Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenskí stavbári očakávajú pokles výkonov v budúcom roku o 6 %

Slovenskí stavbári očakávajú pokles výkonov v budúcom roku o 6 %
TRENČÍN: Výstavba nového mosta Robotníci pracujú na stavenisku budúceho 2. cestného mosta cez rieku Váh. Na výstavbu preinvestuje združenie ZIPP-Strabag 36,76 milióna eur a prvé automobily by po ňom mali prejsť v októbri 2014. Trenčín, 21. marec 2012. Foto: SITA/Tomáš Somr Ilustračné foto SITA
29. novembra 2012 Tlačiť

Stavebné firmy na Slovensku zhoršili svoje očakávania o ďalšom vývoji odvetvia. Výkony stavebníctva v budúcom roku by sa mali podľa nich znížiť v priemere o 6 %, pričom ešte v auguste predpokladali pokles o 1,7 %.

 
Zníženie stavebnej produkcie v roku 2013 očakáva 71 % zástupcov zo sto oslovených spoločností. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva, ktorú vypracovala v novembri česká spoločnosť CEEC Research v spolupráci s poradenskou firmou KPMG na Slovensku. Výsledky prieskumu predstavil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek vo štvrtok na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave.
 

Zhoršovanie produkcie má pokračovať aj v roku 2014

(SITA) – Vo veľkých stavebných firmách by mala produkcia o rok klesnúť priemerne o 1,5 % , v stredných a malých firmách o 7,6 %, v pozemnom staviteľstve o 6,6 % a v inžinierskom staviteľstve o 3,3 %. Pokračujúca nepriaznivá situácia v sektore by sa podľa stavebných firiem nemala výraznejšie zlepšiť ani v roku 2014. Pokračujúci prepad odvetvia by sa mal však vtedy zmierniť na takmer 1 %.
 
 
Väčšina spoločností uviedla, že v súčasnosti je odvetvie v pomyselnej polovici krízy. V porovnaní s rokom 2008 sa výkony domáceho stavebníctva doposiaľ prepadli o vyše 27 %, pričom za deväť mesiacov tohto roku klesli medziročne o viac ako 12 %. 
 

Rozhodnú veľké štátne projekty

„Ďalší vývoj krízy objemu stavebných prác na Slovensku je priamo spojený s rozhodnutím štátu o miere verejných investícií, najmä do veľkých projektov infraštruktúry. Privátni investori aktuálne nemajú silu dosiahnuť výraznejšie zmeny na úrovni celého sektoru,“ informoval Vacek. Podľa partnera KPMG na Slovensku Ľuboša Vanča kríza v sektore stále pretrváva a o budúcom raste sa v súčasnosti dá len veľmi ťažko hovoriť. „Skôr je otázkou, či sme už dosiahli dno, alebo bude prepad pokračovať aj naďalej. Veľa závisí od investícií vo verejnom sektore, ktoré sú však v súčasnosti značne utlmené,“ uviedol. 
 

Stavebníkom chce pomôcť vláda

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek považuje pokles stavebnej produkcie v tomto roku za alarmujúci. „V súčasnosti robíme všetko preto, aby sme pomohli naštartovať tento sektor, ktorý na Slovensku zamestnáva viac ako 160 tisíc ľudí,“ tvrdí minister. Súčasná situácia v stavebníctve je podľa prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Zsolta Lukáča charakterizovaná stálym nedostatkom verejných i súkromných zákaziek. 
 

Stavebníctvo ovplyvňuje kríza aj stagnácia trhu

Riaditeľka odboru štatistiky stavebníctva, obchodu a služieb v Štatistickom úrade SR Dagmar Blahová potvrdila, že pokračujúci priebeh dlhovej krízy ovplyvní vývoj slovenského stavebníctva aj v budúcom roku, v ktorom bude pokračovať recesia. „Hlavnými bariérami oživenia stavebného trhu budú naďalej nedostatočné zdroje štátneho rozpočtu z dôvodu reštrikčných opatrení pre konsolidáciu a zníženie deficitu verejných financií, ako aj nízky investičný potenciál súkromného sektora vyplývajúci zo stagnácie realitného trhu,“ dodala. 
 

Pokles tržieb očakáva polovica firiem

Tržby stavebných firiem by mali o rok klesnúť v priemere o 2,1 %, čo je oproti predpokladom v auguste viac o 0,6 percentuálneho bodu. V stredných a malých firmách by mali byť tržby nižšie o 4 %. Optimistickejšie sú veľké firmy, ktoré v roku 2013 očakávajú, naopak, zvýšenie tržieb priemerne o 3,6 %. Pokles tržieb očakáva celkom 51 % spoločností, z toho medzi strednými a malými firmami 60 %, a s rastom počíta 77 % veľkých spoločností. V roku 2014 by tržby stavbárov mali klesnúť celkovo už len o 0,4 %. 
 

Čakajú sa aj odchody veľkých firiem

To najhoršie je podľa obchodného riaditeľa Doprastavu, a.s. Jána Záhradníka možné ešte len očakávať. „Po problémoch živnostníkov, malých a stredných firiem, kde sme zaznamenali aj viaceré konkurzy, predpokladáme, že môžu odísť zo slovenského stavebného trhu aj niektoré väčšie stavebné spoločnosti,“ uviedol. To, že naše stavebníctvo zďaleka nemá to najhoršie za sebou, si myslí aj generálny riaditeľ Chemkostavu HSV a.s. v Humennom Milan Mňahončák. Podľa neho bude ešte horšie a hlavným problémom je nedostatok investícií zo súkromných, ale hlavne verejných zdrojov. Vyťaženie kapacít stavebných firiem sa znížilo na 72 %, čo je podľa analýzy dlhodobo neudržateľné a bude nasledovať ďalšia redukcia, vrátane odchodu niektorých firiem z trhu.
 

Zvažujú aj predaj alebo prechod do iného odvetvia

„Ekonomická situácia takmer polovice stavebných spoločností je horšia než v minulom roku, zhoršenie očakáva tretina firiem,“ uvádza sa v analýze. Nelepší sa ani ekonomická situácia ich dodávateľov, štvrtina firiem uviedla, že sa zvyšuje objem záväzkov voči dodávateľom po termíne splatnosti. Sebadôvera riaditeľov stavebných firiem voči konkurencii sa zvýšila, ale svojej spoločnosti dôveruje necelá polovica z nich. Zmeny v uplynulých dvoch rokoch vo vrcholnom manažmente potvrdili najmä veľké stavebné firmy a ďalšie zmeny sa podľa nich pripravujú. Časť spoločností uvažuje o čiastočnom alebo úplnom prechode do iných odborov a jeden z desiatich riaditeľov aj o predaji firmy.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X