Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prezident podpísal zmeny v účtovníctve aj v ERP

Prezident podpísal zmeny v účtovníctve aj v ERP
Prezident SR Ivan Gašparovič. Foto: SITA
5. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podnikatelia budú musieť umiestniť vo svojich prevádzkach na viditeľnom mieste vzorový bloček a mikropodniky budú zostavovať jednoduchšiu účtovnú závierku.

Malé podniky budú čeliť menšej byrokracii

Prezident Ivan Gašparovič totiž podpísal novelu zákona o účtovníctve. Tá prináša podnikateľom od 1. januára 2014 viaceré zmeny. Podľa novely budú mikropodniky napríklad zostavovať len jednoduchšiu účtovnú závierku.
 
Nová úprava sa týka podnikov s objemom majetku do 350 tis. eur, čistým obratom menším ako 700 tis. eur a s menej ako desiatimi zamestnancami. Firmy budú musieť splniť aspoň dve z týchto podmienok. „Účtovná jednotka, ktorá je na hranici prekročenia alebo neprekročenia veľkostných podmienok prestane byť mikro účtovnou jednotkou, ak prekročí veľkostné podmienky dve po sebe idúce účtovné obdobia,“ konštatuje ministerstvo financií, ktoré novelu vypracovalo.
 

 
Mikro účtovné jednotky budú podľa novely poskytovať len informácie o nákladoch, výnosoch a výsledku hospodárenia za vykazovanú časť účtovného obdobia. Novela zákona však nemení podmienky pre vznik povinnosti nechať si overiť účtovnú závierku audítorom. 
 
Prezident podpísal aj novelu zákona o daňových poradcoch a Slovenskej komore daňových poradcov. Upravujú sa ňou podmienky pre vykonávanie daňového poradenstva. Zosúlaďujú sa tiež podmienky pre výkon daňového poradenstva a uznávanie odborných kvalifikácií. V návrhu zákona sa spresňuje definícia zahraničného daňového poradcu. Novela zákona o daňových poradcoch nadobúda účinnosť 1. januára 2014.
 

Podnikatelia budú musieť vystaviť vzorové bločky

Prezident Ivan Gašparovič podpísal aj novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, ktorá túto povinnosť od 1. januára 2014 zavádza. Bloček má byť vystavený v každej predajni, aby si zákazník mohol porovnať vydaný bloček so vzorovým. Na bločku majú byť podľa vyjadrenia finančného riaditeľstva výrazne vyznačené údaje ako číslo daňového kódu pokladnice, dátum a čas, suma a ochranný znak ministerstva financií „MF“.
 
Novela prináša aj zmenu vo forme zavedenia komunikačného kábla ku každej pokladni. V prípade kontroly finančnej správy tak bude možné ihneď vyhotoviť intervalovú alebo prehľadovú uzávierku. Ministerstvo financií tak chce zabrániť kráteniu prijatých tržieb. Zákon podľa finančnej správy zavádza aj niektoré zmeny pri vedení pokladničnej knihy. Podnikatelia nebudú povinní viesť novú knihu pokladnice, je len potrebné do nej ručne dopísať záznamy ustanovené novoprijatým zákonom. V prípade, že podnikateľ pozastaví svoju živnosť, uvedie v knihe dátum, kedy sa tak stalo. 
 

 
V prípade, že pokladničná plomba chýba, alebo je poškodená, uvedie podnikateľ dátum a čas o oznámení servisnej organizácii, ďalej aj názov výrobcu, dovozcu, alebo distribútora, ktorému bol vydaný certifikát o tom, že pokladnica spĺňa náležitosti zákona. Podnikateľ bude tiež v prípade ukončenia prevádzky pokladnice alebo pri výmene fiskálnej pamäte povinný prevziať si od servisnej organizácie dátové médium s údajmi z fiskálnej pamäte. Dáta s uloženými záznamami bude potrebné uchovať 5 rokov. 
 
Novela zákona ukladá povinnosti aj pre výrobcov, dovozcov a predajcov elektronických registračných pokladníc. Tí budú musieť predkladať Finančnému riaditeľstvu SR technické a softvérové nástroje, ktoré orgánom uľahčia prístup k údajom zaevidovaným v elektronickej registračnej pokladnici.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X