Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Parlament schválil zamestnancom úľavu na zdravotné odvody

Parlament schválil úľavu na zdravotné odvody
Ilustračné foto: SITA
28. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zamestnanci, ktorých hrubý príjem je nižší ako 570 eur mesačne, budú mať od budúceho roka vyššiu čistú mzdu.

Zamestnanec s minimálnou mzdou nebude platiť žiadne zdravotné odvody

Parlament v piatok schválil novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa zavádza odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur. Toto opatrenie, ktoré schválili poslanci v zrýchlenom legislatívnom konaní, by sa pozitívne malo podľa vlády dotknúť viac ako 600 tisíc ľudí. Odpočítateľná položka sa zavádza vzhľadom na to, že od začiatku budúceho roka minimálna mzda stúpne zo súčasných 352 eur na 380 eur. Kompenzujú sa tak ňou zvýšené mzdové náklady zamestnávateľov.

Skrátené konanie obhajovala vláda práve tým, že je potrebné, aby sa odvodová úľava dostala do účinnosti spolu s nárastom minimálnej mzdy, inak by hrozili veľké ekonomické škody v podobe prepúšťania a hospodárskych ťažkostí podnikov. 

Podmienky úľavy 

Na odvodovú úľavu budú mať nárok tí zamestnanci, ktorí zarobia menej ako 570 eur mesačne, resp. 6 840 eur ročne. Zamestnanci s vyššími príjmami platiť odvody rovnako ako doteraz. Odvodová odpočítateľná položka bude v tej istej výške ako budúcoročná minimálna mzda, čiže 380 eur mesačne, respektíve 4 560 eur ročne. Suma sa bude alikvotne krátiť podľa odpracovaného obdobia. 

Zamestnanec s minimálnou mzdou nebude platiť žiadne zdravotné odvody. S rastom príjmu o jedno euro, klesne suma odpočítateľnej položky o dve eurá. Človek, ktorého mzda bude napríklad 450 eur v hrubom, uhradí na zdravotných odvodoch 8,4 eura, namiesto súčasných 18 eur. Zamestnávateľ za takéhoto pracovníka odvedie namiesto 45 eur po novom len 21 eur. 

Len na príjmy zo zamestnania

Odpočítateľná položka sa bude uplatňovať len na príjmy zo zamestnania a nemôže prekročiť sumu zárobku z klasického pracovného pomeru. Na určenie výšky odpočítateľnej položky sa budú posudzovať všetky príjmy zo zárobkovej činnosti. „Pri platení preddavkov na poistné sa odpočítateľná položka bude môcť uplatniť iba u jedného zamestnávateľa. Ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, alebo je aj samostatne zárobkovo činnou osobou, odpočítateľná položka sa uplatní až v ročnom zúčtovaní poistného,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva. 

Zamestnanec bude povinný oznámiť zamestnávateľovi, že má nárok na uplatnenie odvodovej úľavy. V nadväznosti na zavedenie odpočítateľnej položky sa zvýši sadzba za poistencov štátu. Tá bude kompenzovať výpadok príjmov zdravotných poisťovní, ktoré im spôsobí odvodová úľava. Platba za poistencov štátu sa navrhuje vo výške 4,16 % z vymeriavacieho základu. Štát bude zavedenie odvodovej úľavy kompenzovať sumou 152 mil. eur. 

Fico hovorí o historickom znížení zdravotných odvodov

Premiér po hlasovaní podotkol, že opatrenie podporili aj niektorí opoziční poslanci. Pripomenul, že ľudia zarábajúci na úrovni minimálnej mzdy, si vďaka zníženiu zdravotných odvodov a zvýšeniu minimálnej mzdy na 380 eur prilepšia od budúceho roka o 32 eur mesačne. „Môžeme hovoriť o akomsi trinástom plate,“ uviedol Fico. Avizoval, že chcú na Slovensku vytvoriť také prostredie, aby sa ľuďom oplatilo pracovať, nie zostávať doma a byť odkázaný na sociálne dávky. Premiér zároveň ubezpečil, že minimálnu mzdu budú zvyšovať aj v roku 2016. 

Podľa ministra financií Petra Kažimíra ide o reálne opatrenie pre ľudí, ktorí majú problém sa zamestnať. „Aby boli zaujímavejší pre trh práce, a aby tie podmienky ich motivovali vystúpiť so sociálnej siete a živiť sa vlastnými rukami, “ povedal Kažimír. Ten nevylúčil, že ak na to bude priestor v rozpočte, budú uvažovať o rozšírení odpočítateľnej položky aj na ďalšie skupiny pracujúcich. 

Opozícia opatrenie kritizuje

Podľa predsedu KDH Jána Figeľa vláda jednou rukou síce dáva, ale druhou zase oveľa viac ľuďom berie. Ako tvrdí, zmeny v politike zamestnanosti a zdravotných odvodoch sú v celkovej sume viac ako 200 mil. eur, od budúceho roku však na daniach od podnikateľov a na zvýšenej dani z pridanej hodnoty štát vyberie 500 mil. eur navyše. „Ten pomer jedno euro dáva, 2,5 eura berie, je vyjadrením reálneho trendu, ktorý naštartuje schválenie štátneho rozpočtu“ skonštatoval Figeľ. 

Poslanec Ivan Švejna (Most- Híd) ešte v rozprave povedal, že nejde o sociálny ale o volebný balíček, odvodovú úľavu označil za pseudogeniálny nápad, ktorý zaplatia daňoví poplatníci a ktorý bude mať za následok zvýšenie deficitu verejných financií. Opatreniu vyčíta najmä to, že diskriminuje ľudí, ktorí majú síce príjem 380 eur, čo bude zodpovedať sume budúcoročnej minimálnej mzdy, ale sú napríklad samostatne zárobkovo činnými osobami.

Podotýka, že živnostník s takýmto príjmom, bude musieť platiť zdravotné odvody aj naďalej. Rovnako na tom budú aj dohodári, ktorí majú dokonca ešte nižší príjem. Podľa Švejnu sa môžu cítiť diskriminovaní aj neevidovaní nezamestnaní, ktorí hoci nemajú žiaden príjem, odvody platiť musia. 

Vyšším mzdovým pásmam vláda kompenzáciu neponúka

Poslanec Jozef Mohál (SaS) pripomenula, že na Slovensku je až šesť pásiem minimálnej mzdy a zdvihnutím tej najnižšej sa zdvíha aj ďalších päť. „Pýtam sa, kde je nejaká kompenzácia pre priemerne alebo mierne nadpriemerne zarábajúcich zamestnancov, tých, ktorí zarábajú 600, 700 eur? Pretože aj tým musia zamestnávatelia zdvihnúť zo zákona mzdy a týmto tú kompenzáciu cez odpočítateľnú položku neponúkate,“ uviedol v rozprave k návrhu Mihál. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do zdravotnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X