Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát bude za svojich poistencov platiť 33,4 eura

Štát bude za svojich poistencov platiť 33,4 eur
Ilustračné foto SITA
1. januára 2013 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Platba za poistencov štátu bude od budúceho roka na úrovni 4,25 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov, a teda z 786 eur.

 
Štát tak vo finančnom vyjadrení bude hradiť za svojich poistencov, napríklad za študentov, dôchodcov, evidovaných nezamestnaných a matky na rodičovskej dovolenke 33,4 eur mesačne.
 

Počet poistencov štátu má v roku 2013 klesnúť

Stavovské organizácie v zdravotníctve pritom požadovali platbu za poistencov štátu na úrovni 5 % čo by znamenalo mesačnú platbu 39,3 eur. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) predpokladá, že počet ľudí, za ktorých bude prispievať do zdravotných poisťovní sa v nasledujúcom roku dostane na úroveň 3,150 milióna. Rezort ešte v auguste pritom prognózoval 3,350 milióna takýchto poistencov.
 
 
Zníženie tohto počtu sa ministerstvu podarilo novelou zákona o zdravotných poisťovniach, kde zrušilo súbeh platenia poistného. V praxi tak už od nasledujúceho roka nebude platiť za niektorých poistencov zdravotné odvody štát i oni sami. Po novom zostane poistencom štátu len osoba, ktorej vymeriavací základ zo zárobkovej činnosti nepresiahne 15-násobok životného minima, čo v budúcom roku predstavuje sumu 2 918,70 eur ročne. Takýchto „súbehárov“ je podľa údajov MZ v súčasnosti 200 tisíc. Koľko z nich nepresiahne zákonom stanovenú hranicu, bude známe až v ročnom zúčtovaní za rok 2013. 
 
Odvod za poistencov štátu sa zvyšoval naposledy v júli tohto roka, a to zo 4 na 4,32 %. Na tejto úrovni zotrvá do konca roka. Vyššie platby za poistencov štátu zdravotným poisťovniam umožnilo rozpustenie 50-miliónovej rezervy. Tieto zdroje mali pokryť chýbajúce financie na zvýšené platy lekárov a sestier. 
 
V roku 2011 bola platba štátu za svojich poistencov 4,32 % a rok predtým 4,78 %. Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V roku 2010 to bolo 34,56 eura, v minulom roku 32,16 eura, v prvom polroku tohto roku 30,76 eura a aktuálne je to 31,5 eur.
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X