Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rozdiel medzi s.r.o. a živnosťou je veľký, o správnej forme podnikania rozhoduje viac faktorov

Moving up
Thinkstock
7. júla 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Každý podnikateľ vstupuje do svojho podnikania za konkrétnych okolností s určitými ambíciami. S ohľadom na to si podnikateľ vyberá aj formu svojho podnikania. Častou dilemou je rozhodnutie medzi otvorením živnosti a založením spoločnosti s ručením obmedzeným. Rozdiely medzi týmito formami podnikania sú zásadné vo viacerých oblastiach.

Odporúčame ebook:

Ručenie

Živnostník ručí celým svojim majetkom za záväzky vyplývajúce z podnikania. To je do určitej miery zásadný rizikový faktor, pretože pri krajne nepriaznivých okolnostiach je ohrozený aj majetok, ktorý sa podnikania nedotýka.

V prípade eseročky už z názvu vyplýva, že ručenie je obmedzené, spoločnosť ručí iba firemným majetkom, teda obmedzene.

Účtovníctvo

Podnikanie na živnosť je vo všeobecnosti jednoduchšie, čo v preklade znamená administratívne menej náročné. Živnostník nemá povinnosť viesť podvojné účtovníctvo, avšak môže sa tak  rozhodnúť. Živnostník v zásade porovnáva výšku príjmov a výdavkov, rozdiel vytvára výsledok hospodárenia. Tento hospodársky výsledok prináleží fyzickej osobe.

Spoločnosť s ručením obmedzeným vedie komplikovanejšie podvojné účtovníctvo, administratívna náročnosť je teda vyššia. Hospodársky výsledok spoločnosti prináleží právnickej osobe. Záležitosti „eseročky“ spravuje valné zhromaždenie.

S tým súvisí aj rozdiel pri vyplácaní zisku. Keďže zisk zo živnosti patrí fyzickej osobe, tá s ním môže voľne narábať. Zisk „eseročky“ patrí firme, aj keď je v nej iba jediný spoločník, musí si tento zisk, prípadne podiel na ňom, vyplatiť. To je možné viacerými spôsobmi. Až následne je možné takéto prostriedky využívať na súkromné účely.

Príklad nižšej administratívnej náročnosti sa odráža napríklad pri evidencii daňových výdavkov. Eseročka musí viesť evidencii skutočných výdavkov, ktoré je schopná preukázať. V prípade živnosti existuje možnosť rozhodnúť sa pre uplatňovanie paušálnych výdavkov vo výške 40 % príjmov.

Pri paušálnych výdavkoch je však v platnosti strop vo výške 5 040 eur ročne. Ak má  živnostník vyššie reálne výdavky, môže sa rozhodnúť pre uplatnenie skutočných výdavkov, tie však musí byť schopný podložiť dokladmi.

Dane

Výrazne sa odlišuje aj zdaňovanie. Živnostník je fyzická osoba, má postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO) a vzťahujú sa na ňu princípy dane z príjmov fyzických osôb. Aktuálne v platnosti sú dve sadzby dane z príjmu fyzických osôb.

Pre zdaniteľné príjmy do výšky 35 022,31 eur (176,8-násobok platného životného minima) platí sadzba vo výške 19 %, časť príjmov nad touto hranicou sa zdaňuje sadzbou 25 %. Príjmy fyzickej osoby navyše podliehajú zdravotným a sociálnym odvodom. Fyzická osoba si môže uplatniť daňový bonus. Tiež je možné uplatňovať nezdaniteľné časti základu dane.

Sadzba dane z príjmov právnických osôb je vo výške 22 %. Z tohto hospodárskeho výsledku sa neplatia sociálne a zdravotné odvody. Eseročky však majú povinnosť platiť daňovú licenciu. Určitá forma zdanenia sa tak firmy týka aj v prípade nulového hospodárskeho výsledku, prípadne straty. Odvody sa však môžu týkať predstaviteľov eseročky pri delení zisku firmy.

Ďalšie okolnosti

Existuje ešte viacero ďalších okolností, ktoré vstupujú do rozhodovania o právnej forme podnikania. Založenie živnosti je v porovnaní s s.r.o. rýchlejšie a aj lacnejšie. Každá živnosť ohlásená na živnostenskom úrade stojí 5 eur, v prípade remeselnej živnosti je to 15 eur. Vybavovanie je jednoduché a rádovo trvá niekoľko dní.

Na druhej strane s.r.o. vzniká zápisom do obchodného registra, ktorému predchádza viacero administratívnych úkonov, vrátane splatenia základného imania. Tieto prostriedky však už nie je potrebné vkladať na bankový účet. Poplatky pri vzniku s.r.o. dosahujú 300 eur, dá sa to zvládnuť aj za polovičnú sumu v prípade, že potrebné podanie je elektronické.

Výraznejšia dynamika v podnikaní je však možná v prípade s.r.o. Do podnikania formou živnosti nemôže vstúpiť ďalší investor. Naopak, v prípade živnosti je to možné, keďže investor môže do eseročky vstúpiť zvýšením základného imania.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Prémiový obsahrozdielys.r.o.živnosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.)

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

29oct7:30IFRS komplexný kurz II.7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:IAS/IFRS,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Medzinárodné zdaňovanie,Účtovníctvo,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X