Päť vecí, ktoré robia rodičia úspešných detí inak
Cieľom každého rodiča je zažiť úspech svojho dieťaťa. Ich úloha na tejto ceste je pritom nesmierne dôležitá, pretože deti sa mnohé naučia práve od svojich rodičov. Sú pre nich prvými vzormi aj mentormi. Základy, ktoré im rodičia odovzdajú pri výchove, následne využívajú po celý svoj život. Čo však robia niektorí rodičia inak, ako väčšina populácie?
- Nechajú svoje deti, aby robili chyby
Možno to znie príliš tvrdo, ale najlepšie je učiť sa na chybách. A aj napriek tomu, že staré známe porekadlo hovorí o tom, že ideálne je učiť sa na pochybeniach iných, najviac sa v živote naučíme na vlastných chybách. V prvom rade to dieťaťu ukáže, ako prežiť situáciu, v ktorej pochybí a následne ho naučí, ako sa s ňou vyrovnať a poučiť sa z nej. Nemenej dôležitým faktorom je možno pochopiť, že chyby sú nevyhnutnou súčasťou ich života a nie sú ich nepriatelia. Keď sú deti skúšané, zároveň ich to učí tvrdej práci a vytrvalosti. Na základe toho si potom vytvoria správne hodnoty, ktoré ich budú sprevádzať tak osobným, ako aj profesionálnym životom.
- Vzťah s dieťaťom má u nich prioritu pred dlhými pracovnými hodinami
Ak ste presvedčení o tom, že u detí je potrebné pestovať tvrdú pracovnú disciplínu, tak minimálne pravidelná práca nadčas nie je tým najlepším spôsobom, ako ich to naučiť. Jeden z holandských výskumov v tejto súvislosti potvrdil, že čas, ktorí strávili otcovia so svojimi tínedžermi, skôr prispel k osvojeniu tohto dôležitého návyku u ich detí. Podstatou celého procesu je fakt, že otec sa nachádza v blízkosti dieťaťa. Výskum v neposlednom rade naznačil, že otcovia, ktorí trávia viac času so svojimi potomkami v tínedžerskom veku a menej v kancelárii, lepšie pochopili hodnotu tvrdej práce.
- Dávajú deťom jednoduché a bežne používané mená
Iný výskum vedený na Wisconsinskej univerzite zase potvrdil, že ľudia s bežne používanými menami majú vyššiu šancu, že ich prijmu na pracovnom pohovore. Výsledky tak ukázali, že mená ako Katarína alebo Peter patria medzi obľúbenejšie a sú vnímané pozitívnejšie. Toto zaujímavé zistenie tak naznačuje, že mená ľudí by mali byť vymazané z prijímacích formulárov.
- Povzbudzujú deti k cestovaniu
Ľudia, ktorí pravidelne cestujú napríklad v dôsledku obchodných aktivít, sa v mnohom líšia od tých, ktorí necestujú. Je to tak najmä preto, že pritom spoznávajú nové miesta, kultúry, klímy, ľudí, osobnosti či nové chute. Musia sa viac prispôsobovať a častejšie tak opúšťajú svoju komfortnú zónu, čo ich posúva smerom vpred. To isté platí aj pre deti.
- Neučia deti, že keď vyrastú, môžu robiť všetko, čo si predstavujú
Títo ľudia samozrejme povzbudzujú a motivujú svojich potomkov, aby v budúcnosti mohli vykonávať povolanie, po akom túžia. Väčšina detí však nechce robiť prácu, o ktorú bude záujem o 20 rokov. Chcú byť hudobníci, atléti či iní profesionálni športovci. Pravdou však ostáva, že len malé percento z nich aj naozaj skončí v takomto vysnívanom povolaní. Trik je preto v tom, že rodičia by mali sledovať súčasné aj prognózované trendy v zamestnávaní a na trhu a deti potom viesť k týmto povolaniam.
V súčasnosti sa napríklad veľa hovorí o tom, že hudbou budúcnosti sú rôzne povolania v oblasti zdravotníctva, technológií či sociálnej sfére. Príprava detí na tieto práce však zahŕňa aj rôzne poznatky z oblasti vedy, matematiky a iných vedných discplín. Prvotná zodpovednosť tak leží na pleciach rodičov. Tí by mali byť schopní rozpoznať, na čo má dieťa talent, sledovať, čo ho zaujíma a podľa toho ho začať smerovať k povolaniu, v ktorom by mohlo uspieť a ktoré by ho aj napĺňalo.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.