Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát nechce, aby Taliani predali Slovenské elektrárne

Foto: SITA
23. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podmienkou je ukončená dostavba Mochoviec.

Štát bude podľa Fica Enelu robiť prekážky

Talianskej energetickej skupine Enel sa komplikuje predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Štát, ktorý ovláda v elektrárňach zvyšný 34-percentný podiel, bude zrejme pri predaji slovenského dominantného výrobcu elektriny vytvárať prekážky. Podľa premiéra Roberta Fica je potrebné za tým hľadať nedostavané dva jadrové bloky v Atómovej elektrárni Mochovce.

„Podmienka, ktorú sme povedali najvyšším predstaviteľom Enelu spočíva v tom, že nebudeme s nimi spolupracovať ako štát, aby sme im nejako vytvárali podmienku na predaj ich 66 % dovtedy, pokiaľ nebude dokončený tretí a štvrtý blok v Mochovciach. Toto je podmienka, ktorú sme definovali veľmi jasne talianskemu vedeniu na stretnutí možno pred mesiacom a pol. Ak by totiž teraz začali Taliani predávať svoj podiel v elektrárňach, tak by sa podľa nás úplne zastavila výstavba (Mochoviec – pozn. red.),“ povedal Fico v relácii RTVS Sobotné dialógy. 

Štát oficiálne nemôže talianskym energetikom brániť v predaji Slovenských elektrární. Nemá žiadne predkupné právo, ako ani právo veta. „Momentálne tá noha tam je strčená. Oni by to formálne mohli predať, ale ťažko nájdu niekoho v zahraničí, kto by to chcel kúpiť od nich, ak bude vidieť ten partner v zahraničí, že Slovenská republika ako štát nespolupracuje. Napríklad my máme predsa všetky kontrolné orgány, pokiaľ ide o jadrové zariadenia,“ povedal Fico. 

Kúpi elektrárne štát?

Stále nie je známe, či o predávaný majoritný podiel elektrární nakoniec neprejaví záujem samotný štát. Premiér v diskusnej relácii len znova zopakoval, že štát by sa mal na celú transakciu bližšie pozrieť. „Ak budú vhodné podmienky na ďalšie posilnenie postavenia štátu v Slovenských elektrárňach potom, čo sme zobrali pod plnú kontrolu Vodnú elektráreň Gabčíkovo, štát musí o tom uvažovať. Ale najskôr sa musí dokončiť tretí a štvrtý blok v Mochovciach, lebo tam je obrovská suma peňazí preinvestovaných a bola by chyba, keby sme kvôli nejakým dátumom stratili nejaké povolenia,“ konštatoval Fico. 

Šéf Enelu Francesco Starace vo štvrtok na výročnej tlačovej konferencii talianskej energetickej skupiny v Londýne potvrdil, že proces predaja Slovenských elektrární pokračuje. „Záväzné ponuky na kúpu elektrární budú prezentované najneskôr do 9. mája,“ povedal Starace v rámci prezentácie strategického plánu Enelu na roky 2015 až 2019. 

Možá cena je až dve miliardy eur

Taliani počítajú, že by mohli za predaj majoritného podielu zinkasovať menej ako dve miliardy eur. Starace totiž povedal, že predaj Slovenských elektrární je súčasťou balíka v objeme 2 mld. eur, ktoré chcú získať za aktíva, ktoré v súčasnosti Enel predáva v Amerike, v Taliansku a na Slovensku.

Pri komentovaní hodnoty predávaného majetku na Slovensku finančný riaditeľ Enelu Alberto De Paoli povedal, že vyššie spomínaná suma už v sebe zahŕňa aj čistý dlh Slovenských elektrární vo výške 600 miliónov eur, ktorý bude v tomto roku ešte rásť pre dostavbu dvoch jadrových blokov v Mochovciach. 

Zatiaľ sú štyria uchádzači

O predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární zatiaľ prejavili záujem štyria uchádzači. Nateraz je známe, že o Slovenské elektrárne prejavili záujem česká energetická skupina ČEZ a rafinéria Slovnaft spoločne s maďarskou spoločnosťou MVM Group. Týchto záujemcov potvrdil aj taliansky investor.

Zvyšných dvoch zatiaľ nikto z kompetentných nekonkretizoval. V médiách sa však hovorilo ako o prípadných záujemcoch o čínskej spoločnosti China National Nuclear Corporation (CNCC) a českej energetickej skupine Energetický a průmyslový holding (EPH). V ostatnom období sa hovorí aj o záujme fínskeho investora. Podľa ostatných informácií agentúry SITA čínsky investor sa nakoniec medzi štyrmi záujemcami nenachádza. 

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje 5 739 megawattmi inštalovaného výkonu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X