Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Štát dá pracujúcim rodičom vyšší príspevok na starostlivosť o dieťa

Ilustračné foto: SITA
4. decembra 2015 Tlačiť

Pracujete a máte mladšie ako trojročné dieťa? Od začiatku budúceho roka nastávajú pri vyplácaní príspevku na starostlivosť o dieťa zmeny. Oplatí sa vám po novom poberať rodičovský príspevok, alebo radšej príspevok na starostlivosť o dieťa?

Kto má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa

 Nárok na tento príspevok si môže uplatniť každý rodič, ktorý:

  • vykonáva zárobkovú činnosť, študuje dennou formou na strednej škole alebo na vysokej škole,
  • má dieťa do troch rokov (do šiestich rokov, ak má nepriaznivý zdravotný stav), ktorému poskytuje niekto iný starostlivosť,
  • má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území SR,
  • jeho dieťa má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území SR.

Za zárobkovú činnosť sa pritom považuje činnosť, z ktorej je rodič povinne dôchodkovo poistený ako zamestnanec (pracovný pomer alebo práca na dohodu) alebo povinne dôchodkovo poistený ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO).

Na príspevok na starostlivosť o dieťa tak nemá nárok tá SZČO, ktorá nie je povinná platiť sociálne odvody (buď preto, že v roku 2015 ešte len začala podnikať alebo preto, že mala za rok 2014 hrubý príjem nižší ako 4 944 eur, a preto jej nevznikla povinnosť platiť sociálne odvody).

 Na súkromné zariadenia dá štát viac, na obecné zariadenia menej ako doteraz

 Výška príspevku na starostlivosť o dieťa bude od začiatku budúceho roka v troch úrovniach:

  1. Maximálna výška príspevku na starostlivosť o dieťa, ktorý slúži na preplatenie výdavkov na súkromné predškolské zariadenie, či na súkromné opatrovateľky so živnosťou, od začiatku budúceho roka stúpne zo súčasných 230 eur na 280 eur. Takýto príspevok pritom môže dostať pracujúci rodič na každé dieťa, ktoré má menej ako tri roky (resp. menej ako 6 rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom).

„Suma 280 eur vychádza z reálnych nákladov rodičov vychádzajúcich z doterajšieho poskytovania príspevku na starostlivosť o dieťa,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR bola vo februári minulého roka priemerná výška úhrady rodičov za starostlivosť o dieťa v sume 269,88 eura a vo februári tohto roka 272,66 eura.

  1. Opačná situácia nastane, ak dieťa do troch rokov dáte do materskej školy zriadenej obcou alebo mestom alebo do štátnej materskej školy. Kým do konca tohto roka vám štát aj v tomto prípade preplatí najviac 230 eur mesačne, od začiatku tohto roka to už bude len 80 eur mesačne.

Táto znížená výška príspevku podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera vyplynula z rokovaní so Združením miest a obcí Slovenska a odráža objektívne náklady na samosprávne zariadenia. „Táto suma predstavuje náklady rodiča na zabezpečenie starostlivosti o dieťa v takomto zariadení, pričom rozhodujúce sú sumy úhrady, určené všeobecne záväzným nariadením obce,“ uviedol minister k zníženiu príspevku z 230 eur na 80 eur.

  1. Treťou možnosťou je, že sa vám bude o dieťa do troch rokov starať osoba bez živnostenského oprávnenia na túto činnosť, napríklad starý rodič alebo iný príbuzný. V takomto prípade však príspevok v súčasnosti dosahuje len 41,10 eura a v tejto sme zostane aj od 1. januára budúceho roka.

“Uvedená suma aj naďalej neplní úlohu odmeny za poskytovanú starostlivosť, ale predstavuje odhad nákladov, ktoré sú spojené so zabezpečením starostlivosti, napr. spotreba vody, elektriny, hygienických potrieb, cestovného rodiča alebo fyzickej osoby a iné,“ skonštatovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Administratívna náročnosť sa zníži

Pozitívnou zmenou, ktorá bude platiť od budúceho roka, je tiež odstránenie administratívne náročného preukazovania skutočných nákladov na starostlivosť o dieťa. V súčasnosti musí rodič pri poberaní príspevku na starostlivosť o dieťa každý mesiac preukazovať, aké má náklady na jasle, či súkromnú opatrovateľku. Po novom však bude na preukázanie nákladov postačovať písomná dohoda o poskytovaní starostlivosti so súkromným zariadením alebo s opatrovateľkou so živnosťou, prípadne písomná dohoda o zmene výšky úhrady.

Ak dá rodič dieťa do materskej školy zriadenej obcou, nebude musieť preukazovať náklady vôbec. „Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny sám overí túto výšku úhrady prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia obce, resp. mesta,“ tvrdí minister práce a sociálnych vecí Ján Richter.

V prípade materských škôl, ktorých zriaďovateľom je orgán miestnej štátnej správy v školstve, bude rodič preukazovať náklady na starostlivosť o dieťa rozhodnutím, resp. potvrdením riaditeľa materskej školy.

Tip: e-book: Odvody živnostníčky počas poberania materskej a rodičovskej dávky

Počet poberateľov po zvýšení príspevku na starostlivosť stúpne

Príspevok na starostlivosť o dieťa vyplácajú úrady práce a sociálnych vecí v súčasnosti na približne 1,9 tisíc detí. Podľa očakávaní ministerstva práce a sociálnych vecí by sa malo toto číslo v budúcom roku zvýšiť na približne 3,3 tisíc. V decembri 2010 pritom úrady tento príspevok vyplácali až na vyše 5,7 tisíc detí. Keďže však vláda Ivety Radičovej od januára 2011 umožnila poberať rodičovský príspevok a súčasne pracovať, veľa rodičov sa od roku 2011 zrieklo príspevku na starostlivosť o dieťa a radšej požiadalo o vyplácanie rodičovského príspevku.

Vyplácanie príspevku na starostlivosť o dieťa

Príspevok na starostlivosť o dieťa vyplatí úrad práce, sociálnych vecí a rodiny za celý mesiac aj vtedy, ak podmienky nároku na príspevok rodič splnil len za časť mesiaca. Tento príspevok však úrad nevyplatí, ak rodič v danom mesiaci dostal rodičovský príspevok. Rodič dostane príspevok na starostlivosť o dieťa najneskôr do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom rodič splnil podmienky nároku na príspevok.

Ak máte dieťa do troch rokov v súkromnom zariadení alebo u opatrovateľky so živnosťou s mesačnými nákladmi najmenej 280 eur a dostávate alebo do konca tohto roka začnete dostávať príspevok v maximálnej možnej sume 230 eur, tak vám úrad práce z vlastného podnetu zvýši sumu príspevku na 280 eur mesačne najneskôr do konca januára budúceho roka.

 Suma rodičovského príspevku sa opäť nezvýši

Rodičovský príspevok, ktorý v súčasnosti dostáva približne 143 tisíc rodičov, sa od januára budúceho roka druhý rok po sebe nezvýši. Dôvodom je to, že podľa zákona o rodičovskom príspevku sa táto dávka zvyšuje vtedy, ak k 1. júlu predchádzajúceho roka stúpla výška životného minima. Suma životného minima sa však nemenila v júli minulého roka, ani v júli tohto roka.

Výška rodičovského príspevku naposledy stúpla od 1. januára 2014, a to o 3,6 eura na súčasných 203,20 eura.

 Výhody a nevýhody poberania rodičovského príspevku a príspevku na starostlivosť o dieťa

Výhodou poberania rodičovského príspevku je to, že sumu 203,20 eura dostane priamo pracujúci rodič a nemusí úradu práce dokladovať výdavky na zabezpečenie starostlivosti o dieťa. Ak sa teda o dieťa stará napríklad starý rodič alebo je v škôlke, tak má pracujúci rodič príjem z práce a k tomu aj rodičovský príspevok v sume 203,20 eura.

Dostávať príspevok na starostlivosť o dieťa je výhodné vtedy, ak sa vám o dieťa stará opatrovateľka alebo súkromná škôlka a stojí vás to viac ako 203,20 eura. Musíte však tieto náklady zdokladovať miestne príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa je výhodné aj vtedy, keď máte viac detí vo veku do troch rokov. Tento príspevok totiž štát vypláca na každé dieťa do troch rokov, na rozdiel od rodičovského príspevku, ktorý dostanete aj pri viacerých deťoch len raz. Ak ste teda rodičom napríklad dvojičiek vo veku 2,5 roka a o obe sa vám stará opatrovateľka so živnosťou s mesačným poplatkom 200 eur za každé dieťa, tak vám úrad práce a sociálnych vecí vyplatí dva príspevky na starostlivosť o dieťa v sume 200 eur, teda spolu 400 eur.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Podnikám ako dôchodcaPodnikám na materskejPodnikám popri práciPrémiový obsahpríspevok na starostlivosť o dieťarodičovský príspevok

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov9:00WEBINÁR: Udržanie alebo strata pracovných miest9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X