Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pokles kvality podnikateľského prostredia sa spomalil

Pokles kvality podnikateľského prostredia sa spomalil
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
29. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podnikateľské prostredie Slovenska sa zhoršovalo aj v treťom štvrťroku 2013, avšak tento pokles nebol taký výrazný v porovnaní s predchádzajúcimi štvrťrokmi. Vyplýva to z vlastného prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS). 

Najvýraznejší pokles zaznamenali vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva

Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia (IPP) je 68,1 bodu, čo predstavuje pokles o 2,88 % oproti minulému kvartálu. Podľa aliancie spomalila pokles kvality podnikateľského prostredia obmedzená aktivita vlády a parlamentu v oblasti legislatívy.
 
V treťom štvrťroku zaznamenala najvýraznejší pokles položka vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva, ktorej rating klesol oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 8,01 % na 9,7 bodu. Pod tento pokles sa podľa PAS podpísal dlhodobý zlý stav slovenskej justície a komplikácie pri voľbe nového generálneho prokurátora. 
 

Racionalizačné opatrenia vo verejnom sektore považujú podnikatelia za nedostatočné

Na druhom mieste medzi položkami s najväčším poklesom sa umiestnila efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej pomoci, ktorá klesla o 7,68 % na 16,1 bodu. Podnikateľom sa nepozdáva konsolidácia verejných financií prostredníctvom presúvania konsolidačného bremena na podnikateľov a obyvateľstvo. Racionalizačné opatrenia vo verejnom sektore považujú za nedostatočné. Veľmi negatívne vnímajú aj zrušenie záväzku znížiť sadzbu dane z pridanej hodnoty späť na 19 %, po znížení deficitu verejnej správy pod tri percentá výkonu ekonomiky. 
 

 
V sledovanom období klesol aj rating uplatňovania princípu rovnosti pred zákonom, a to o 7,45 % na 18,7 bodu. Podnikateľom sa nepáči, že terčom väčšiny kontrol nie sú rizikoví podnikatelia, ale predovšetkým domáce firmy a podnikatelia, ktorí dostávajú pokuty za menej závažné pochybenia. Na druhej strane v treťom štvrťroku najvýraznejšie rástli položky informačná otvorenosť podnikov, a to o 1,68 %, a vzťah k životnému prostrediu, o 1,45 %. 
 
 
V súčasnosti PAS publikuje v poradí už 49. hodnotu indexu IPP, ktorá zachytáva jeho zmeny v treťom štvrťroku 2013. V predchádzajúcom štvrťroku aliancia zmenila spôsob zverejňovania výsledkov IPP v jednotlivých obdobiach, keď upustila od publikovania absolútnych hodnôt indexu, a prešla k zverejňovaniu medzikvartálnych percentuálnych zmien indexu. Podnikateľská aliancia Slovenska je profesijná asociácia, ktorá združuje podnikateľov a zamestnávateľov. Vznikla ustanovujúcim zasadnutím 15. novembra 2001. Pri jej zrode stáli Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO a Centrum pre hospodársky rozvoj.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X