Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Reštrukturalizácia Váhostavu nebola úplne v poriadku

12. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Sudkyňa Katarína Bartalská potvrdila, že reštrukturalizačná správkyňa Petra Gabrišová urobila v ozdravnom pláne chybu, ktorou zvýhodnila jedného veriteľa na úkor iných.

Člen predstavenstva Váhostavu mal dostať viac

Reštrukturalizácia stavebnej firmy Váhostav zo sféry vplyvu oligarchu Juraja Širokého nebola podľa súdu úplne v poriadku. Ako v piatok informoval denník SME, napriek tomu vážnosť chyby, ktorej sa dopustila správkyňa, nestačila na to, aby podnik skončil v bankrote.

Vyplýva to z plného znenia uznesenia súdu o potvrdení ozdravného plánu Váhostavu, novinám ho sprístupnil Okresný súd Bratislava I podľa infozákona. Plné znenie rozhodnutia súdu nebolo dosiaľ zverejnené.

eBooky: 

„Sudkyňa Katarína Bartalská potvrdila, že reštrukturalizačná správkyňa Petra Gabrišová urobila v ozdravnom pláne chybu, ktorou zvýhodnila jedného veriteľa na úkor iných. Na túto chybu doteraz upozorňovala len Aliancia Fair-play, správkyňa pochybenie nepripúšťala,“ uvádza SME.

Gabrišová v pláne zvýhodnila veriteľa Martina Buňáka zo Žiliny, ktorý bol do 28. marca 2014 členom predstavenstva Váhostavu. Spoločnosť mu mala zaplatiť mimoriadnu odmenu vo výške trojnásobku hrubej mesačnej mzdy, spolu 14 937 eur. Keďže mu peniaze nevyplatila, nárokoval si ich v reštrukturalizácii. 

Buňák svoju pohľadávku stiahol

Podľa zákona by mal Buňák dostať minimum peňazí, lebo bol s firmou spriaznený. Jeho pohľadávka tak mala byť podriadená a vyplácať sa až po všetkých ostatných veriteľoch. Správkyňa ju však zaradila medzi veriteľov, ktorí nie sú s Váhostavom spriaznení.

„Súd vyhodnotil konanie správkyne ako pochybenie, pretože súd si myslí, že pohľadávka Martina Buňáka mala byť podriadená,“ uviedla Bartalská. Sudkyňa nepovažovala pochybenie za natoľko závažné, aby poslala Váhostav do bankrotu.

Buňák si chybou mohol prilepšiť len nepatrne – asi o dvetisíc eur. Keby Gabrišová postupovala správne, dostal by iba 747 eur. Buňák napokon po upozornení Aliancie Fair-play svoju pohľadávku stiahol a podporil reštrukturalizačný plán Váhostavu. 

V reštrukturalizácii Váhostavu bolo podľa SME spolu sedem schránkových firiem, ktoré žiadali vrátiť 39,4 mil. eur. Pozadie schránok pomáhali sudkyni rozkrývať policajti a prokuratúra, no podľa uznesenia nezískali dôkaz, ktorý by ich prepojoval s oligarchom Širokým alebo jemu blízkymi ľuďmi. Bartalská aj preto schválila ozdravenie Váhostavu.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X