Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko by počas predsedníctva malo ísť príkladom, tvrdí PAS

ThinkstockPhotos 504531264
Europe Flag
1. júna 2016 Zdroj Agentúra SITA Tlačiť

Jedným z odporúčaní Podnikateľskej aliancie Slovenska pre zlepšenie podnikateľského prostredia je nastaviť platnosť všetkých nových zákonov a noviel, ako aj vyhlášok, nariadení a ďalších administratívnych nástrojov vždy buď od 1. januára, alebo od 1. júla bežného roka.

Slovensko by malo ísť počas predsedníctva EÚ príkladom a odbúrať byrokraciu v podnikateľskom prostredí. Ako ďalej informovala Podnikateľská aliancia Slovenska, navrhuje niekoľko zmien, ktoré by mali uľahčiť život podnikateľov a zlepšiť podnikateľské prostredie.

Aliancia dodáva, že jednou z priorít slovenského predsedníctva je práve hospodársky rast. S cieľom jeho zvyšovania si Slovensko dalo za cieľ aj objasnenie a zjednodušenie právnych predpisov.

Elektronizácia aj zjednotenie účinností zákonov

Prvým odporúčaním aliancie je nastaviť platnosť všetkých nových zákonov a noviel, ako aj vyhlášok, nariadení a ďalších administratívnych nástrojov vždy buď od 1. januára, alebo od 1. júla bežného roka. Tým by sa podľa aliancie odbúrala potreba sledovať neustále zmeny zákonov a predpisov v akýkoľvek deň roka, čo zaťažuje najmä malých podnikateľov.

Aliancia ďalej navrhuje zmeniť fungovanie jednotných kontaktných miest, aby na nich podnikatelia mohli jednou návštevou vybaviť všetky administratívne povinnosti pri zmene v podnikaní. „Napríklad založenie firmy, zmena vlastníctva, sídla a ďalších údajov firmy, prijatie a prepustenie zamestnancov, podanie daňového priznania a podobne,“ uvádza PAS. Funkcie jednotného kontaktného miesta by mali fungovať elektronicky.

PAS tiež odporúča zaviesť povinnosť pre všetky štátne, verejné a komunálne orgány, aby si samé vyžiadali všetky potrebné podklady pre svoje rozhodnutia od iných orgánov a nežiadali ich doručenie od občana. Údaje občanov je štát podľa PAS povinný spravovať a uložiť vo svojej databáze, odkiaľ ich orgány verejnej správy môžu získať.

Zbytočné povinnosti by sa mali zrušiť

Aliancia napokon navrhuje zrušiť niekoľko podľa nej zbytočných povinností, ako napríklad hlásenie pobytu cudzinca ubytovacím zariadením, pokuta zamestnávateľovi za nepravdivé čestné prehlásenie jeho brigádnika, či koncesionárske poplatky, ktoré musia platiť zamestnávatelia, hoci vo firme nemajú rozhlas ani televízor.

Ďalej by sa podľa PAS mali zrušiť povinnosti ako dokladanie súhlasov od daňového úradu a čestných vyhlásení pre obchodný register, uzavretie dohody o elektronickej komunikácii medzi zamestnávateľom a Sociálnou poisťovňou alebo oznámenie zdravotnej poisťovni, že za zamestnanca bude platiť poistné.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

odporúčaniaPodnikateľská aliancia Slovenskapredsedníctvo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov9:00WEBINÁR: Udržanie alebo strata pracovných miest9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X