Reštrukturalizácia Váhostavu nebola úplne v poriadku
Sudkyňa Katarína Bartalská potvrdila, že reštrukturalizačná správkyňa Petra Gabrišová urobila v ozdravnom pláne chybu, ktorou zvýhodnila jedného veriteľa na úkor iných.
Člen predstavenstva Váhostavu mal dostať viac
Reštrukturalizácia stavebnej firmy Váhostav zo sféry vplyvu oligarchu Juraja Širokého nebola podľa súdu úplne v poriadku. Ako v piatok informoval denník SME, napriek tomu vážnosť chyby, ktorej sa dopustila správkyňa, nestačila na to, aby podnik skončil v bankrote.
Vyplýva to z plného znenia uznesenia súdu o potvrdení ozdravného plánu Váhostavu, novinám ho sprístupnil Okresný súd Bratislava I podľa infozákona. Plné znenie rozhodnutia súdu nebolo dosiaľ zverejnené.
eBooky:
„Sudkyňa Katarína Bartalská potvrdila, že reštrukturalizačná správkyňa Petra Gabrišová urobila v ozdravnom pláne chybu, ktorou zvýhodnila jedného veriteľa na úkor iných. Na túto chybu doteraz upozorňovala len Aliancia Fair-play, správkyňa pochybenie nepripúšťala,“ uvádza SME.
Gabrišová v pláne zvýhodnila veriteľa Martina Buňáka zo Žiliny, ktorý bol do 28. marca 2014 členom predstavenstva Váhostavu. Spoločnosť mu mala zaplatiť mimoriadnu odmenu vo výške trojnásobku hrubej mesačnej mzdy, spolu 14 937 eur. Keďže mu peniaze nevyplatila, nárokoval si ich v reštrukturalizácii.
Buňák svoju pohľadávku stiahol
Podľa zákona by mal Buňák dostať minimum peňazí, lebo bol s firmou spriaznený. Jeho pohľadávka tak mala byť podriadená a vyplácať sa až po všetkých ostatných veriteľoch. Správkyňa ju však zaradila medzi veriteľov, ktorí nie sú s Váhostavom spriaznení.
„Súd vyhodnotil konanie správkyne ako pochybenie, pretože súd si myslí, že pohľadávka Martina Buňáka mala byť podriadená,“ uviedla Bartalská. Sudkyňa nepovažovala pochybenie za natoľko závažné, aby poslala Váhostav do bankrotu.
Buňák si chybou mohol prilepšiť len nepatrne – asi o dvetisíc eur. Keby Gabrišová postupovala správne, dostal by iba 747 eur. Buňák napokon po upozornení Aliancie Fair-play svoju pohľadávku stiahol a podporil reštrukturalizačný plán Váhostavu.
V reštrukturalizácii Váhostavu bolo podľa SME spolu sedem schránkových firiem, ktoré žiadali vrátiť 39,4 mil. eur. Pozadie schránok pomáhali sudkyni rozkrývať policajti a prokuratúra, no podľa uznesenia nezískali dôkaz, ktorý by ich prepojoval s oligarchom Širokým alebo jemu blízkymi ľuďmi. Bartalská aj preto schválila ozdravenie Váhostavu.