Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poslanci zamietli zvýšenie a predĺženie materskej

Fotobanka Pixmac
24. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Rodičia podľa návrhu mali mať rovnakú možnosť privyrobiť si aj počas poberania rodičovského príspevku, ako majú dnes nezamestnaní. 

Nedostatok financií znižuje motiváciu mať dieťa

Parlament v utorok zamietol rodičovský balíček, ktorý do parlamentu predložil nezaradený poslanec Viliam Novotný. Opozičný zákonodarca v návrhu presadzoval zvyšovanie a predlžovanie materskej, flexibilné čerpanie rodičovského príspevku, odpočítateľnú položku na bývanie a aj možnosť pre rodičov pracovať bez straty statusu poistenca štátu. 

„Tento balíček rieši dnes bežnú situáciu rodičov, ktorí sa po narodení dieťaťa dostávajú do zložitej ekonomickej situácie. Aj preto mnohí z nich odkladajú rozhodnutie mať dieťa,“ vysvetľoval Novotný.

Priemerná materská sa podľa novely zákona o sociálnom poistení mala v roku 2016 zvýšiť o 99,52 eura mesačne a jej poberanie sa malo predĺžiť o tri týždne. Materská by sa postupne do roku 2020 zvyšovala až na úroveň čistej mzdy, maximálne do výšky 1,5-násobku priemernej mzdy (dnes 1 207,50 eura). Zároveň by rodič namiesto súčasného pol roka mohol zostať na materskej postupne až rok. 

Rodičia mali dostať možnosť plánovať si čerpanie rodičovského príspevku podľa potrieb rodinného rozpočtu a plánovaného návratu do zamestnania. Malo byť na nich, či budú čerpať rodičovský príspevok do troch rokov dieťaťa, alebo kratšie obdobie vo zvýšenej sume, až do výšky tisíc eur mesačne po dobu šiestich mesiacov. 

Pracujúcemu rodičovi sa na konci roka podľa novely mohli znížiť dane až do výšky 600 eur (50 eur mesačne) na základe preukázateľne zaplatených úrokov z úveru na bývanie alebo nájomného uhradeného na základe platnej nájomnej zmluvy (až do výšky 16-násobku životného minima, t.j. 3 169 eur ročne).

Rodičia podľa návrhu mali mať rovnakú možnosť privyrobiť si aj počas poberania rodičovského príspevku, ako majú dnes nezamestnaní. Bez toho, že by za nich prestal štát platiť dôchodkové poistenie, mohli by si mesačne zarobiť 148,57 eura, teda 75 % životného minima. Novotný zároveň navrhoval zdvojnásobiť daňový bonus pre pracujúcich rodičov na tretie a každé ďalšie dieťa.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikám na materskej

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X