Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ zo stredy 26. apríla

Podnikam logo
27. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 26. apríla.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu marca tohto roka 59 tisíc osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Medziročne ide o pokles o 12 tisíc osôb. Viac ako štyri roky je tak v súčasnosti bez práce 23 % z celkového počtu nezamestnaných. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu tretieho mesiaca tohto roka oproti koncu marca vlaňajška klesol o 38,9 tisíca na 126,2 tisíca osôb. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

BRATISLAVA – Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná (nominantka SNS) trvá na tom, že rezort si v kauze „nástenkový tender“ uplatnil požiadavku na náhradu škody. „V zápisniciach je, že ministerstvo pôdohospodárstva si uplatnilo náhradu škody. Aj na tom budeme trvať, a ak to nepôjde v trestnom konaní, tak si náhradu uplatníme v civilnom konaní,“ uviedla v stredu pred rokovaním vlády. Podľa Matečnej ministerstvo takto postupovalo aj v iných prípadoch.

BRATISLAVA – Pokračovanie v iniciatíve Hodnota za peniaze, zvyšovanie efektívnosti výberu daní, či zmeny v podpore hypotekárnych úverov pre mladých. To sú niektoré z reformných plánov vlády na nasledujúce obdobie obsiahnuté v Národnom programe reforiem Slovenskej republiky 2017, ktorý kabinet Roberta Fica pošle do Bruselu na posúdenie. Materiál v stredu schválili ministri.

BRATISLAVA – Sociálne odvody by sa mali na Slovensku prvýkrát ročne zúčtovať najskôr v roku 2020 za rok 2019. Uvádza sa to v Národnom programe reforiem SR 2017, ktorý v stredu schválila vláda. „Do konca roku 2018 sa prijme legislatíva s cieľom zavedenia ročného zúčtovania sociálneho poistenia ako efektívneho nástroja na zamedzenie odvodovej optimalizácie subjektov,“ uvádza sa v materiáli.

BRATISLAVA – Ministerstvo práce a sociálnych vecí má do konca tohto roka reformovať služby zamestnanosti a aktívnu politiku trhu práce. Vyplýva to z akčného plánu k Národnému programu reforiem na rok 2017, ktorý v stredu schválila vláda. „Formou profilácie a individualizovaného poradenstva sa podporí umiestňovanie prioritnej skupiny dlhodobo nezamestnaných na trhu práce,“ uvádza sa v materiáli. Rezort práce má tiež zaviesť nové nástroje aktívnej politiky trhu práce na podporu dlhodobo nezamestnaných, vrátane vzdelávania a rekvalifikácie.

BRATISLAVA – Hoci rozpočet sa v minulom roku vyvíjal lepšie, ako sa pôvodne očakávalo, kabinet Roberta Fica avizuje jemné zmiernenie svojich konsolidačných plánov oproti schválenému rozpočtu verejnej správy v nasledujúcich rokoch.

Podľa v stredu schváleného Programu stability na roky 2017 až 2020, ktorý vláda posiela na posúdenie Európskej komisii, síce zostáva v platnosti tohtoročný rozpočtovaný schodok verejnej správy na úrovni 1,29 % hrubého domáceho produktu (HDP), pre rok 2018 však nateraz avizuje vláda cieľ schodku na úrovni 0,5 % HDP, oproti pôvodnému plánu 0,44 % HDP.

BRATISLAVA – Počas najbližších troch rokov by sa malo na Slovensku usporiť necelých 13 tisíc terajoulov energií. Vyplýva to z akčného plánu energetickej efektívnosti, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. K plánovanému plneniu cieľa úspor energie prispejú najviac budovy, priemysel a verejný sektor. Plánované opatrenia si na účel plnenia stanoveného cieľa vyžiadajú finančné zdroje vo výške zhruba 6,3 miliardy eur.

BRATISLAVA – V boji proti daňovým podvodom pribudnú finančnej správe nové nástroje. Vláda v stredu schválila Návrh akčného plánu boja proti daňovým podvodom na roky 2017 až 2018, ktorý obsahuje 21 opatrení, ktoré by mali pomôcť zefektívniť boj štátu proti daňovým únikom.

Zmeny by sa mali týkať napríklad procesu zlučovania obchodných spoločností, evidencie tržieb z registračných pokladníc, monitoringu prepravy tovaru. Zavádzať by sa mali aj nové legislatívne nástroje na zaisťovanie majetku ale aj ústretové kroky voči daňovníkom napríklad pri kontrole nadmerného odpočtu, či v súvislosti s indexovaním spoľahlivosti daňovníkov.

BRATISLAVA – Slovenská zdravotnícka univerzita by sa mala zmeniť zo štátnej na verejnú vysokú školu. Vyplýva to z predbežnej informácie, ktorú predložilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR do medzirezortného pripomienkového konania.

„V súčasnosti štátna zdravotnícka vysoká škola využíva zákonné výnimky, ktoré spôsobujú v praxi nerovnosť postavenia vysokoškolských vzdelávacích inštitúcií,“ píše rezort zdravotníctva v materiáli. Nerovnosť podľa ministerstva spočíva v podmienkach oprávnenosti poskytovať špecializačné štúdiá, v podmienkach financovania a využívania verejných zdrojov, ako aj v štandardizácii štúdia zdravotníckych odborov vo všetkých stupňoch vysokoškolského vzdelávania.

BRATISLAVA – Taxislužby by sa mali deregulovať. Myslí si to minister financií Peter Kažimír. Ako povedal po stredajšom rokovaní vlády, znížili by sa tak náklady na fungovanie klasických taxikárov a zabezpečilo by to férovú súťaž. Reagoval tak na protesty taxikárov voči službe Uber. Ako však dodal, tieto nariadenia sú v kompetencii rezortu dopravy a tých, ktorí sa zaoberajú reguláciou taxislužieb.

BRATISLAVA – Redizajn a zmena funkcionalít elektronických schránok by sa mala stihnúť do 1. júla tohto roka. Povedal to v stredu po stretnutí s generálnym riaditeľom Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES) Norbertom Molnárom podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. K spomínanému dátumu budú elektronické schránky povinné pre právnické osoby.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

NITRA – Za Jaguarom Land Rover prichádza do Nitry ďalší investor z automobilového priemyslu, ktorý vytvorí 500 pracovných miest a preinvestuje 17 miliónov eur. Zámer na posudzovanie vplyvov na životné prostredie predložila spoločnosť Nitra Invest s.r.o., ktorá vlastní veľkú časť pozemkov v Priemyselnom parku Nitra – Sever a pripravuje nové priestory pre podnikanie budúcim partnerom. V katastrálnom území Dražoviec a Mlynáriec vyrastie výrobná hala na spracovanie plastov.

BRATISLAVA – Union poisťovňa vykázala v minulom roku stratu 894 tis. eur. Ako ďalej uviedla firma vo výročnej správe, dôvodom boli vyššie poistné udalosti v poistení majetku. V roku 2015 pritom spoločnosť dosiahla ešte zisk 1,85 mil. eur. Hrubé predpísané poistné medziročne vzrástlo o 9,7 % na 49 mil. eur.

BRATISLAVA – Developerská skupina HB Reavis podľa poslednej výročnej konsolidovanej účtovnej závierky za rok 2016 dosiahla čistý zisk 107,5 milióna eur, pričom rok predtým to bolo 244,6 milióna eur. Čistý zisk podľa skupiny ovplyvnili najmä zmeny kurzu britskej libry a v menšej miere aj poľskej meny. V minulom roku skupina podľa zverejnených informácií dokončila spolu štyri kancelárske projekty, a to Twin City B a Twin City C v Bratislave a ďalšie dva projekty v Poľsku. Okrem toho ukončila tiež projekty pre maloobchod v Bratislave a v Hradci Králové.

BRATISLAVA – Investičná skupina Penta evidovala v minulom roku celkové aktíva portfóliových spoločností v objeme 8,5 mld. eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 21 %. Kumulatívne tržby portfóliových firiem skupiny boli na úrovni 5,6 mld. eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o zhruba 200 mil. eur.

Penta medziročne navýšila zisk o 25 % na vlaňajších 251 mil. eur. „Pozitívne výsledky podporila najmä výkonnosť jednotlivých spoločností v skupine, významne sa nich podieľal aj predaj spoločnosti Gimborn a prvej stavby Penty v Českej republike – Florentina,“ informovala skupina.

BRATISLAVA – Predstavenstvo vydavateľstva Petit Press, a.s., zostáva v ďalších troch rokoch v nezmenenom zložení. Rozhodlo o tom valné zhromaždenie akcionárov na aprílovom zasadnutí, ktoré taktiež schválilo účtovnú závierku a nové stanovy spoločnosti.

Členmi predstavenstva tak zostávajú Alexej Fulmek, predseda predstavenstva a CEO, Edita Slezáková, členka predstavenstva zodpovedná za tlačiareň a maďarské tituly Új Szó a Vasárnap, Ľubica Tomková, členka predstavenstva zodpovedná za Korzár a tlačiareň v Košiciach, Peter Mačinga, člen predstavenstva zodpovedný za digitálny rozvoj a obchod, Milan Mokráň, člen predstavenstva zodpovedný za týždenníky MY a bezplatné schránkové noviny Echo.

BRATISLAVA – Skupina VÚB, člen medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, zaznamenala ku koncu prvého kvartálu celkový objem úverov 11 miliárd eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje 17,3-percentný rast. Ako ďalej informovala v stredu spoločnosť, objem vkladov vďaka rastu o 14,2 % dosiahol 9,9 mld. eur. Skupina VÚB vytvorila v prvom štvrťroku prevádzkový zisk vo výške 68,7 mil. eur, čo bol medziročný rast o 8,4 %. Jej čistý zisk za prvé tri mesiace dosiahol 43,9 mil. eur, medziročne tak stúpol o 26,9 %.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

PITTSBURGH – Americká hutnícka spoločnosť United States Steel Corp. (U.S. Steel) v prvom kvartáli skončila v strate 180 mil. USD. Strata firmy na akciu za január až marec bola v sume 1,03 USD. Po úprave o jednorazové položky spoločnosť za prvé tri mesiace tohto roka vykázala stratu 83 centov na akciu. Týmto výsledkom firma nenaplnila očakávania trhu.

PARÍŽ – Nálada francúzskych spotrebiteľov sa v apríli nezmenila. Celkový index dôvery domácností, ktorý zostavuje štatistický úrad krajiny INSEE, zostal na úrovni 100 bodov. Názory spotrebiteľov na ich životnú úroveň v uplynulých dvanástich mesiacoch sa zhoršili a index, ktorý ich odzrkadľuje, medzimesačne klesol o dva body na mínus 51 bodov. Index mapujúci očakávanú životnú úroveň v najbližších dvanástich mesiacoch však posilnil o jeden bod na mínus 23 bodov. INSEE o tom informoval v stredu na svojej internetovej stránke.

BRATISLAVA – Dopady posilňovania českej koruny na tamojší bankový sektor budú nerovnomerné, avšak celkovo zvládnuteľné. V aktuálnej analýze to tvrdí medzinárodná ratingová agentúra Moody’s. Potenciálnym rizikám zhodnocovania kurzu českej meny sú najviac vystavené banky UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia a Raiffeisenbank, za najmenej ohrozené agentúra považuje spoločnosti Československá obchodní banka a Česká spořitelna

BRATISLAVA – Nálada nemeckých exportérov sa v apríli mierne zhoršila, ale zostala na vysokej úrovni. Index očakávaní exportérov krajiny, ktorý zostavuje mníchovský inštitút Ifo, klesol na 14,2 bodu z marcových 14,7 bodu. O výsledkoch svojho prieskumu inštitút informoval v tlačovej správe. Z prieskumu vyplýva, že firmy v nemeckom papierenskom a chemickom priemysle očakávajú rast exportu. Firmy v odvetví strojárstva sú opatrnejšie, hoci ich očakávania tiež zostávajú na vysokej úrovni. Výrobcovia áut však rast vývozu príliš nepredpokladajú.

PRAHA – Stredoeurópska mediálna skupina Central European Media Enterprises Ltd. (CME) za prvý štvrťrok vykázala stratu v objeme 11,1 mil. USD. Strata spoločnosti na akciu za prvé tri mesiace tohto roka bola v sume 9 centov. Čisté tržby mediálnej skupiny za január až marec však medziročne posilnili o 5 percent a dosiahli 135 mil. USD.

BERLÍN – Nemecká vláda mierne vylepšila prognózu rastu ekonomiky v tomto roku. Predpokladá, že hrubý domáci produkt (HDP) sa zväčší o 1,5 percenta. Januárová vládna predikcia pritom rátala s tým, že hospodárstvo krajiny sa v tomto roku zväčší o 1,4 percenta. V roku 2018 by nemecká ekonomika podľa najnovšej predpovede mala posilniť o 1,6 percenta.

WASHINGTON – Plán amerického prezidenta Donalda Trumpa v oblasti daní podľa jeho ministra financií Steva Mnuchina vyústi do „najväčšej redukcie daní“ a „najrozsiahlejšej daňovej reformy“ v histórii USA. Minister financií sa takto vyjadril v prejave vo Washingtone v stredu ráno. Trump chce zredukovať dane pre fyzické osoby a firmy, dokonca aj keď vláda zápasí s problémom rastúceho dlhu. Americký prezident sa totiž snaží dodržať sľuby o tom, že prinesie prácu a prosperitu strednej vrstve.

BRUSEL – Grécko podľa Európskej únie plní svoje ciele vo fiškálnej oblasti a dohoda o uvoľnení ďalšej hotovosti v rámci poskytovania núdzových úverov by sa mohla uzavrieť na budúci mesiac. Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis v stredu uviedol, že Grécko naďalej prejavuje pokrok v oblasti rozpočtových plánov. Zároveň vyjadril nádej, že dohoda medzi Aténami a ich veriteľmi sa dosiahne čoskoro.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X