Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Príspevok na dochádzanie a presťahovanie za prácou – zmeny od mája 2018

Príspevok za prácou
príspevok za prácou
16. februára 2018 Tlačiť

Od začiatku mája tohto roka sa zvyšujú príspevky, ktoré majú nezamestnaných motivovať k tomu, aby za prácou dochádzali alebo sa za ňou presťahovali. Novela zákona o službách zamestnanosti, ktorú schválil parlament, tiež zjednodušuje podmienky zamestnávania pracovníkov z tzv. tretích krajín (krajín mimo Európskej únie) na Slovensku. V článku sa dozviete viac o tom, ako sa zmení príspevok na dochádzanie za prácou, ako aj na presťahovanie za prácou.

1. Príspevok na presťahovanie za prácou

Novelou zákona o službách zamestnanosti sa od 1. mája tohto roka pre nezamestnaných opätovne zavádza príspevok na presťahovanie za prácou.

Tento príspevok pritom úrady práce poskytovali do konca roka 2015 vo výške najviac  1 327,76 eura, ak sa  uchádzač o zamestnanie presťahoval za prácou (zmenil svoje trvalé bydlisko) najmenej 50 kilometrov. V roku 2015 tento príspevok využilo len 77 nezamestnaných. Od 1. januára 2016 vláda príspevok na presťahovanie za prácou zrušila.

Od 1. mája tohto roka staronový príspevok na presťahovanie za prácou dosiahne najviac 4 000 eur a v prípade, že sú nezamestnaní obaja manželia a presťahujú sa, príspevok môže byť až do sumy 6 000 eur.

Oproti roku 2015 sa však sprísňuje vzdialenosť nového trvalého pobytu pôvodne nezamestnaného od jeho pôvodného trvalého pobytu. Kým do konca roka 2015 stačilo presunúť svoj trvalý pobyt o 50 kilometrov, od začiatku mája tohto roka zákon vyžaduje trvalé presťahovanie sa o najmenej 70 kilometrov.

Príspevok bude slúžiť na úhradu nákladov súvisiacich s presťahovaním zamestnanca do miesta nového trvalého pobytu, ako aj na úhradu nájomného alebo iných plnení súvisiacich s užívaním bytu.

Od začiatku mája do konca tohto roka by pritom príspevok na presťahovanie za prácou malo podľa odhadu ministerstva práce využiť 75 nezamestnaných a v budúcom roku 87 uchádzačov o prácu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Príspevok na dochádzku za prácou
  • Príspevok na podporu mobility za prácou
  • Zjednodušenie podmienok pre zamestnávanie osôb z tzv. tretích krajín
  • Ktorých okresov sa to týka
  • Podmienky zjednodušenia procesu zamestnávania cudzincov

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Témy

Prémiový obsahpríspevkypríspevok na presťahovanie za prácouzamestnanci

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30Zamestnanecké akcie a opčné plány v spoločnosti z právneho a daňového pohľadu6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

25jún6:30Zamestnanecké akcie a opčné plány v spoločnosti z právneho a daňového pohľadu6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

01júl6:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X