Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších udalostí v ekonomike v decembri 2014

Prehľad najdôležitejších udalostí v ekonomike v decembri 2014
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podnikam.SK vám prináša súhrn najdôležitejších udalostí v hospodárskej politike, podnikovej ekonomike a legislatíve, ktoré sa stali počas decembra 2014.

1. decembra 

► Začali platiť nové pravidlá pre správu štátneho majetku. Účinnosť totiž 1. decembra nadobudla novela zákona o správe majetku štátu, ktorá predpokladá jej centralizáciu. Cieľom novely je podľa rezortu financií najmä optimalizovať a zefektívniť správu nehnuteľného majetku štátu prostredníctvom centralizácie správy, evidencie majetku štátu, vrátane informácií o jeho využívaní, a tiež odbúraním formálnych a administratívnych prekážok pri nakladaní s majetkom štátu. 

2. decembra 

► Nový Európsky fond pre strategické investície (EFSI) pomôže uvoľniť Slovensku verejné a súkromné investície do rozvoja svojej ekonomiky a vytvárania nových pracovných miest. Uviedol to Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie (EK) v Slovenskej republike. 

► Ministerstvo financií (MF) SR pripravilo analýzu zavedenia režimu úhrady dane z pridanej hodnoty (DPH) po prijatí platby. V nej sa zaoberá zavedením možnosti pre malé a stredné podniky uhrádzať DPH až po tom, ako prijmú od svojich odberateľov úhradu za dodané tovary a služby. 

► Parlament schválil novelu Zákonníka práce, ktorou sa od začiatku budúceho roka sprísnia podmienky pre agentúrne zamestnávanie. Vláda Roberta Fica zavádza princíp spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry dočasného zamestnávania za dodržiavanie mzdových podmienok pracovníka. 

3. decembra 

► Dynamika slovenského hospodárstva v treťom štvrťroku mierne spomalila. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR, podľa ktorých ekonomika krajiny v období od začiatku júla do konca septembra stúpla v stálych cenách o 2,4 %, kým v druhom kvartáli vzrástol podľa revidovaných čísel hrubý domáci produkt o 2,6 % a v prvom kvartáli o 2,3 %. 

► Ceny diaľničných známok pre automobily s hmotnosťou do 3,5 tony a prípojné vozidlá sa v budúcom roku nezmenia. Ročná diaľničná známka tak bude naďalej stáť 50 eur, mesačná 14 eur a desaťdňová 10 eur. 

► Maximálna výška príjmu žiadateľa na získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od januára zníži o 26 eur. Nárok na úrokové zvýhodnenie budú mať tí, ktorých zárobok za predchádzajúci rok bude 1 088,10 eura v hrubom.

► Prepad kvality podnikateľského prostredia na Slovensku sa v treťom kvartáli tohto roka podľa hodnotení podnikateľov zrýchlil. Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS), dosiahol hodnotu 62,2 bodu. 

4. decembra 

► Slovensko má schválený rozpočet na budúci rok. Postarali sa o to poslanci vládneho Smeru-SD, ktorí návrh zákona roka schválili svojimi 81 hlasmi. Na hlasovaní o rozpočte sa pritom zúčastnilo 142 poslancov, 53 hlasovali proti a osem poslancov sa hlasovania zdržalo. 

► Výkon dohľadu na trhu poskytovateľov spotrebiteľských úverov by sa mal zvýšiť a mal by byť transparentnejší. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorú poslanci posunuli do druhého čítania. 

► Neschopnosť niektorých investorov hradiť svoje záväzky existenčne ohrozuje 21 % stavebných spoločností. Firmy, ktoré pôsobia na slovenskom stavebnom trhu, bojujú s chabou platobnou morálkou. Investori im dlžia 24 % vyfakturovaných peňazí, z nich firmy označujú 12 % už ako nedobytných. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva od spoločnosti CEEC Research. 

► Štát sa rozhodol vypovedať zmluvu so Slovenskými elektrárňami o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Ide o zmluvu o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo, ktorú Slovenské elektrárne podpísali so štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba v roku 2006 v rámci procesu predaja 66-percentného podielu elektrární talianskej spoločnosti Enel. 

► Rakúska letecká spoločnosť Niki, dcéra nemeckého prepravcu Air Berlin, začne od 1. apríla 2015 pravidelne lietať z Bratislavy do Viedne, Bruselu a do Palmy de Mallorca. Ako vo štvrtok informoval generálny riaditeľ Niki Christian Lesjak, pre otvorenie liniek z Bratislavy sa rozhodli pre výhodnejšie miestne letiskové podmienky ako vo Viedni, ako aj z toho dôvodu, že v tomto roku prepravili z Viedne už okolo 150 tis. pasažierov zo Slovenska. 

5. decembra 

Predaj a distribúciu nových diaľničných nálepiek v roku 2015 bude zabezpečovať Slovenská pošta, a.s. Vo verejnej súťaži navrhla najnižšiu odplatu, resp. províziu z objemu predaných nálepiek vo výške 5,99 %. 

► Od začiatku roka sa podarilo Sociálnej poisťovni (SP) vďaka kontrolám zamestnávateľov získať cez 7,81 mil. eur. Za október zaplatili podnikateľské subjekty takmer 838 tis. eur, čo je oproti predchádzajúcemu mesiacu viac o 275 tis. eur. 

7. decembra 

► Kritériá, podľa ktorých môže Slovenský pozemkový fond (SPF) prenajať mladému, malému poľnohospodárovi alebo mikropodniku poľnohospodárske pozemky, by sa mali zmeniť. Vyplýva to z novely nariadenia vlády, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o podmienkach prenajímania, predaja, zámeny a nadobúdania nehnuteľností SPF. Novela nariadenia nadväzuje na novelu zákona o pozemkových úpravách, ktorú schválil parlament 27. novembra tohto roka. 

► Rok 2015 bude k slovenskej energetike štedrý. Zo štátneho rozpočtu a vďaka eurofondom by malo ísť na podporu energetických projektov realizovaných na Slovensku viac ako 50,4 milióna eur. Väčšina peňazí však má pochádzať z Európskej únie. 

8. decembra 

► Piešťanská Nemocnica Alexandra Wintera obnovila prevádzku staršieho CT prístroja, ktorý bol pôvodne demontovaný. Pacienti tak už nemusia chodiť na vyšetrenia do Trnavy, Nového Mesta nad Váhom alebo Hlohovca.

► Nové elektronické registračné pokladnice budú musieť mať od budúceho roka prípravu na on-line pripojenie k systémom finančnej správy. Stále tak nebudú musieť byť vybavené komunikačným zariadením pre pripojenie, budú však musieť byť uspôsobené tak, aby sa tam takéto zariadenie mohlo neskôr doinštalovať. Vyplýva to z vyhlášky rezortu financií, ktorou sa ustanovujú podmienky on-line pripojenia elektronickej registračnej pokladnice s informačnými systémami finančnej správy. 

  • viac k téme ERP tu a tu
 

9. decembra 

► Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložili poslanci za SDKÚ-DS Eugen Jurzyca, Jozef Mikuš a Viliam Novotný. Opoziční poslanci navrhujú, aby sa medzi Sociálnou poisťovňou, Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR a rezortom školstva zabezpečila pravidelná výmena údajov, ktoré sú potrebné na spracúvanie, vyhodnocovanie a publikovanie štatistiky absolventskej miery nezamestnanosti podľa zadaných kritérií. 

► Hospodársky rast Slovenska bude v nasledujúcich rokoch pomalší, ako sa pôvodne očakávalo. Avizuje to Národná banka Slovenska vo svojej aktuálnej predikcii, podľa ktorej by ekonomika krajiny mala v budúcom roku reálne stúpnuť o 2,6 %, kým ešte pred troma mesiacmi prognózovala rast na úrovni 2,9 %. 

► Rada Protimonopolného úradu SR (PMÚ) potvrdila pokutu, ktorú v auguste 2013 odbor zneužívania dominantného postavenia a vertikálnych dohôd PMÚ uložil Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo). Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 5. decembra. Pokutu vo výške vyše 10,253 mil. eur úrad uložil za to, že Cargo obmedzilo predaj a prenájom elektrických rušňov a tankovanie do motorových rušňov súkromným dopravcom, ktorí mu konkurovali. 

10. decembra 

► Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na prvý štvrťrok budúceho roka sú optimistické. Na stredajšej tlačovej besede to uviedla generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 752 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v prvom kvartáli budúceho roka očakáva 9 % opýtaných zamestnávateľov a 6 % ich pokles. 

► Prezident SR Andrej Kiska svojím podpisom odobril zákon o dani z motorových vozidiel. Od začiatku budúceho roku bude tak túto daň vyberať štát namiesto samosprávnych krajov, ktorým preto bude tento výpadok kompenzovať navýšením príjmov z podielových daní. Sadzby dane z motorových vozidiel na rozdiel od súčasnosti budú jednotné na celom Slovensku a pri ich výške bude zohrávať úlohu ekologickosť vozidla a jeho vplyv na životné prostredie. 

► Prezident SR Andrej Kiska sa stotožnil s vládnym plánom zaviesť odpočítateľnú položku na zdravotné odvody v sume 380 eur. Prezident totiž podpísal novelu zákona o zdravotnom poistení. Zamestnanci, ktorých hrubý príjem je nižší ako 570 eur mesačne, budú tak mať od budúceho roka vyššiu čistú mzdu. Toto opatrenie, ktoré schválili poslanci parlamentu v zrýchlenom legislatívnom konaní, by sa pozitívne malo dotknúť viac ako 600 tisíc ľudí. 

11. decembra 

► Priemerná nominálna mesačná mzda v októbri 2014 v porovnaní s tým istým obdobím minulého roka najvýraznejšie stúpla vo veľkoobchode o 7,4 %, kde dosiahla 827 eur a v doprave a skladovaní o 6,4 % na 795 eur. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR. 

► Pripravovaná dohoda o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP) medzi Európskou úniou a USA môže ohroziť európsky a teda aj slovenský agropotravinársky sektor. Upozornila na to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. 

12. decembra 

► Slovensko má priaznivú prognózu celkovej zamestnanosti do roku 2020, a to najmä pre obyvateľov s vysokou úrovňou vzdelania. Uvádza sa to v národnej stratégii zamestnanosti Slovenska do roku 2020, ktorú vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí. 

► Spotrebiteľské ceny boli v novembri tohto roka na rovnakej úrovni ako v novembri minulého roka. Konštatuje to Štatistický úrad SR. V priemere za jedenásť mesiacov klesli ceny o 0,1 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny poklesli taktiež o 0,1 %. 

 Sadzby mýtnych pokút sa znížia. Únia autodopravcov Slovenska totiž uzavrela dohodu s ministerstvom dopravy, podľa ktorej sadzby pokút klesnú s účinnosťou od 1. marca budúceho roka. Ako uviedol podpredseda únie Róbert Huran, toto zníženie pokút bude mať pozitívny vplyv na autodopravu, nakoľko sa mnohí autodopravcovia a hlavne vodiči nebudú musieť obávať vysokých pokút, ktoré by mohli ohroziť ich finančnú existenciu. 

► Minister dopravy Ján Počiatek zostáva naďalej na svojom poste. Opozícii sa na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR v piatok podľa očakávania nepodarilo ministra odvolať. Za vyslovenie nedôvery Počiatkovi pre sporný tender Národnej diaľničnej spoločnosti, a.s. na zabezpečenie platieb mýta palivovými kartami hlasovalo 46 poslancov, proti bolo 74 

14. decembra 

► Kontrolnou známkou, podobnou ako pri cigaretách, budú musieť byť po novom označené aj spotrebiteľské balenia tabaku. Táto povinnosť vyplýva z novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, podľa ktorej sa povinnosť označovať tabakové balenia kontrolnou známkou zavádza od 1. decembra tohto roku. 

► Na železniciach platí od nedele 14. decembra nový cestovný poriadok. Štátna Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) ako dominantný osobný dopravca pridáva 105 nových vlakových spojení, čo znamená zvýšenie dopravy o vyše 5 %. Dôvodom zvýšenia dopravy je rozšírenie kapacity vlakov po zvýšení záujmu verejnosti po zavedení bezplatnej dopravy pre študentov a dôchodcov od 17. novembra 2014. 

15. decembra ► Finančná správa zverejnila dva nové registre. Ide o register distribútorov pohonných látok a tiež register predajcov pohonných látok, ktoré sú zverejnené na webovej stránke finančnej správy. „Nové registre majú pomôcť v boji proti nelegálnemu predaju pohonných látok, nakoľko takýto predaj spôsobuje škody nielen občanom, ale aj štátnemu rozpočtu,“ informovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. 

► Štát plánuje v budúcom roku otvoriť dve nové línie dlhopisov. Prvou by mal byť štátny dlhopis so splatnosťou vyššou ako 12 rokov s cieľovou hodnotou 3 mld. eur a s pevnou úrokovou sadzou. Ak to situácia na trhu umožní, druhou novou línou štátnych bondov by mal byť dlhopis so splatnosťou 5 až 7 rokov s rovnakou cieľovou sumou 3 mld. eur buď s pohyblivou alebo pevnou úrokovou sadzbou. 

► Počet cestujúcich v prímestskej autobusovej doprave, objednávanej a dotovanej krajmi, sa po zavedení bezplatnej prepravy vo vlakoch pre študentov a dôchodcov od 17. novembra znížil priemerne o 2 %. Ako v pondelok informoval Zväz autobusovej dopravy (ZAD) na základe údajov od prepravcov, v nedotovanej diaľkovej autobusovej doprave ubudlo v priemere 10 % pasažierov, ale niektoré autobusové spoločnosti na linkách zaznamenali zníženie počtu cestujúcich až o 20 %. 

16. decembra 

► Koeficienty na výpočet podielu samosprávnych krajov na výnosoch dane z príjmov fyzických osôb sa od budúceho roka zmenia. Súvisí to so schválenými zmenami v systéme výberu a správy dane z motorových vozidiel, podľa ktorých už od budúceho roka nebude výnos tejto dane príjmom vyšších územných celkov ale štátu. 

► Aktuálne termíny dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) sú reálne. Myslí si to Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). Ako však na stretnutí s novinármi povedal generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD Peter Uhrík, pred Slovenskými elektrárňami, ktoré mochovecké bloky dostavujú, stojí veľká výzva v podobe systematickej a intenzívnej práce. 

► Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v utorok podpísal zákon o štátnom rozpočte na budúci rok. Podľa neho by mala štátna správa v roku 2015 hospodáriť s deficitom na úrovni 2,984 mld. eur, pri celkových príjmoch vo výške 14,495 mld. eur a výdavkoch rozpočtovaných v objeme 17,479 mld. eur. Celý okruh verejnej správy, teda aj vrátane samospráv, Sociálnej poisťovne, verejných vysokých škôl a ďalších verejných inštitúcií, má na budúci rok rozpočtovaný schodok na úrovni 1,94 mld. eur, čo zodpovedá 2,49 % hrubého domáceho produktu. 

► Protimonopolný úrad SR (PMÚ) začal z vlastného podnetu vyšetrovanie troch podnikateľov pôsobiacich v energetike. Tri podnikateľské subjekty totiž podľa úradu mohli na základe vzájomnej dohody ovplyvniť verejnú obchodnú súťaž. 

► V sídle spoločnosti Slovenských elektrární v Bratislave v utorok zasahovala polícia. Policajný zásah by mal podľa televízie JOJ súvisieť s udalosťami okolo Vodného diela Gabčíkovo. Podľa Slovenských elektrární utorňajší policajný zásah nadväzoval na letný zásah policajtov v podniku. 

17. decembra 

► V tendroch slovenských nemocníc sa súťaží stále málo. Transparency International Slovensko (TIS) v spolupráci s inštitútom INEKO analyzovali verejné obstarávania v období od apríla 2012 do februára 2014 a zistili, že nemocnice použili z celkového obstaranému objemu 525,6 mil. eur až 63 percent v tendroch, kde bola predložená len jedna ponuka. 

► Platy približne 380 tisíc zamestnancov v štátnej a verejnej službe od začiatku budúceho roka vzrastú o 1,5 % a od júla budúceho roka o ďalšie 1 %. Vyplýva to z nariadení, ktoré na svojom stredajšom zasadnutí schválila vláda. Platové tarify pedagogických zamestnancov sa od začiatku budúceho roka zvýšia o 5 %. Všetky tieto nároky budú vo výške približne 100 miliónov eur. 

► Štátny podnik Vodohospodárska výstavba podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v pozícii štatutárneho orgánu spoločnosti Slovenské elektrárne. „Dôvodom tohto kroku bola zmluva o prevádzke Vodnej elektrárne Gabčíkovo so Slovenskými elektrárňami. 

18. decembra 

► Prezident SR Andrej Kiska vrátil parlamentu novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má znemožniť schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi účasť na verejných zákazkách. Ako vo štvrtok informoval šéf tlačového oddelenia kancelárie prezidenta Roman Krpelan, prezident víta každú iniciatívu, ktorá sa po odhalení podozrivých nákupov v slovenských nemocniciach snaží chrániť verejné financie a obmedziť obchodovanie s neprehľadnými „schránkovými“ firmami. „Prijaté opatrenia v regulácii verejného obstarávania však podľa neho musia byť účinné a musia byť v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, medzinárodnými záväzkami SR a právom Európskej únie,“ uviedol. 

► Ministerstvo zdravotníctva chce podporiť produktivitu, odstrániť zadlžovanie nemocníc a získať nad nimi väčšiu kontrolu, predstavilo preto avizovaný program ozdravenia štátnych zdravotníckych zariadení. Minister Viliam Čislák predostrel niekoľko plánovaných opatrení, ktoré majú dopomôcť k tomuto cieľu, v akom časovom horizonte sa majú realizovať, neuviedol. 

► Pripravovaný veľký obchvat Bratislavy na diaľnici D4 a úseky rýchlostnej cesty R7 v okolí hlavného mesta v dĺžke takmer 60 kilometrov budú postavené pravdepodobne cez projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP). Ako vo štvrtok informoval minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD), štúdia realizovateľnosti ukázala, že túto investíciu bude výhodné financovať práve formou PPP. 

► Takmer päťdesiat nespokojných veriteľov stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s. (Váhostav) považuje jej reštrukturalizáciu za „pochybnú a podvodnú“. Malí a strední podnikatelia, ktorým stavebný gigant dlhuje veľké sumy peňazí, zároveň protestujú proti dlhodobému zneužívaniu zákona o konkurze a reštrukturalizácii. 

 

19. decembra 

► Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v novembri tohto roka 12,25 %. V porovnaní s októbrom išlo o pokles o 0,1 percentuálneho bodu. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,25 percentuálneho bodu. 

► Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má ambíciu vytvoriť rebríček nemocníc podľa ich kvality. Pacientom by mohol uľahčiť rozhodovanie sa, v ktorom zdravotníckom zariadení podstúpia výkon či ošetrenie. Spolupracovať pri zostavovaní kritérií, podľa ktorých bude nemocnice hodnotiť, chce aj so súkromnými zdravotnými poisťovňami. 

► Niektorí výrobcovia elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) prídu v budúcom roku o štátnu podporu. Nesplnili si totiž svoju povinnosť. Podporu si môže nárokovať len ten výrobca “zelenej“ elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal.

► Taktiež musí každý výrobca elektriny z OZE oznámiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, do 15. augusta, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny. 

► Podmienky pre agentúrne zamestnávanie sa sprísňovať zatiaľ nebudú. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska totiž vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie novelu Zákonníka práce, ktorú poslanci schválili začiatkom decembra. 

21. decembra 

► Dávky v hmotnej núdzi na konci novembra tohto roka na Slovensku dostávalo 145,9 tis. osôb. Oproti koncu októbra išlo o pokles o 3 tisíc ľudí, medziročne sa počet poberateľov týchto dávok znížil o 37,7 tisíca. Na dávky v hmotnej núdzi bolo po zohľadnení ostatných členov rodiny minulý mesiac celkovo odkázaných 294,8 tisíc osôb, čo je 5,44 % z celkového počtu obyvateľov na Slovensku. 

► Európska komisia (EK) podporí dva projekty na rozvoj elektromobility na Slovensku ako alternatívnej ekologickej dopravy v rámci programu transeurópskej dopravnej siete TEN-T. Do projektu na vybudovanie cezhraničnej infraštruktúry rýchleho nabíjania elektrických vozidiel v strednej Európe s rozpočtom vyše 7 mil. eur sa okrem SR zapojili Nemecko, Rakúsko, Slovinsko a Chorvátsko. 

22. decembra 

► V roku 2014 z celkového počtu 5,18 mil. poistencov využilo možnosť prepoistiť sa 93 070 poistencov. Ako ďalej informoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), predstavuje to najnižšie číslo od roku 2006. Úrad akceptoval 89 633 prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne od 1. januára 2015, čo predstavuje 1,73 % z celkového počtu poistencov. 

► Spoločnosť HB Reavis sa rozhodla predať nákupné centrum Aupark Košice, kancelársku budovu Aupark Tower Košice a pripravovaný projekt Malinovského kasární v Košiciach. Kupujúcim je realitná investičná spoločnosť New Europe Property Investments (NEPI). 

► Na východné Slovensko presúva časť svojej výroby austrálska spoločnosť Howe, ktorá pôsobí v oblasti dodávok pre automobilový priemysel. V Košiciach plánuje vytvoriť stovky pracovných miest. V roku 2015 sa nasťahuje do logistického parku Immopark Košice, ktorého developerom je Erste Group Immorent 

23. decembra 

► Štyria opoziční poslanci Národnej rady SR – Ján Mičovský, Ľubomír Galko, Daniel Lipšic a Igor Matovič – spolu s europoslancom Richardom Sulíkom podali trestné oznámenie pre kauzu predraženej súťaže na odvoz dreva štátnou firmou Lesy SR. „Predraženie o 49 percent, čo je v konečnom dôsledku 11 miliónov eur, priznal v odpovedi na moju interpeláciu aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, ale nič s tým neurobil. 

► Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku roka 2015 zvýši z pôvodných 352 eur na 380 eur. Ide o nárast o 7,95 %. Najnižší možný hrubý hodinový zárobok tak dosiahne 2,184 eura, kým do konca roka 2014 je to 2,023 eura. Razantnejším zvýšením minimálnej mzdy chce vláda zabezpečiť, aby suma minimálnej mzdy garantovala zamestnancovi vyšší čistý príjem, ako predstavuje hranica rizika chudoby. 

26. decembra 

► Slovensko prehralo ďalší súd o odškodné za zákaz zisku poisťovní. SR je tak bližšie k tomu, aby sa podrobila arbitrážnemu rozsudku a odškodnila holandskú spoločnosť Achmea za to, že si zo zdravotnej poisťovne Union nemohla ťahať dividendy, informuje o tom portál TREND.sk. V článku zverejnenom na Štedrý deň pripomína, že vyplácanie zisku zakázala v roku 2007 prvá vláda Roberta Fica. 

► Vymeniť ruské jadrové palivo v slovenských atómových elektrárňach za iné nie je také jednoduché. Ako uviedla pre agentúru SITA predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Marta Žiaková, výmena paliva za napríklad západného typu si vyžaduje veľa projektantskej práce a príprav. 

28. decembra 

► Sektor elektronických komunikácií pokračoval podľa Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) v roku 2014 v konsolidácii. Uviedol to pre agentúru SITA hovorca RÚ Roman Vavro. 

► Bratislavské letisko očakáva v roku 2014 ešte mierny pokles počtu cestujúcich. V porovnaní s minulým rokom, keď vybavilo 1,373 milióna pasažierov, by ich malo byť v tomto roku približne o tri percentá, resp. o štyridsaťtisíc menej. Skokovú zmenu k nárastu predbežne v státisícoch cestujúcich letisko predpokladá vďaka novým leteckým spojeniam v roku 2015. 

29. decembra 

► Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v roku 2014 podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zhoršovalo. Pre agentúru SITA to uviedol výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina. „Napriek tomu, že ekonomika je relatívne stabilizovaná a má dobré rastové vyhliadky, podnikatelia v prieskumoch Podnikateľskej aliancie Slovenska boli skôr pesimistickí, čo sa týka stavu podnikateľského prostredia,“ povedal. 

► Indikátor ekonomického sentimentu sa v decembri nezmenil. Zisťovanie potvrdilo hodnotu jeho trojmesačného kĺzavého priemeru na úrovni 102,8 bodu. Ako informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), priaznivý medzimesačný vývoj v sektore obchodu a medzi spotrebiteľmi bol tlmený nepriaznivým vývojom v priemysle a v službách. 

► Piešťanská Nemocnica Alexandra Wintera zverejnila dohodu o ukončení zmluvy na dodávku CT prístroja so spoločnosťou Medical Group SK. Z dohody vyplýva, že spoločnosť nemocnici nedodá prístroj za 1,6 milióna eur a žiadna zo strán si nebude uplatňovať „akékoľvek sankcie, zmluvné pokuty a odškodnenia“. Dohoda nadobudla účinnosť 24. decembra. 

► O projekt Eastring slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, prejavili záujem jeho partneri na Balkáne. Bulharská spoločnosť Bulgartransgaz a rumunský Transgaz sa so slovenskými manažérmi zhodli, že plynovod spájajúci Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou by bol prospešný pre celoeurópske plynárenské prostredie. 

30. decembra 

► Prvý polrok 2014, s počtom 222 970 vyrobených automobilov, bol pre spoločnosť Volkswagen Slovakia najúspešnejší v histórii firmy. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Vladimír Machalík, automobilka v roku 2014 otvorila štvrtý závod Volkswagen Slovakia v Stupave. Konkrétne išlo o nástrojáreň, ktorá si vyžiadala investície vo výške 4 milióny eur. 

► Podnikatelia sa od januára musia pripraviť na ďalšie zmeny v daňovom systéme. Účinnosť totiž nadobúda novela zákona o dani z príjmov, ktorej najvýznamnejšie opatrenia sa zrejme týkajú odpisov. Rozširuje sa totiž počet odpisových skupín zo 4 na 6. V konečnom dôsledku sa skráti odpisovanie výrobných technológií z 12 na 8 rokov, na druhej strane sa však až dvojnásobne predĺži odpisovanie nevýrobných nehnuteľností na 40 rokov. 

► Európska komisia (EK) by mala obnoviť platby na projekty pre zostávajúce zablokované operačné programy postupne počas prvého polroku 2015. Na základe posledných informácií to predpokladá podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, zodpovedajúci aj za čerpanie eurofondov. 

31. decembra 

► Predaj 66 % akcií a vozňov v dvoch dcérskych firmách Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. (ZSSK Cargo) mešká niekoľko mesiacov. Ako informoval hovorca spoločnosti Martin Halanda, dokončenie transakcie v dcérskej firme Cargo Wagon so švajčiarskou spoločnosťou AAE Ahaus – Alstätter Eisenbahn Cargo AG (AAE), ako aj v dcérskej firme ZSSK Cargo Intermodal, a. s. so zatiaľ neznámym uchádzačom očakávajú v prvom štvrťroku 2015. 

► Tretí ročník ankety Byrokratický nezmysel roka 2014 podľa jej vyhlasovateľov potvrdil, že o legislatívne opatrenia, ktoré zbytočne komplikujú život podnikateľom na Slovensku, nie je núdza. Z desiatich nominovaných kandidátov získalo prvé miesto v rebríčku o anticenu opatrenie nariaďujúce podnikateľom uhradiť pomerne vysoký poplatok súdu pri úpadku firmy, ktorá krachuje práve preto, že nemá dostatok peňazí. V internetovom hlasovaní získalo 20 % hlasov. 

► Domácnosti ako aj malé podniky by sa mali v roku 2015 tešiť z nižších cien energií. Klesnúť by mali ceny elektriny aj zemného plynu. Ako koncom roka 2014 informoval predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík, priemerná cena elektriny klesne pre domácnosti o 5,03 % a ceny plynu o 1,14 %. Pre malé podniky, ktorým taktiež určuje ceny regulačný úrad, klesnú ceny plynu v priemere o 5,8 % a ceny elektriny o 3,89 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X