Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Priemerná mzda sa vo väčšine odvetví mení. Kto zarába najviac?

Mzdy, peniaze, výplata
Thinkstock
12. augusta 2016 Zdroj SITA Tlačiť

O zmenách v platových podmienkach informoval Štatistický úrad SR.

Priemerná nominálna mesačná mzda sa v júni 2016 oproti rovnakému obdobiu minulého roka zvýšila v stavebníctve o 7,5 percenta na 675 eur.

Ako ďalej informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa zvýšila o 6,3 percenta na 402 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel o 6,1 percenta na 917 eur, vo vybraných trhových službách o 5,9 percenta na 869 eur. Odvetvie maloobchodu si polepšilo o 4,4 percenta na 623 eur, ubytovania o 3,5 percenta na 644 eur, dopravy a skladovania o 2,2 percenta na 853 eur a priemyslu o 2 percentá na 1 001 eur. Priemerná mesačná mzda klesla len v informačných a komunikačných činnostiach o 1,2 percenta na 1 708 eur.

Priemerná reálna mesačná mzda v júni 2016 medziročne vzrástla v stavebníctve o 8,4 percenta, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 7,2 percenta, predaji a oprave motorových vozidiel o 7 percent. Ďalej sa mzda zvýšila vo vybraných trhových službách o 6,8 percenta, veľkoobchode o 6,6 percenta, maloobchode o 5,2 percenta, ubytovaní o 4,3 percenta, doprave a skladovaní o 3 percenta a v priemysle o 2,8 percenta. Informačné a komunikačné činnosti zaznamenali pokles mzdy o 0,4 percenta.

V priemere za prvých šesť mesiacov roka 2016 oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa mzda zvýšila v predaji a oprave motorových vozidiel o 8,3 percenta, pričom dosiahla 915 eur, stavebníctve o 5,9 percenta na 630 eur, doprave a skladovaní o 5,8 percenta na 827 eur, veľkoobchode o 5,3 percenta na 851 eur. Rovnako si polepšil aj sektor ubytovania o 5,3 percenta, pričom mzda dosahuje 656 eur. Vo vybraných trhových službách mzda vzrástla o 4,8 percenta na 845 eur, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 4,5 percenta na 392 eur, maloobchode o 4,4 percenta na 617 eur a v priemysle o 3,5 percenta na 973 eur. Podľa informácií zverejnených ŠÚ klesla len v informačných a komunikačných činnostiach o 0,3 percenta na 1 747 eur.

Reálna mesačná mzda vzrástla medziročne v predaji a oprave motorových vozidiel o 8,9 percenta, stavebníctve o 6,5 percenta, doprave a skladovaní o 6,4 percenta, veľkoobchode a ubytovaní zhodne o 5,9 percenta. Vo vybraných trhových službách sa zvýšila o 5,4 percenta, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 5,1 percenta, maloobchode o 5 percent, priemysle o 4,1 percenta a v informačných a komunikačných činnostiach o 0,3 percenta.

K téme

Témy

mzdaplatplatypriemerná mzdaprieskum

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prieskumy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

26oct8:30Ako postupovať pri vrátenom tovare (dobropis/ťarchopis) z pohľadu colných povinností8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

28oct8:30Ako písať a štrukturovať texty8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

28oct8:30E-Commerce z pohľadu colných povinností (Nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X