- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- Pozor na multitasking. Vedci zistili, že znižuje pracovný výkon, IQ a škodí aj mozgu
Pozor na multitasking. Vedci zistili, že znižuje pracovný výkon, IQ a škodí aj mozgu
Možno ste už niekedy počuli o tom, že multitasking pre vás nie je dobrý. Štúdia Stanfordskej univerzity však v tejto súvislosti odhalila, že je skutočným zabijakom výkonu, inteligencie a dokonca môže škodiť ľudskému mozgu.
Multitasking označuje spracovávanie alebo výkon viacerých úloh v rovnakom čase. Jeho tienistá stránka spočíva najmä v tom, že poškodzuje náš výkon v danej chvíli. Štúdia tiež zistila, že pri realizácii viacerých úloh naraz, sa znižuje produktivita človeka v porovnaní človekom, ktorý pracuje len na jednej veci. Výskumníci ďalej odhalili, že ľudia, ktorí sú pravidelne bombarodovaní rôznymi elektronickými informáciami, sa nedokážu riadne sústrediť a spomenúť si na mnohé informácie. Títo jednotlivci majú tiež vačší problém prejsť z jednej úlohy na druhú v porovnaní s ľuďmi, ktorí pracujú len na jednej úlohe.
Špeciálna zručnosť?
Čo však v prípade, ak sú niektorí jednotlivci presvedčení o tom, že multitasking je ich špeciálnou zručnosťou, ktorú považujú za svoju prednosť? Vedci sa v štúdii zaoberali aj touto problematikou a prišli pritom so zaujímavými zisteniami. Pri svojom skúmaní rozdelili zúčastnených do dvoch skupín. V prvej z nich boli ľudia, ktorí považovali multitasking za svoju prednosť a verili, že zlepšuje ich výkonnosť a v druhej takí, ktorí mali na vec opačný názor. Výsledky napokon potvrdili, že pravidelní multitaskeri a tí, ktorí boli presvedčení o tom, že tento štýl práce zvyšuje ich výkonnosť, boli v samotnom multitaskingu dokonca horší v porovnaní s druhou skupinou.
Ich výkon bol podľa vedcov horší aj preto, že mali viac problémov s organizáciou vlastných myšlienok a filtráciou irrelevantných informácií. Boli tiež pomalší v prechode z jednej úlohy na druhú. Štúdia tak ukázala, prečo multitasking znižuje pracovný výkon. Je to najmä preto, že náš mozog sa dokáže sústrediť len na jednu vec v určitom čase. Keď sa snažíme robiť na viac vecí naraz, mozog naráža na nedostatok schopnosti vykonávať obe úlohy úspešne.
Multitasking znižuje IQ
Okrem toho, že samotný výkon viacerých úloh naraz nás spomaľuje, vedci zistili aj to, že multitasking znižuje aj výšku nášho IQ. Štúdia Londýnskej univerzity v tejto súvislosti odhalila, že účastníci, ktorí robili na viacerých kognitívnych úlohách naraz, mali nižšie inteligenčné skóre, ktoré bolo podobné tomu u ľudí, ktorí fajčili marihuanu či prebdeli celú noc. IQ u muža, ktorý sa venoval viacerým úlohám naraz, sa znížilo až o 15 bodov a udržalo si priemernú inteligečnú úroveň 8-ročného dieťaťa.
Multitasking škodí ľudskému mozgu
Výskumníci z University of Sussex vo Veľkej Británii zase porovnávali množstvo času, ktoré ľudia trávili používaním viacerých zariadení v jednom čase (ako napríklad chatovanie počas pozerania televízora) s výsledkami magnetickej rezonancie ich mozgu. Pritom zistili, že pravidelní multitaskeri mali nižšiu hustotu mozgovej hmoty v prednej časti mozgovej kôry (anterior cingulate cortex). Je to dôležitá oblasť, ktorá je zodpovedná za empatiu, kognitívnu a emocionálnu kontrolu. Na záver je ešte potrebné dodať, že na potvrdenie skutočnosti o tom, že multitasking fyzicky poškodzuje ľudský mozog, sú potrebné ešte ďalšie výskumy. Faktom však ostáva, že má rôzne negatívne vplyvy na ľudský mozog.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.