požívajú ochranu v zmysle Ústavy SR. Návrh ústavného zákona okrem toho viaže zvyšovanie veku odchodu do dôchodku na vývoj priemernej dĺžky života a zakotvuje postupné zvyšovanie príspevkovej sadzby do druhého piliera zo súčasných 4 % na 6 % hrubej mzdy sporiteľa v rokoch 2017 až 2024.

Majetok sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri k 31. októbru tohto roka dosiahol vyše 6,31 mld. eur. Čistá hodnota majetku sporiteľov sa tak medzitýždenne zvýšila o 45,9 mil. eur. V akciových fondoch dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) evidovali 570,9 mil. eur, čo znamenalo medzitýždenný nárast o 12,8 mil. eur. V zmiešaných fondoch sa nachádzalo 62,1 mil. eur, čím objem majetku v týchto fondoch medzitýždenne stúpol o 0,9 mil. eur. V dlhopisových fondoch k minulému piatku objem prostriedkov vzrástol o 28,5 mil. eur na takmer 5,6 mld. eur. V indexových fondoch DSS spravovali 82,9 mil. eur, čím sa hodnota majetku v týchto fondoch medzitýždenne zvýšila o 3,7 mil. eur. Informovala o tom Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X