Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

PMÚ bude sledovať správanie dodávateľov plynu

30. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Kontrolný orgán sa chce okrem iného zamerať na otázky vplyvu cenovej regulácie na hospodársku súťaž pri tých kategóriách zákazníkov, pri ktorých ostávajú dodávky plynu stále regulované.

SPP vplyvom konkurencie klesá trhový podiel

Dodávateľské spoločnosti na trhu s dodávkami zemného plynu sa môžu pripraviť na zvýšený záujem zo strany Protimonopolného úradu SR (PMÚ). Ten si totiž po tom, ako sa na slovenskom trhu z roka na rok zvyšuje konkurencia na trhu s plynom, chce posvietiť na správanie dodávateľských spoločností ako aj všetkých ostatných účastníkov trhu.

„Napriek niektorým pozitívnym zmenám a vývoju v sektore plynárenstva v uplynulom období, budeme kvôli jeho významu a širokému využitiu situáciu v tomto sektore naďalej sledovať a pravidelne vyhodnocovať zmeny súvisiace s hospodárskou súťažou,“ uviedla Andrea Vilhelmová z odboru predsedu PMÚ.

Kontrolný orgán sa chce okrem iného zamerať na otázky vplyvu cenovej regulácie na hospodársku súťaž pri tých kategóriách zákazníkov, pri ktorých ostávajú dodávky plynu stále regulované. PMÚ zaktualizoval svoju sektorovú správu o fungovaní trhu so zemným plynom na Slovensku z roku 2010.

„Opätovne sme zanalyzovali vývoj situácie na tomto trhu. Keďže predchádzajúca správa konštatovala, že napriek otvoreniu trhu dodávok zemného plynu pre koncových zákazníkov bol dovtedajší vývoj konkurencie pomerne pomalý, úrad sa zameral hlavne na túto časť trhu,“ dodala Vilhelmová. 

Úrad na základe analýzy konštatoval, že Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP), ktorý pred liberalizáciou plynárenského trhu bol jediným dodávateľom plynu, vplyvom rastúcej konkurencie klesá trhový podiel. Celkový trhový podiel SPP postupne klesol na súčasných zhruba 61 %.

„Tento klesajúci podiel bol zapríčinený jednak vstupom nových hráčov na trh, ale tiež posilňovaním postavenia už existujúcich konkurentov, čo svedčí o rastúcej konkurencii v tejto oblasti ekonomiky. Od otvorenia trhu nastali najväčšie zmeny v skupine zákazníkov priemyselných odberateľov, naopak, najmenší pokles podielu spoločnosti SPP nastal v kategórii malých podnikov,“ uviedla Vilhelmová. 

Posun podľa PMÚ nastal aj v zložení koncovej ceny. Podľa úradu sa zvyšuje podiel tej zložky ceny, v rámci ktorej existuje na trhu konkurencia. „Naopak, podiel zložiek, ktoré sú zabezpečované takzvane prirodzenými monopolmi v oblasti distribúcie a prepravy postupne klesá. Pre koncového spotrebiteľa je tento trend pozitívny, pretože stále väčšia časť ceny je ovplyvňovaná konkurenciou, ktorá na tomto trhu postupne rastie,“ konštatovala Vilhelmová.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X