Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Starobní penzisti si od januára prilepšia o 5,2 eura

Starobní penzisti si od januára prilepšia o 5,2 eura
Fotobanka Pixmac
29. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od 1. januára budúceho roka sa budú dôchodky už tretí raz po sebe zvyšovať o pevnú sumu.

Predčasné starobné penzie pôjdu nahor o 5,3 eura

Poberatelia starobných dôchodkov si od januára budúceho roka mesačne prilepšia o 5,2 eura. Predčasným starobným penzistom sa od začiatku nadchádzajúceho roka zvýšia dôchodky o 5,3 eur mesačne. Predčasný starobný dôchodok vyplácaný v sume jednej polovice porastie o 1,9 eura a starobné dôchodky vyplácané v sume jednej polovice o 1,6 eura. Informovala o tom Sociálna poisťovňa.

Invalidný dôchodok priznaný pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % od začiatku roka 2015 stúpne o 4,6 eura, v prípade sumy jednej polovice pôjde o 1,7 eura. O 2,7 eura sa zvýši invalidný dôchodok priznaný pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 % a pri sume jednej polovice tohto dôchodku o 1,1 eura. Nasledujúci rok vzrastie aj vdovský a vdovecký dôchodok, a to o 3,4 eura, v sume jednej polovice o 1,5 eura a sirotský dôchodok o 1,8 eura, v prípade jednej polovice o 0,9 eura. Sociálny dôchodok pôjde smerom nahor o 4,6 eura. 

„Ak bola suma dôchodku určená s prihliadnutím na obdobie dôchodkového poistenia získané v cudzine, ide o tzv. čiastkový dôchodok, ktorý sa od 1. 1. 2015 zvýši o inú pevnú sumu, a to o pomernú časť príslušnej pevnej sumy zvýšenia zodpovedajúcej pomernej časti, v akej sa priznal čiastkový dôchodok podľa právnych predpisov Slovenskej republiky,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. 

O zvýšenie dôchodkov nie je potrebné osobitne žiadať, Sociálna poisťovňa ich viac ako 1,3 milióna dôchodcom zvýši automaticky. Poberateľom bude písomné rozhodnutie o navýšení zasielané postupne v januári budúceho roka. „Dôchodky vo vyššej sume budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne za mesiac január 2015. Súčasne Sociálna poisťovňa dôchodcom vyplatí aj doplatok za obdobie od 1. 1. 2015 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2015,“ uviedol Višváder. 

Od 1. januára budúceho roka sa budú dôchodky už tretí raz po sebe zvyšovať o pevnú sumu. Tá sa určuje percentom z priemernej sumy jednotlivých druhov dôchodkov, pričom toto percento sa na rok 2015 stanovuje ako súčet 70 % z priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien a 30 % z medziročného rastu priemernej mzdy na Slovensku za prvý polrok tohto roka.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X