Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Spájanie daňovej a colnej správy bude pod drobnohľadom NKÚ

Spájanie daňovej a colnej správy bude pod drobnohľadom NKÚ
Foto: SITA
4. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Spájanie daňovej a colnej správy v rámci projektu Unitas, teda zjednotenia výberu daní, ciel a odvodov, preverí aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR.
 
Ten chce kontrolovať celý proces tak, aby sa nevyskytli prípadné problémy ako začiatkom minulého roka pri prechode daniarov na nový informačný systém.
 

Kontrolóri budú monitorovať celý projekt Unitas

„Naším prvoradým cieľom je monitorovať celý tento proces až do jeho ukončenia, ktorý sa predpokladá až okolo roku 2018 a následne vyhodnotiť účinnosť tohto procesu,“ priblížili zámery NKÚ na štvrtkovej tlačovej besede Vladimír Daniš z finančnej a daňovej sekcie úradu. Situáciu vo finančnej správe kontroloval NKÚ aj v prvej polovici minulého roka. Vtedy ho o to požiadali poslanci parlamentného výboru pre financie a rozpočet, a to pre problémy s informačným systémom.
 
NKÚ v marci 2012 zverejnil výsledky kontroly, v ktorých konštatoval viaceré porušenia zákonov. Úrad napríklad potvrdil obmedzenú funkčnosť informačných systémov daňovej správy a nedodržanie zásady správy daní podľa ustanovenia zákona o správe daní. Na základe výsledkov kontroly odporučil NKÚ štatutárnemu zástupcovi Finančného riaditeľstva SR okamžite prijať účinné opatrenia pre „zabezpečenie riadneho výkonu správy daní“.
 
 
Jednou z hlavných kontrolovaných oblastí, na ktorú sa NKÚ sústredí aj v roku 2013, je doprava. V minulom roku vykonal úrad v tejto oblasti päť kontrol, pričom sa zameral na výstavbu ciest prvej triedy na Slovenskej správe ciest a ministerstve dopravy, opravu a údržbu diaľnic a rýchlostných komunikácii, či na výber mýta. Rovnako NKÚ skontroloval oblasť diaľničných nálepiek a v železničnej doprave sa zameral na Železnice SR. 
 
„V prípade Slovenskej správy ciest sme zistili, že v rokoch 2010 až 2011 tak skryto vykázali v položke výstavba ciest náklady, ktoré si užili sami. V roku 2010 to bolo okolo 54 tisíc eur a v roku 2011 viac ako 319 tisíc eur,“ priblížil jeden zo záverov kontroly Ján Vančík zo sekcie hospodárskych odvetví NKÚ. Podobný príklad sa podľa jeho slov stal aj v NDS, ktorá predkladala nedostatočné doklady. „Pre tento rok máme podobné plány s tým, že otočíme garde. U Slovenskej správy ciest a Národnej diaľničnej spoločnosti sa pozrieme – na Slovenskej správe ciest na opravu a údržbu ciest prvej triedy a u diaľnic, na výstavbu diaľnic a pôjdeme skontrolovať Železničnú spoločnosť Slovensko,“ avizuje Vančík. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X