Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Priemerná mesačná mzda v roku 2014 dosiahla 858 eur

Priemerná mesačná mzda v roku 2014 dosiahla 858 eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
7. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Aká bola priemerná mesačná mzda v SR v roku 2014? V krajoch sa mimo Bratislavského sa mzda pohybovala v rozmedzí od 744 eur v Prešovskom kraji do 855 eur v Trenčianskom kraji.

V desiatich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR

Aká bola priemerná mzda v národnom hospodárstve? Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve dosiahla v roku 2014 hodnotu 858 eur, medziročne sa tak zvýšila o 4,1 percent. Reálna mzda stúpla o 4,2 %. Nominálna mzda rástla o 1,7 percentuálneho bodu (p.b.) rýchlejšie ako v roku 2013. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.

Dynamika rastu priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca sa v poslednom štvrťroku 2014 oproti tomu istému obdobiu predchádzajúceho roka zrýchlila o 2,1 p.b. na 3,5 %. V štvrtom kvartáli vlaňajška tak bola priemerná mzda na úrovni 918 eur. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku sezónne očistená nominálna mzda vzrástla o 0,7 %. Ako konštatuje ŠÚ SR, v dôsledku stability spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy reálna mzda sa medziročne zvýšila o 3,5 %.

Najvyššiu priemernú mesačnú mzdu evidujú v odvetviach informačné a komunikačné činnosti, kde dosiahla 1 764 eur, vo finančných a poisťovacích činnostiach bola 1 603 eur a v dodávke elektriny, plynu a pary 1 585 eur. V desiatich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, a to 563 eur, v ostatných činnostiach 627 eur a v stavebníctve 638 eur.

Oproti poslednému štvrťroku 2013 sa priemerná nominálna mzda zvýšila vo väčšine odvetví. Najrýchlejšie rástla v priemyselnej výrobe, o 6,2 %, a vo vzdelávaní o 6 %. Naopak, klesla v činnostiach v oblasti nehnuteľností o 3,1 %, v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 0,8 %, v dodávke vody o 0,5 %. Nižšia bola aj v informačných a komunikačných činnostiach o 0,3 % a v umení, zábave a rekreácii o 0,1 %.

Pri zohľadnení právnej formy subjektov vzrástla priemerná nominálna mesačná mzda medziročne vo veľkých podnikoch s 20 a viac zamestnancami o 5,2 % na 1 072 eur, v rozpočtových organizáciách o 4 % na 956 eur a v príspevkových organizáciách o 3,1 % na 881 eur. Opačný trend zaznamenali štatistici v malých podnikoch do 19 zamestnancov, kde mzda klesla o 2,2 % na 718 eur.

Vyššiu priemernú nominálnu mzdu, ako bol priemer za celé hospodárstvo, dosiahli zamestnanci iba v Bratislavskom kraji, a to 1 158 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala v rozmedzí od 744 eur v Prešovskom kraji do 855 eur v Trenčianskom kraji. V porovnaní so štvrtým kvartálom 2013 vzrástla priemerná mzda vo všetkých krajoch, pričom najvyšší prírastok mal Nitriansky kraj, a to 4,7 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X