Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Preplatky/nedoplatky do poisťovní – ako ich účtovať v DP

Preplatky/nedoplatky do poisťovní - ako ich účtovať v DP
26. februára 2013 Zdroj Podnikam.SK, JL Tlačiť
Pokiaľ zdravotná alebo sociálna poisťovňa eviduje voči podnikateľovi nedoplatky na poistnom, vyrúbi mu ich na základe rozhodnutia, v ktorom uvedie, za aké obdobie a v akej výške eviduje nedoplatky na poistnom, ako aj lehotu do ktorej je potrebné ich uhradiť. Súvisia nejako aj preplatok zo Sociálnej poisťovne a daňové priznanie?
Takto uhradené poistné zaeviduje podnikateľ účtujúci v jednoduchom účtovníctve ako položku odvody do fondov v členení na zdravotné alebo sociálne poistenie. Podnikateľ, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky, takto uhradené poistné pripočíta k vyčísleným paušálnym výdavkom. 

Nedoplatky poistenia a ich zaúčtovanie

Nedoplatky/preplatky vyčíslené na základe ročného zúčtovania zdravotného poistenia
Ako je na tom preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia a účtovanie napríklad za rok 2015?
Zdravotná poisťovňa je povinná poistencom, ktorí splnia zákonom stanovené podmienky, vykonať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a informovať ich o jeho výsledku. Pokiaľ je výsledkom ročného zúčtovania nedoplatok, podnikateľ je povinný ho uhradiť a v peňažnom denníku ho uvedie ako položku odvody do fondov v členení zdravotné poistenie.
Pokiaľ je výsledkom ročného zúčtovania preplatok, zdravotná poisťovňa ho podnikateľovi vyplatí už zrazený zrážkovou daňou z príjmov a preto sa tento príjem považuje za daňovo vysporiadaný a v účtovníctve sa zaeviduje ako príjem zrazený zrážkovou daňou.
Sociálna poisťovňa nepozná inštitút zúčtovania poistného, podnikateľ v prípade možnosti preplatku môže požiadať o výpis zo svojho saldokonta platieb a následne v prípade zisteného preplatku požiadať na základe žiadosti o vyplatenie vzniknutého preddavku, Sociálna poisťovňa sama od seba preplatky na poistnom nevypláca. Takto prijatý preplatok je príjem ovplyvňujúci základ dane. Vrátené poistné zo Sociálnej poisťovne ovplyvňuje aj účtovanie.

Vyčíslenie preplatkov / nedoplatkov v daňovom priznaní k dani z príjmov

Novinkou v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzických osôb typu B za rok 2012 je strana č.12, kde sa uvádzajú údaje na účely zdravotného a sociálneho poistenia.
Podnikateľ uvádza údaje o uhradených odvodoch na zdravotné a sociálne poistenie prvýkrát na strane č.3 pod tabuľkou s príjmami. Na tejto strane uvádza osobitne uhradené poistné na zdravotné a osobitne poistné na sociálne poistenie vrátane nedoplatkov za predchádzajúce obdobia uhradené v danom roku.
Údaj o uhradenom poistnom potom ešte raz uvádza na strane č.12, ale tu už uvádza iba uhradené poistné týkajúce sa daného roka, uhradené v období od 1.1. do 31.12. bez prípadných preplatkov a nedoplatkov týkajúcich sa iných zdaňovacích období.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X