Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SR patrí sté miesto v rebríčku jednoduchosti platenia daní

SR patrí sté miesto v rebríčku jednoduchosti platenia daní
Fotobanka Pixmac
26. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Režim platenia daní sa vo väčšine krajín sveta zjednodušuje a klesá aj celková daňová záťaž.

 
Podľa najnovšej štúdie Paying Taxes 2013 spoločnosti PwC a Svetovej banky sa vlani opäť výrazne znížil čas potrebný na splnenie daňovej povinnosti, ako aj celkový počet platieb. V prípade celkovej daňovej záťaže sa tempo poklesu v roku 2011 zmiernilo. 
 

Platenie daní sa podľa Svetovej banky u nás zjednodušilo

(SITA) – Slovensko v aktuálnom rebríčku jednoduchosti platenia daní obsadilo stú priečku. Vlani mu pritom patrilo 135 miesto. Čas vynaložený na splnenie daňovej povinnosti na Slovensku predstavuje podľa záverov štúdie 207 hodín, celková daňová sadzba predstavuje 47,9 % a celkový počet daňových platieb na Slovensku dosahuje 20.
 
Tab: Celková daňová sadzba v krajinách EÚ & EFTA
 
Krajiny únie a EFTA pritom vo všetkých troch hlavných ukazovateľoch dosiahli nižšie výsledky než je celosvetový priemer. Priemerná celková sadzba dane predstavuje v regióne 42,6 %, kým celosvetový priemer je 44,7 %. Priemerný čas potrebný na splnenie daňovej povinnosti je v krajinách EÚ a EFTA 184 hodín, pričom celosvetový priemer dosahuje 267 hodín. Priemerný počet platieb v regióne EÚ a EFTA predstavuje 12,8, kým priemer za všetky krajiny je 27,2 platieb. 
 
Tab: Počet platieb v regióne EÚ & EFTA
 
 
V štátoch EÚ a Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA) celková daňová sadzba klesala každý rok od začiatku štúdie s výnimkou vlaňajška, kedy sa zvýšila o 0,1 %. Najvýraznejšie škrty daňového zaťaženia zaznamenali v sledovanom období Španielsko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko. 
 
 
 
Platenie daní podľa záverov štúdie medzi júnom 2011 a júnom 2012 zjednodušilo 31 krajín, pričom najväčším reformátorom bola Libéria. V krajinách, ktoré sú v prieskume štúdie Paying Taxes zahrnuté v rokoch 2004 a zároveň aj v roku 2011, sa čas potrebný na splnenie daňovej povinnosti znížil o 54 hodín, daňové náklady klesli v priemere o 8 % a celkový počet platieb sa znížil o 6,5. Celkovú sadzbu dane v rozpätí 26 až 50 % malo vlani 116 krajín, kým v roku 2004 ich bolo 93. 
 
Štúdia Paying Taxes 2011 meria jednoduchosť platenia daní tak, že posudzuje administratívne zaťaženie spoločností, spojené s dodržaním príslušných daňových predpisov a vypočítava celkovú daňovú povinnosť spoločností ako percentuálny podiel zo zisku pred zdanením.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X