Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Časť opozície podá trestné oznámenie pre Váhostav

25. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Opoziční poslanci majú podozrenie zo spáchania trestných činov a poškodzovania veriteľov.

Váhostav by podľa Matoviča mal patriť podvedeným ľuďom

Opoziční poslanci parlamentu z OĽaNO, NOVA a SaS majú podozrenie zo spáchania trestných činov a poškodzovania veriteľov pri reštrukturalizácii stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a.s. (Váhostav), preto sa rozhodli podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič v stredu na brífingu povedal, že podľa informácií, ktoré majú k dispozícii, Váhostav pristupoval selektívne k záväzkom, ktoré uhradí, resp. neuhradí. Takto podľa neho boli poškodení malí živnostníci. 

„Najlepšie riešenie by bolo, aby v takýchto situáciách sme skoncovali s praktikami podvodných reštrukturalizácií. Veľkí, teda banky, dostanú za svoje pohľadávky vyplatených sto percent z firmy Váhostav, malí živnostníci dostanú 15 percent,“ uviedol Matovič. Váhostav by podľa neho preto mal patriť podvedeným ľuďom a nie Jurajovi Širokému.

„Nie je vôbec správne, aby ten, kto priviedol svoju firmu do krachu a spôsobil dlhy voči svojim dodávateľom v obrovskom rozsahu a zároveň má ďalšie zákazky za 900 mil. eur pri stavbe diaľnic, bol majiteľom tejto firmy,“ dodal poslanec. Veritelia by podľa neho mali mať právo rozhodnúť sa, či chcú byť akcionármi svojho dlžníka. 

Podozrenie zo zavineného úpadku a poškodzovania veriteľa

Líder hnutia NOVA Daniel Lipšic je prekvapený, že orgány činné v trestnom konaní v prípade Váhostavu už dávno nekonajú. Je presvedčený, že v tejto súvislosti bolo spáchaných niekoľko trestných činov štatutárnym orgánom Váhostavu. Spomenul pritom podozrenie z trestných činov zavineného úpadku a poškodzovania veriteľa.

„Viaceré pohľadávky schránkových firiem môžu byť fiktívne. Cieľom týchto neexistujúcich záväzkov je aj to, aby mali hlasovacie práva na schôdzi veriteľov a mohli prehlasovať drobných veriteľov,“ predpokladá Lipšic. 

Aj marenie konkurzu?

Za ďalší možný trestný čin označil líder NOVA marenie konkurzného alebo vyrovnacieho konania. Ak je firma v predlžení, mala by navrhnúť vyhlásenie konkurzu do tridsať dní. Reštrukturalizácia Váhostavu začala vlani v lete. „Je úplne zrejmé, že Váhostav bol v predlžení už dávno predtým. To znamená, že jeho splatné záväzky boli vyššie ako jeho aktíva.

Ak v takejto situácii dlžník nepodal návrh na vyhlásenie konkurzu, dopustil sa trestného činu,“ dodal Lipšic. Rovnakého trestu sa podľa neho dopúšťa dlžník, ktorý uvedie nepravdivé údaje v zozname aktív a pasív. „Je veľmi vážne podozrenie, že štatutárne orgány, potenciálne vlastníci Váhostavu spáchali trestné činy s trestnou sadzbou do desiatich rokov,“ tvrdí Lipšic. Za podivné označil, že správkyňou reštrukturalizácie Váhostavu je 25-ročná Petra Gábrišová. 

Výzva na Generálnu prokuratúru

Reštrukturalizáciou spoločnosti Váhostav, a.s. a možným podozrením z trestného činu poškodzovania veriteľa by sa Generálna prokuratúra SR mala zaoberať, uviedli v stredu na brífingu predstavitelia KDH.

„Vyzvali sme generálnu prokuratúru, aby prešetrila alebo preskúmala, či nebol naplnený skutkový stav trestného činu poškodzovania veriteľa v prípade spoločnosti Váhostav, a.s. v súvislosti s reštrukturalizáciou. Dnes sme si boli overiť u zástupcu generálneho prokurátora, či tento podnet majú a ako budú konať,“ uviedol poslanec KDH Ján Hudacký.

„Dostali sme prísľub od zástupcu generálneho prokurátora, že sa tým budú zaoberať,“ doplnil. KDH považuje návrh vyplatiť nezabezpečeným veriteľom Váhostavu 15 % z ich pohľadávok za almužnu a výsmech týmto živnostníkom. “Je to aj cynizmus vládnej strany Smer, ktorý mohol prijať návrh zákona o ochrane subdodávateľov pri verejnom obstarávaní, ktorý predkladal kolega Hudacký od roku 2012,“ doplnil poslanec Pavol Zajac.

Sieť chce, aby štát odkúpil časť pohľadávok voči Váhostavu

Strana Sieť navrhuje, aby štát odkúpil neuspokojené pohľadávky od živnostníkov a malých podnikateľov voči stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s., ktorá je v reštrukturalizácii. Po odkúpení týchto pohľadávok by mal štát v plnej miere odškodniť veriteľov a žiadať primeraný podiel vo Váhostave podľa výšky pohľadávok. „Títo ľudia dnes potrebujú bezprostrednú pomoc. Toto je najpriamejšie riešenie ich situácie,“ povedal v stredu predseda Siete Radoslav Procházka.

Poslanci parlamentu za Smer-SD, ktorí v stredu nepodporili návrh novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý mohol poškodeným veriteľom Váhostavu pomôcť, by si podľa Siete mali až do ich úplného odškodnenia ponechať len 15 % svojich platov. Taký podiel zo svojich pohľadávok voči Váhostavu by totiž mali dostať dodávatelia tejto spoločnosti podľa návrhu jej reštrukturalizačného plánu. 

Poslancom len 15% platu

„Ak má 15 percent stačiť stovkám malých staviteľov a ich rodinám, musí stačiť aj poslancom. A ten zvyšok (platu) nech pošlú rodinám podnikateľov, ktorí na to, aby mohli zaplatiť štátu DPH, daň z príjmu, odvody za zamestnancov, si musia brať úvery,“ uviedol Procházka.

„Pred voľbami títo ľudia počuli, že si zaslúžia istoty. Jediná istota, ktorej sa dočkali, je to, že zoznam ľudí, ktorí si zaslúžia istoty, vedie centrála vládnej strany a na vrchole tohto zoznamu tróni majiteľ Váhostavu,“ dodal. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X