Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Parlament schválil zákon o neprimeraných podmienkach v reťazcoch

Neprimerane podmienky obchodne retazce
Foto: SITA
26. októbra 2012 Tlačiť

Slovenskí dodávatelia obchodných reťazcov získajú lepšie postavenie pri vyjednávaní s obchodníkmi.

 
Zákon parlamentom prešiel aj napriek odporu opozície a obchodných reťazcov. Zbytočné obmedzenia budú podľa nich motivovať reťazce uzatvárať zmluvy so zahraničnými dodávateľmi, na ktorých sa slovenská legislatíva nevzťahuje, čo v konečnom dôsledku len zníži už aj tak nízky podiel potravín od domácich výrobcov.
 

Zalistovacie poplatky nebudú

(SITA) – Poslanci Národnej rady (NR) SR v piatok schválili zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných reťazcoch, ktorých predmetom sú potraviny. S účinnosťou od 1. januára budúceho roka sa tak neprimeranou podmienkou stane napríklad požadovanie poplatku za zaradenie do registra dodávateľov, zaradenie potraviny do evidencie predávaných výrobkov ako aj peňažné plnenie za služby, ktoré neboli poskytnuté. Za zakotvenie neprimeranej podmienky do obchodného vzťahu budú právnickým alebo fyzickým osobám hroziť pokuty od tisíc do 300 tis. eur.
 

Podľa opozície sa zvýši podiel zahraničných potravín

Legislatíva sa stretla s tvrdým odporom opozície. Podpredseda strany Most-Híd a bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon považuje zákon za zlý. Obchodníci ho podľa neho obídu tak, že uzavrú zmluvy s dodávateľmi zo zahraničia, čo v konečnom dôsledku ešte viac znevýhodní domácich dodávateľov a zníži podiel slovenských potravín v obchodoch. „Tieto vzťahy treba riešiť na úrovni Európskej únie,“ uviedol pred časom Simon. 
 
Poslanec strany SaS Ľubomír Galko kritizoval skrátenie termínu splatnosti faktúr na 30 dní. Reťazce podľa neho túto podmienku môžu obísť zakotvením klauzuly o tolerancii neskoršieho platenia faktúry do zmluvy, ktorú dodávateľ aj tak podpíše, pretože si nebude môcť dovoliť prísť o takého významného odberateľa. Na druhej strane však bude musieť ten istý dodávateľ platiť tým svojim dvakrát rýchlejšie. Návrh zákona považuje za likvidačný pre malých živnostníkov. Marian Záhumenský zo Smeru SD však tvrdí, že zákon sa nijako nedotkne malých podnikateľov a presne mieri na veľké reťazce. 
 
 
Kritické výhrady k zákonu mali aj obchodné reťazce. Podľa spoločnosti Billa môže zákon skomplikovať voľný pohyb tovaru, zvýšiť transakčné náklady, a tým pádom znížiť aj efektivitu predaja, čo by prinieslo len ďalšie zvyšovanie cien potravín. Predstavitelia spoločnosti Coop Jednota majú na zákon podobný názor ako Simon. Zbytočné obmedzenia budú podľa nich motivovať reťazce uzatvárať zmluvy so zahraničnými dodávateľmi, na ktorých sa slovenská legislatíva nevzťahuje, čo v konečnom dôsledku len zníži už aj tak nízky podiel potravín od domácich výrobcov.
 
Pozmeňovací návrh, ktorý by určil reťazcom povinnosť informovať zákazníkov o podiele slovenských potravín v predaji, jeho predkladateľ Igor Matovič (OĽaNO) stiahol. Urobil tak pre snahu europoslankyne Edit Bauer, ktorá chce celý zákon napadnúť.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X