Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poslanci schválili posledný rozpočet súčasnej vlády

Peniaze/peniaze rozbeh/20/financovanie vonkajsich zdrojov
ilustračné: Shutterstock
20. novembra 2015 Zdroj SITA/Podnikam Tlačiť

Druhá vláda Roberta Fica má svoj posledný rozpočet odobrený Národnou radou SR. Rozhodli o tom poslanci v piatkovom hlasovaní. Z celkovo 135 prítomných poslancov za návrh štátneho rozpočtu na budúci rok a návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2016 až 2018 hlasovalo 80. Proti boli 42 zákonodarcovia, hlasovania sa zdržalo 13 poslancov.

Parlamentná diskusia o návrhu rozpočtu, ktorý predpokladá budúcoročný schodok verejnej správy 1,93 % hrubého domáceho produktu a následne postupné znižovanie deficitu až po vyrovnaný rozpočet v roku 2018, trvala dva dni a vystúpili v nej vyše dve desiatky poslancov.

Rezerva na významné investície sa navýši

V rámci hlasovania o rozpočte prešli aj niektoré pozmeňujúce návrhy. V rámci spoločnej správy poslanci súhlasili s doplnením zamestnancov verejnej správy, ktorým v budúcom roku stúpnu mzdy o 4 %, aj o profesionálnych vojakov. Zároveň schválili aj vyplácanie vratiek domácnostiam za spotrebovaný zemný plyn v celkovej výške 48 mil. eur priamo zo štátneho rozpočtu z kapitoly rezortu hospodárstva.

Okrem toho prešli aj dva vládne pozmeňujúce návrhy, ktoré boli predložené poslancom Smeru-SD Danielom Duchoňom v rámci parlamentnej rozpravy k rozpočtu. Prvým sa zvyšujú príjmy aj výdavky rozpočtu o 250 mil. eur. Na strane príjmov sa navyšuje očakávaný výber dane z pridanej hodnoty o 200 mil. eur a spotrebných daní o 50 mil. eur. Odôvodnené to je predpokladaným lepším výberom týchto daní oproti pôvodnému návrhu rozpočtu.

Na druhej strane sa na výdavkovej strane navyšuje rozpočtová rezerva na významné investície o 100 mil. eur na bezmála 176 mil. eur a vytvára sa 150-miliónová rezerva na makroekonomický vývoj, resp. lepší výber daní. Na návrh Duchoňa sa tiež do uznesenia k rozpočtu dostala aj garancia, že v rámci kapitoly rezortu zdravotníctva bude zabezpečených 55 mil. eur ročne na úpravy platov ostatných zdravotných pracovníkov vrátane zdravotných sestier.

Neprešiel ani jeden návrh opozície

Takí úspešní so svojimi pozmeňujúcimi návrhmi však už neboli opoziční poslanci. Ani jeden z ich návrhov totiž neprešiel. Poslanec Jozef Mikloško z KDH pritom navrhoval prehodnotiť efektivitu účasti orgánov štátnej správy v medzinárodných organizáciách. Ako uviedol, Slovensko totiž platí z rozpočtu do všetkých organizácii 40 až 50 mil. eur ročne, pritom účasť v nich neprináša žiadne efekty. Na druhej strane chcel navýšiť prostriedky na podporu rozvoja tvorby regionálnych štúdií RTVS v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Mikloškov stranícky kolega Martin Fronc zase navrhoval presunúť z kapitoly všeobecná pokladničná správa celkovo 55 mil. eur na posilnenie rozpočtu školstva. Z nich chcel 40 mil. eur nasmerovať na garantované 4-percentné navýšenie platov učiteľov, ktoré podľa neho nie je premietnuté v kapitolách školstva a vnútra. Zvyšných 15 mil. eur navrhoval použiť na zvýšenie rozpočtov na vzdelávanie. So svojimi návrhmi taktiež neuspel.

Ďalší poslanec KDH Július Brocka navrhoval zvýšiť rozpočet pre kanceláriu prezidenta na opravy prezidentského paláca o takmer 440 tis. eur. Odôvodňoval to tým, že prezident reprezentuje krajinu navonok a navyše krajina bude v budúcom roku predsedať Európskej únii, pričom prezidentský palác potrebuje významnejšie opravy. O túto sumu navrhoval znížiť práve zdroje na vyplácanie vratiek za plyn, rovnako so svojim návrhom však neuspel.

Naplánovali relatívne ambicióznu konsolidáciu

Slovensko by podľa uvedeného návrhu rozpočtu malo v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 1,93 % hrubého domáceho produktu. Na nasledujúce roky pritom rezort financií naplánoval ďalšiu konsolidáciu na 0,42 % výkonu ekonomiky v roku 2017, pričom vyrovnaného rozpočtu by sme sa mohli dočkať už o rok neskôr. Samotný návrh hotovostného štátneho rozpočtu počíta budúci rok so schodkom na úrovni 1,97 mld. eur. Pre porovnanie, rozpočet na rok 2015 predpokladá hotovostný deficit v objeme 2,984 mld. eur.

Kabinet Roberta Fica tak naplánoval na budúci rok relatívne ambicióznu konsolidáciu, keďže v tomto roku rezort financií očakáva schodok na úrovni 2,74 % hrubého domáceho produktu. Tohtoročný deficit by tak mal byť v skutočnosti o 0,25-percentuálneho bodu vyšší, ako sa predpokladalo v aktuálnom rozpočte, čo je podľa ministra financií Petra Kažimíra spôsobené hlavne korekciami pri eurofondoch.

Ambicióznejšie ciele na ďalšie roky majú priniesť aj ďalšie skresávanie dlhu verejnej správy. Ten by mal v tomto roku dosiahnuť 52,8 % hrubého domáceho produktu a podľa očakávaní rezortu financií by mal postupne klesať na 52,1 % výkonu ekonomiky v roku 2016, cez 51,3 % hrubého domáceho produktu v roku 2017 až po 48,9 % v roku 2018. „Od roku 2017 sa pri pokračujúcej konsolidácii predpokladá primárny prebytok, ktorý spolu s ekonomickým rastom prispeje k výraznejšiemu poklesu dlhu,“ píše sa v rozpočte.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X