Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Príspevky na podnikanie v roku 2017. Ako ich získate?

Thinkstockphotos 614990526.jpg
Thinkstock
25. novembra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Rozhodli ste sa v nasledujúcom roku podnikať? Na začiatku kariéry v biznise môžu byť dotácie na podnikanie tým správnym odrazovým mostíkom. Ak spĺňate podmienky, nie je dôvod, prečo nevyužiť niekoľko tisíc eur na podporu dobrého nápadu od štátu. V článku si vysvetlíme, ako získať príspevok na podnikanie v roku 2017.

 
Odporúčame ebook:

Dotácia zakotvená v zákone

O dotácii na podnikanie sa hovorí presne v § 49 zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Dôležité je vedieť, že sa označuje hlavne ako príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť a od toho sa odvíjajú všetky ďalšie usmernenia.

Postup na získanie dotácie na podnikanie v roku 2017

V princípe sa základný postup nemení od predchádzajúcich rokov. Základ ostáva rovnaký.

Čo všetko musí splniť žiadateľ si priblížime v tejto časti:

Žiadateľ musí:

  1. byť minimálne 3 mesiace evidovaný ako nezamestnaný na úrade práce,
  2. bude samostatne zárobkovo činnou osobou, alebo bude vykonávať poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch,
  3. o príspevok písomne požiada príslušný úrad práce podľa plánovaného miesta podnikania.

Súčasťou žiadosti sú povinné prílohy. Vrátane podnikateľského zámeru spolu s kalkuláciou nákladov na prevádzkovanie, ktoré sa po predložení stávajú súčasťou žiadosti o príspevok.

Podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov sú podkladom na posúdenie komisiou vytvorenou výborom pre otázky zamestnanosti.

Úrad môže zabezpečiť absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania živnosti, prípadne je možné absolvovať niekoľko bezplatných online kurzov pre začínajúcich podnikateľov, ktoré priamo odporúča UPSVaR.

TIP Podnikam.sk: Konkrétne ide o kurzy: Právne formy podnikania v SR,  Financovanie štartu podnikania, Základy on-line marketingu.

Nezabudnite na správny postup

Aj v roku 2017 príspevok na podnikanie môže získať ten, kto bol evidovaný na úrade práce tri mesiace a až následne získal osvedčenie o živnostenskom oprávnení. Iný spôsob neexistuje.

Ak by ste napríklad založili svoju živnosť a následne naň žiadali príspevok, nepochodíte. To si mnoho ľudí neuvedomuje dostatočne.

TIP Podnikam.sk: Prvý krok pri žiadosti musí byť priame podanie žiadosti o príspevok a následne je potrebné postupne realizovať ďalšie kroky. Ak ste získali dotáciu, k postupu platí aj povinnosť prevádzkovať živnosť nepretržite najmenej tri roky.

Nedá sa žiadať na všetko

Pre aký typ podnikania nie je príspevok určený, vám objasníme v nasledujúcej časti:

Dôležitá informácia je, že príspevok na podnikanie nie je možné získať pre typ podnikania na spoločnosť s ručením obmedzeným alebo pre slobodné povolania.

Príspevok sa dá získať iba na prevádzkovanie živnosti, alebo vykonávanie poľnohospodárskej výroby vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách, teda takzvaný samostatne hospodáriaci roľník.

Netreba zabudnúť, že príspevok dostanú len fyzické osoby a z príspevku na podnikanie sa nemôže tešiť ani osoba, ktorá by chcela podnikať ako lekár, tlmočník, architekt a v slobodnom povolaní. Tak isto nie je možné z príspevku financovať spoločnosť s ručením obmedzeným, alebo akciovú spoločnosť.

Výška príspevku sa bude opäť meniť

Od čoho sa odvíja výška príspevku a ako sa počíta vám priblížime tu:

Výška príspevku bude, tak ako po iné roky, aj v roku 2017 rozdielna podľa okresov. Jeho výška sa počíta ako násobok celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca na Slovensku za prvý až tretí kvartál roku 2016.

To si netreba mýliť s minimálnou mzdou. V prípade príspevku na podnikanie sa odvíja od priemernej mzdy na Slovensku. Napriek tomu je možné povedať, že príspevok porastie. V roku 2016 mala podľa odhadov vzrásť priemerná mzda o niekoľko desiatok eur, čo sa odrazí niekoľkonásobkom na prijatej dotácii.

O presnej výške v danom okrese je povinný informovať konkrétny úrad práce.

Možnosť druhej šance

V roku 2017 sa do hry budú môcť vrátiť záujemcovia, ktorí už raz dotáciu na podporu podnikania brali a podnikanie skončili v priebehu roka 2015. Pri udeľovaní druhej šance je však potrebné počítať s tvrdšími podmienkami.

Ako postupovať pri opätovnom žiadaní o dotáciu? Prečítajte si tu:

O novú žiadosť na reštart biznisu sa môžu uchádzať len nezamestnaní, ktorí sú v tomto prípade už registrovaní na úrade práce minimálne 12 mesiacov a v čase 6 mesiacov pred zaradením do evidencie uchádzačov pozastavili, prerušili alebo skončili prevádzkovanie podnikania.

Je potrebné si dať pozor aj na situáciu, ak ste možno nepodnikali, ale boli ste samostatne hospodáriacim roľníkom, spoločníkom, členom štatutárneho orgánu alebo dozorného orgánu obchodnej spoločnosti a podobne. Aj to sa berie z pohľadu UPSVaR ako podnikanie.

Ak teda chcete získať v roku 2017 dotáciu opätovne musíte:

  • byť najneskôr od 1. januára 2016 evidovaný na úrade práce,
  • najneskôr od 1. júla 2015 má pozastavenú živnosť alebo zrušenú živnosť.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikaniePOPpríspevkyupsvarúrad prácezamestnanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X