Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podmienky založenia s.r.o. sa od septembra sprísnia

Pexels photo 2.jpg
6. augusta 2018 Tlačiť

BRATISLAVA 6. augusta (Podnikam/PR) – Od 1. septembra 2018 sa podmienky založenia spoločnosti s ručením obmedzeným  (s.r.o.) sprísnia.

Ak sa pripravujete na založenie s.r.o., preverte si pred podaním návrhu na zápis do Obchodného registra, či nie ste evidovaný v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne alebo v zozname daňových dlžníkov.

Skúmanie zoznamu dlžníkov pri založení s.r.o.

Už dlhšie platí, že s.r.o. nemôže založiť osoba s nedoplatkom voči správcovi dane. Od septembra sa však rozsah „zakázaných“ nedoplatkov pri založení s.r.o. rozšíri aj o dlhy voči Sociálnej poisťovni.

Po novom registrový súd bude sám ex offo skúmať, či zakladateľ s.r.o. je evidovaný v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne a v zozname daňových dlžníkov. V prípade, ak zakladateľ s.r.o. má takýto nedoplatok, zápis v Obchodnom registri bude odmietnutý.

Preveriť si zápis v zoznamoch dlžníkov je možné aj na internete. Sociálna poisťovňa vedie online zoznam dlžníkov Sociálnej poisťovne. Na webe Finančnej správy SR nájdete zoznam daňových dlžníkov.

Založiť s.r.o. bude možné aj s dlhom do určitej výšky

Advokát Tomáš Hôra, ktorý spolupracuje s portálom SroOnline.sk, odporúča preveriť si zápis v zozname dlžníkov preventívne vopred ešte pred podpísaním zakladateľskej listiny, resp. spoločenskej zmluvy a to u každého z plánovaných zakladateľov firmy.

Súd odmietne vykonať zápis s.r.o. do Obchodného registra z dôvodu, že aspoň jeden zakladateľ s.r.o. má evidovaný dlh voči správcovi dane alebo Sociálnej poisťovni. Ak zápis bude odmietnutý, lehota na odstránenie tohto nedostatku bude 15 dní od doručenia oznámenia o odmietnutí. Odstrániť tento nedostatok návrhu na zápis bude možné len podaním námietok s predloženým písomným súhlasom správcu dane, resp. Sociálnej poisťovne podľa osobitných predpisov. V tomto prípade sa však zakladatelia s.r.o môžu dostať do časovej núdze, keďže lehota na vydanie takéhoto súhlasu je päť pracovných dní. Niekoľko dní navyše je potrebné počítať aj na podanie predmetnej žiadosti o vydanie súhlasu a následne aj na doručenie súhlasu poštou. Vo výsledku sa tak získanie súhlasu nemusí stihnúť v lehote na podanie námietok,“ hovorí Hôra.

Ak osoba s evidovaným dlhom voči Sociálnej poisťovni alebo správcovi dane bude chcieť od septembra založiť s.r.o, musí Obchodnému registru predložiť písomný súhlas Sociálnej poisťovne, resp. správcu dane. „Správca dane súhlas vydá v tom prípade, ak celkový dlh nepresahuje sumu 170 eur. V prípade nedoplatkov voči Sociálnej poisťovni, súhlas bude vydaný,  ak pohľadávka neprevyšuje sumu vo výške určenej generálnym riaditeľom. Nedoplatky voči zdravotnej poisťovni naďalej nebudú prekážkou pri založení s.r.o.,“ dopĺňa Hôra.

Novozaložené s.r.o. už bez daňovej licencie

Lepšou správou pre záujemcov o založenie s.r.o. v roku 2018 je, že od januára tohto roka bola zrušená daňová licencia. Všetky novozaložené eseročky už neplatia daňovú licenciu.

Daňová licencia bola vo výške 480 eur pre neplatcov DPH a 960 eur pre platcov DPH. Preto je možné predpokladať, že sa naďalej bude zvyšovať záujem o založenie obchodných spoločností. Pripomíname, že založenie s.r.o. online sa v posledných rokoch teší obľube najmä vďaka nižším poplatkom za zápis do Obchodného registra.

Hlavnou výhodou s.r.o. v porovnaní so živnosťou je, že pri s.r.o. sa zo zisku neplatia odvody do Sociálnej poisťovne. Pri s.r.o. je aj nižšie riziko podnikania, keďže podnikateľ neručí súkromným majetkom (narozdiel od živnosti).

Virtuálne sídlo pre firmy

Možnosťou, ako ušetriť pri začiatkoch podnikania, je aj služba virtuálne sídlo. Vo svojej podstate ide o prenájom adresy sídla spolu s notifikáciami o prijatej pošte a úschovou zásielok.

Cena za službu virtuálneho sídla je niekoľkonásobne nižšia ako pri prenájme kancelárie. Napríklad polročný poplatok za virtuálne sídlo firmy v Bratislave, Košiciach alebo Žiline stojí 114 €, teda iba 19 € mesačne.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

daňová licenciafinančná správaObchodný registerPODNIKAM/PRs.r.o.socialna poistovna

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X