Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Príspevok na dochádzanie a presťahovanie za prácou – zmeny od mája 2018

Príspevok za prácou
príspevok za prácou
16. februára 2018 Igor Surovčík Tlačiť

Od začiatku mája tohto roka sa zvyšujú príspevky, ktoré majú nezamestnaných motivovať k tomu, aby za prácou dochádzali alebo sa za ňou presťahovali. Novela zákona o službách zamestnanosti, ktorú schválil parlament, tiež zjednodušuje podmienky zamestnávania pracovníkov z tzv. tretích krajín (krajín mimo Európskej únie) na Slovensku. V článku sa dozviete viac o tom, ako sa zmení príspevok na dochádzanie za prácou, ako aj na presťahovanie za prácou.

1. Príspevok na presťahovanie za prácou

Novelou zákona o službách zamestnanosti sa od 1. mája tohto roka pre nezamestnaných opätovne zavádza príspevok na presťahovanie za prácou.

Tento príspevok pritom úrady práce poskytovali do konca roka 2015 vo výške najviac  1 327,76 eura, ak sa  uchádzač o zamestnanie presťahoval za prácou (zmenil svoje trvalé bydlisko) najmenej 50 kilometrov. V roku 2015 tento príspevok využilo len 77 nezamestnaných. Od 1. januára 2016 vláda príspevok na presťahovanie za prácou zrušila.

Od 1. mája tohto roka staronový príspevok na presťahovanie za prácou dosiahne najviac 4 000 eur a v prípade, že sú nezamestnaní obaja manželia a presťahujú sa, príspevok môže byť až do sumy 6 000 eur.

Oproti roku 2015 sa však sprísňuje vzdialenosť nového trvalého pobytu pôvodne nezamestnaného od jeho pôvodného trvalého pobytu. Kým do konca roka 2015 stačilo presunúť svoj trvalý pobyt o 50 kilometrov, od začiatku mája tohto roka zákon vyžaduje trvalé presťahovanie sa o najmenej 70 kilometrov.

Príspevok bude slúžiť na úhradu nákladov súvisiacich s presťahovaním zamestnanca do miesta nového trvalého pobytu, ako aj na úhradu nájomného alebo iných plnení súvisiacich s užívaním bytu.

Od začiatku mája do konca tohto roka by pritom príspevok na presťahovanie za prácou malo podľa odhadu ministerstva práce využiť 75 nezamestnaných a v budúcom roku 87 uchádzačov o prácu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Príspevok na dochádzku za prácou
  • Príspevok na podporu mobility za prácou
  • Zjednodušenie podmienok pre zamestnávanie osôb z tzv. tretích krajín
  • Ktorých okresov sa to týka
  • Podmienky zjednodušenia procesu zamestnávania cudzincov

2. Príspevok na dochádzku za prácou

Príspevok na dochádzku za prácou pre pôvodne nezamestnaného, ktorý si našiel prácu,  v súčasnosti dosahuje najviac 135 eur mesačne a úrad práce ho vypláca najviac šesť mesiacov.

Od 1. mája tohto roka sa maximálna suma príspevku na dochádzku za prácou zvyšuje na 200 eur mesačne. Pre zamestnanca, ktorý bol pred nástupom do práce znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie, sa obdobie poskytovania príspevku predlžuje na 12 mesiacov. Znevýhodneným uchádzačom o zamestnanie je napríklad nezamestnaný do 26 rokov, nezamestnaný nad 50 rokov, dlhodobo nezamestnaný (osoba v evidencii viac ako 12 mesiacov), či občan so zdravotný postihnutím.

Tento príspevok sa bude od začiatku mája tohto roka poskytovať bez ohľadu na spôsob dopravy do zamestnania v závislosti od vzdialenosti miesta výkonu zamestnania a od počtu odpracovaných dní zamestnancom v mesiaci, a to na základe preukazovania trvania zamestnania a dochádzky do zamestnania.

Novinkou bude tiež to, že sa ruší zákaz poskytovania príspevku pri dochádzaní za prácou v rámci jednej obce. Tým sa umožní poskytovať príspevok aj zamestnancom, ktorí dochádzajú do zamestnania v rámci väčších obcí a miest, v ktorých je doprava do zamestnania nevyhnutnosťou.

3. Príspevok na podporu mobility za prácou

Príspevok na podporu mobility za prácou slúži pôvodne nezamestnaným na úhradu časti výdavkov na bývanie, ak v súvislosti so získaním zamestnania zmenia trvalý alebo prechodný pobyt. V súčasnosti sa vyžaduje, aby nový trvalý alebo prechodný pobyt pôvodne nezamestnaného bol od pôvodného pobytu vzdialený najmenej 70 kilometrov. Od 1. mája tohto roka bude stačiť, ak sa trvalý alebo prechodný pobyt pôvodne nezamestnaného zmení o 50 kilometrov.

Zvyšujú sa aj maximálne sumy príspevkov na podporu mobility za prácou. Počas prvých šiestich mesiacov poskytovania príspevku najvyššia možná suma príspevku od 1. mája tohto roka stúpne z 250 eur na 400 eur mesačne. Ak obaja manželia spĺňajú podmienky na poskytnutie príspevku, príspevok pôjde nahor zo 400 eur na 600 eur mesačne.

Zamestnancom, ktorí boli pred nájdením si práce znevýhodnenými uchádzačmi o zamestnanie, sa príspevok poskytuje aj ďalších šesť mesiacov, spolu teda dostávajú z úradu práce príspevok 12 mesiacov. V tomto prípade sa suma príspevku, ktorý sa poskytuje siedmy až dvanásty mesiac od zamestnania sa, od mája zvýši zo 125 eur na 200 eur  mesačne a v prípade manželov z 200 eur na 300 eur mesačne.

Príspevok na podporu mobility za prácou budú po novom dostávať aj tí zamestnanci, ktorí počas poberania príspevku na dochádzku za prácou alebo bezprostredne po skončení jeho poberania zmenia miesto trvalého pobytu alebo nahlásia prechodný pobyt v súvislosti s výkonom zamestnania a ich zamestnanie naďalej trvá.

4. Zjednodušenie podmienok pre zamestnávanie osôb z tzv. tretích krajín

Novela zákona o službách zamestnanosti od 1. mája tohto roka zjednodušuje podmienky zamestnávania štátnych príslušníkov z tzv. tretích krajín na Slovensku. Ide v krajiny, ktoré nie sú členskými štátmi Európskej únie, čo sa týka najmä pracovníkov zo Srbska a Ukrajiny.

Jednoduchšie zamestnávanie občanov z tzv. tretích krajín sa bude vzťahovať len na vybrané profesie, v ktorých je preukázaný nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a súčasne na okresy s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti nižšou ako 5 %. Zoznam zamestnaní, v ktorých pretrváva nedostatok pracovnej sily, stanoví komisia na tripartitnej úrovni a bude zverejnený a ročne aktualizovaný na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Ktorých okresov sa to týka

Ku koncu minulého roka bolo na Slovensku 37 okresov z celkového počtu 79 okresov, v ktorých bola miera evidovanej nezamestnanosti nižšia ako 5 %. Išlo o všetky okresy v Bratislavskom a v Trnavskom kraji, takmer všetky okresy v Trenčianskom kraji (okrem okresu Prievidza) a takmer všetky okresy v Nitrianskom kraji (okrem okresov Komárno a Levice) a približne polovicu okresov v Žilinskom kraji. V Banskobystrickom kraji bola miera nezamestnanosti pod 5 % len v okresoch Banská Bystrica a Zvolen a v Košickom kraji iba v okresoch Košice III a Košice IV.  V Prešovskom kraji sa ku koncu vlaňajška nenachádzal ani jeden okres s mierou nezamestnanosti pod 5 %.

Ak bude chcieť zamestnávateľ na Slovensku prijať občana z krajiny mimo Európskej únie na pracovnú pozíciu, kde je preukázaný nedostatok pracovnej sily, pri udeľovaní jednotných povolení bude platiť zjednodušený proces, napríklad nebude na tento účel potrebné nahlasovať na úrady práce voľné pracovné miesta.

Podmienky zjednodušenia procesu zamestnávania cudzincov

Počet zamestnancov pochádzajúcich z krajín mimo Európskej únie pritom u konkrétneho zamestnávateľa môže od 1. mája tohto roka dosiahnuť najviac 30 %. z celkového počtu kmeňových zamestnancov.

Ak bude chcieť zamestnávateľ na Slovensku prijať do práce občanov z tzv. tretích krajín, bude musieť týmto zamestnancom zabezpečiť na Slovensku primerané ubytovanie. Podmienkou pre prijatie občanov z tzv. tretích krajín do zamestnania bude aj to, že zamestnávateľ počas dvoch rokov neporušil zákaz nelegálneho zamestnávania.

Igor Surovčík

V agentúre SITA pracujem už viac ako dve desaťročia. Vyštudoval som ekonómiu na Obchodnej fakulte EU a právo na Právnickej fakulte UK. Ako redaktor sa od začiatku venujem najmä agende rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, k čomu sa postupne pridali aj dane a legislatíva. Som bývalý dlhoročný bloger, prispieval som aj do mesačníka Domino efekt. Autorsky prispievam aj na portál Podnikam.sk. Zastávam pozíciu zástupcu šéfredaktora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahpríspevkypríspevok na presťahovanie za prácouzamestnanci

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X