Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 %

Korekcia vývoja slovenskej ekonomiky smerom nadol nastala pod tlakom vývoja inflácie.
ilustračné, Thinkstock
21. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

V roku 2016 dosiahne rast slovenskej ekonomiky podľa novej prognózy ministerstva financií 3,1 %

Reálne mzdy zaznamenajú druhý najvyšší rast od krízy

Slovenská ekonomika v tomto roku porastie o 3,2 %. Predpokladá to Ministerstvo financií (MF) SR vo svojej aktuálnej makroekonomickej prognóze. „Napriek turbulenciám, v ktorých žijeme, môžeme ohlásiť s úľavou, že Slovensko bude stabilne rásť v tomto aj v budúcom roku,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Motorom rastu budú podľa ministerstva naďalej investície a domáca spotreba. Investície porastú o takmer 8 %, čo je najviac od roku 2011. V roku 2016 dosiahne rast ekonomiky podľa novej prognózy 3,1 %, predchádzajúca prognóza hovorila o raste 3,7 %. Korekcia smerom nadol nastala podľa Kažimíra pod tlakom vývoja inflácie. „Vypustili sme z prorastových faktorov pozitívne vplyvy zahraničného dopytu. Kľúčovo sme sa sústredili na vývoj domácej ekonomiky,“ skonštatoval Kažimír. 

Pribudne 41 tisíc pracovných miest

Zásadné pozitívne riziko pre investície nad rámec základného scenára prognózy predstavuje možná výstavba automobilového závodu Jaguar Land Rover. Ak sa podľa Kažimíra podarí „dotiahnuť“ túto automobilku na Slovensko, ekonomický rast môže v budúcom roku atakovať štvorpercentnú hranicu. „Stále rokujeme,“ skonštatoval Kažimír. V nasledujúcich rokoch by rast ekonomiky mal dosiahnuť 3,6 % s miernou prevahou príspevku domáceho dopytu nad čistým exportom. 

V tomto roku pribudne v ekonomike 41 tisíc pracovných miest, čo predstavuje podľa ministerstva financií nový pokrízový rekord. Počet pracovných miest stúpa podľa Kažimíra vo všetkých sektoroch ekonomiky s výnimkou stavebníctva, ktoré rastie viac cez produktivitu práce ako cez zamestnanosť. Miera nezamestnanosti by mala klesnúť na úroveň 11,5 %. 

V ďalších rokoch očakáva rezort miernejší rast zamestnanosti. Predpokladá spomalenie tvorby, dokonca mierny pokles pracovných miest vo verejnej správe a vyšší rast produktivity práce vďaka novým investíciám v súkromnom sektore. Pre rok 2016 je to však stále jedno percento alebo 24 tisíc nových pracovných miest. Jednociferná miera nezamestnanosti tak bude dosiahnutá podľa ministerstva už v roku 2017. 

Inflácia bude pod nulovou hranicou

Reálne mzdy zaznamenajú v tomto roku podľa rezortu financií druhý najvyšší rast od krízy, a to medziročne o 2,5 %. Podobný vývoj predpokladá ministerstvo aj v budúcom roku. Priemerná nominálna mzda v hospodárstve by mala v roku 2015 dosiahnuť 879 eur a v budúcom roku by mala prvýkrát presiahnuť úroveň 900 eur. 

Inflácia bude aj v tomto roku podľa ministerstva pod nulovou hranicou. Domácu cenovú hladinu udržuje v záporných číslach hlavne pokles cien energií a potravín. Inflácia ostatných tovarov a služieb sa udržuje na nízkych úrovniach a kopíruje všeobecný vývoj pozorovaný v eurozóne. 

Rast cien v roku 2016 mierne zrýchli, ostane však hlboko pod štandardnými hodnotami. Pokles cien energetických komodít sa prenesie do očakávaného zlacnenia elektriny, dodatočného zlacnenia plynu a tepla pre domácnosti. Ceny potravín začnú v budúcom roku mierne rásť, i keď zníženie DPH na vybrané potraviny bude tento rast čiastočne kompenzovať.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

25jún6:30IFRS komplexný kurz II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo

28jún6:30Riešenie personálnych problémov pri skončení pracovného pomeru so zamestnancom a vymáhanie škody spôsobenej zamestnancom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

09júl6:30Finančné riadenie firmy – 5-dňový modulový kurz ukončený testom a certifikátom6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie,Manažment

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X