Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pracovná zmluva a jej vzor v roku 2022

Pracovná zmluva
pracovná zmluva Foto: Thinkstock
26. novembra 2021 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Pracovná zmluva je dvojstranný právny úkon, ktorým sa zakladá pracovný pomer. Je to slobodný zmluvný prejav participujúcich subjektov, ktoré týmto dávajú najavo súhlas so založením pracovnoprávneho vzťahu. Môžeme ju charakterizovať aj ako základnú zmluvu uzatvorenú medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ktorej obsah tvorí výkon závislej práce v pracovnom pomere.

V pracovnej zmluve sa zamestnanec zaväzuje poskytovať zamestnávateľovi svoju pracovnú silu. V praxi to znamená, že zamestnávateľ môže disponovať pracovnou silou zamestnanca v rozsahu, ktorý je dohodnutý v pracovnej zmluve. Pracovná zmluva tak spočíva v súhlasnom prejave vôle zúčastnených zmluvných strán založiť pracovný pomer a možno ju považovať za uzavretú vtedy, keď sa účastníci dohodnú na celom jej obsahu.

Podstatné náležitosti pracovnej zmluvy

Legislatívny rámec pre pracovnú zmluvu poskytuje zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce. Pracovná zmluva zakladá pracovný pomer ako záväzkovo-právny vzťah s určitou obsahovou štruktúrou. Zmluvné strany si v nej dohodnú konkrétne práva a povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu. Zákonník práce vyžaduje, aby pracovná zmluva spĺňala tzv. podstatné obsahové náležitosti, ktorými sú druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma a jeho stručná charakteristika, miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto), deň nástupu do práce a mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

Zákonník práce zároveň ukladá, že zmluvné strany sú povinné dohodnúť si v pracovnej zmluve výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby. Ak sú uvedené obsahové náležitosti dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí v zmysle zákona uviesť odkaz na konkrétne ustanovenia kolektívnej zmluvy, ktoré o nich pojednávajú. V pracovnej zmluve však možno dohodnúť aj ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä rôzne hmotné výhody. Ak je miesto výkonu práce v cudzine, zamestnávateľ je povinný uviesť v pracovnej zmluve dobu výkonu práce v cudzine, menu, v ktorej bude vyplácaná mzda, prípadne jej časť, ako aj ďalšie plnenia spojené s výkonom práce v cudzine v peniazoch alebo naturáliách, prípadne podmienky návratu zamestnanca z cudziny. Tieto informácie poskytuje zamestnancovi len v prípade, že ak čas pobytu zamestnanca v cudzine presiahne obdobie jedného mesiaca.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Druh vykonávanej práce
  • Miesto výkonu práce
  • Deň nástupu do práce
  • Mzdové podmienky
  • Vzor pracovnej zmluvy

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howpodnikanie v s.r.o.Prémiový obsahrok 2022zamestnanciživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Personalistika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

22mar8:30Zmeny v zákone o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X