Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Priemerná nepriama daň vo svete stúpla na 15,5 %

Priemerná nepriama daň vo svete stúpla na 15,5 %
Fotobanka Pixmac
14. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Priemerná globálna nepriama daň ku koncu minulého roka narástla o 0,17 % na 15,5 %. Vyplýva to z prieskumu o dani z príjmov právnických osôb a nepriamych daniach, ktorý každoročne uskutočňuje spoločnosť KPMG International.

 
Najvýraznejší nárast nepriamych daní podľa prieskumu zaznamenala Afrika spolu s Áziou, a to konkrétne zo 14,17 % na 14,57 %, resp. z 11,84 % na 12,24 %.
 

Vlády lákajú investorok na nižšiu daň z príjmov 

„Predpokladáme, že priemerná globálna nepriama daň naďalej porastie aj v roku 2013, pretože vlády majú tendenciu oživovať ekonomiku,“ uviedol Tim Gillis z oddelenia Global Indirect Tax Services spoločnosti KPMG. Zároveň dodal, že počas roku 2013 sa zmení aj daňový systém niekoľkých krajín, vrátane Fínska, Dominikánskej republiky a Cypru.
 
 
Globálna priemerná daň z príjmov právnických osôb naopak zaznamenala v roku 2012 mierny pokles, konkrétne o 0,09 % na 24,43 %. Návrhy rozpočtov viacerých krajín sveta podľa KPMG hovoria o znižovaní tejto daňovej sadzby. „Thajsko navrhlo, aby ich daňová sadzba poklesla o neuveriteľných 7 percent – z 30 % na 23 %, čím chce pritiahnuť zahraničných investorov,“ uviedol Gillis. Medzi ostatné krajiny, ktoré plánujú podniknúť rovnaké avšak menej radikálne kroky, patrí napríklad Mexiko, Švédsko a Ekvádor. Vlády podľa KPMG väčšinou zvyšujú nepriame dane, aby zvýšili príjmy do svojich rozpočtov, ale znižujú sadzby dane z príjmov právnických osôb, aby pritiahli investorov. 
 
Najvyššiu, až 55 % daňovú sadzbu z príjmu právnických osôb, mali podľa zistení KPMG International Spojené arabské emiráty (SAE), nasledovali USA so 40 % a Japonsko so sadzbou 38,01 %. Medzi krajiny s najnižšou daňou z príjmov právnických osôb, patrila Čierna Hora (9 %), nasledovalo niekoľko štátov s 10 % ako Srbsko, Cyprus, Paraguaj a Katar. KPMG upozorňuje, že zákonom stanovené daňové sadzby sú niečo iné ako efektívne daňové sadzby. „Napríklad, SAE v podstate nevyberajú daň z príjmov právnických osôb,“ uvádza KPMG. Pri nepriamych daniach drží status najvyšších marginálnych nepriamych daňových sadzieb Maďarsko (27 %), Island (25,5 %) a Švédsko, Dánsko, Nórsko a Chorvátsko (25 %). 
 
V decembri 2012 slovenský parlament schválil novelu zákona o dani z príjmov. Tá s účinnosťou od 1. januára 2013 priniesla okrem ďalších zmien zvýšenie sadzby dane z príjmov právnických osôb z pôvodných 19 percent na 23 percent. „Bude zaujímavé sledovať vývoj rozpočtových výnosov z dane z príjmov, ako aj zmeny v sadzbách dane z príjmov v iných krajinách, predovšetkým v regióne Strednej a Východnej Európy,“ povedal Branislav Ďurajka, partner KPMG na Slovensku. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X