Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kauza Váhostav: Vláda cíti kriminálne správanie sa

27. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Kabinet to chce riešiť zavedením platby DPH až po úhrade faktúry a neštátnym príspevkovým fondom.

Vláda podľa Fica podporí vyšetrovanie Váhostavu

Vláda SR bude podľa premiéra Roberta Fica podporovať vyšetrovanie Generálnej prokuratúry SR v prípade reštrukturalizácie firmy Váhostav-SK, a.s. „Vnímame a cítime, že by v prípade manažmentu Váhostavu mohlo ísť o kriminálne správanie sa,“ vyhlásil v piatok na tlačovej konferencii.

Podľa premiérových slov reštrukturalizácia firmy Váhostav sa dotýka 90 živnostníkov s celkovou pohľadávkou vo výške 4,3 mil. eur. Ostatné pohľadávky sú voči akciovým spoločnostiam a spoločnostiam s ručením obmedzeným.

Ako priblížil Fico, strana Smer-SD pracuje na opatrení, podľa ktorého sa verejných zákaziek nebudú môcť zúčastniť firmy v reštrukturalizácii. Ďalším opatrením na ochranu subdodávateľov by mala byť platba dane z pridanej hodnoty až po úhrade faktúry. “Ministerstvo financií zvažuje zriadiť neštátny fond, do ktorého by štát poskytol návratnú pomoc, akúsi pôžičku, a potom by z každého verejného obstarávania pri verejných zákazkách išlo určité percento,“ priblížil Fico. Tým by sa firmy, ktoré prispejú do fondu, poistili pred prípadnou reštrukturalizáciou. 

„Reštrukturalizácia firmy nie je nič neobvyklé. V rokoch 2006 až 2014 bolo podaných 781 návrhov na reštrukturalizáciu, z toho súd povolil reštrukturalizáciu v 526 prípadoch,“ informoval premiér. Podľa Fica sa reštrukturalizácia riadi zákonom, ktorý prijala druhá vláda Mikuláša Dzurindu. “My sme dlhodobo upozorňovali na riziká, ktoré môžu viesť k reštrukturalizácii podnikov. Tieto riziká boli spojené predovšetkým s obrovským tlakom, ktorý začala vyvíjať vláda Ivety Radičovej, predovšetkým minister dopravy pán Figeľ na firmy, ktoré sa zúčastňovali verejných tendrov,“ upozornil Fico. 

Ako príklad premiér uviedol projekt D1 Dubná Skala-Turany, ktorý bol podpísaný 26. októbra 2011. „Štátna expertíza, ktorá bola priamo na ministerstve dopravy vypracovaná, hovorila, že predpokladaná hodnota zákazky bola 334 miliónov eur,“ povedal.

Zákazka však podľa neho bola vysúťažená za 137 miliónov eur. „Rozdiel je takmer 60 percent. Takýto tlak vytváral minister dopravy na stavebné firmy, aby preukázal politicky, že počas našej prvej vlády sa firmy zúčastňovali tendrov, a že tieto tendre boli predražené,“ vyhlásil Fico. 

Stavebná spoločnosť Váhostav – SK, a.s. (Váhostav) má zo záväzkov v obchodnom styku v objeme 104,68 mil. eur v reštrukturalizácii zaplatiť veriteľom celkovo 32,30 %. Ako v utorok informoval generálny riaditeľ spoločnosti Marián Moravčík, nezabezpečení podmienení, resp. nepodmienení veritelia majú dostať po 15 % svojich pohľadávok v objeme 15,7 mil. eur. Správkyňa v pondelok odovzdala návrh reštrukturalizačného plánu Váhostavu predsedovi veriteľského výboru a ten by mal o ňom rozhodnúť do pätnástich dní.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X