Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Štát vybral vlani na daniach menej, môže za to DPH

Štát vybral na daniach menej, môže za to DPH
Ilustračné foto SITA
9. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Daňové a odvodové príjmy verejnej správy boli v roku 2012 v porovnaní so schváleným rozpočtom nižšie o 482 mil. eur, čo predstavuje 2,6 % rozpočtovaných príjmov.
 
Informoval o tom Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií, podľa ktorého po zohľadnení faktorov mimo jeho kontroly a odlišného vývoja makroprostredia predstavovalo nadhodnotenie odhadu až 552 mil. eur.
 

Príjem zo sociálnych odvodov rástol

Medzi faktory mimo kontroly zaradil IFP napríklad legislatívne zmeny či jednorazové opatrenia. Schválený rozpočet pre minulý rok počítal s daňovými a odvodovými príjmami na úrovni 18,642 mld. eur, skutočné príjmy však dosiahli 18,16 mld. eur.
 
V najvyššej miere sa na rozdiele v porovnaní s pôvodnou prognózou podieľal výber dane z pridanej hodnoty (DPH), pričom IFP pripisuje vinu aj problémom v informačnom systéme Finančnej správy SR, ktoré spôsobili oneskorené vyplácanie nadmerných odpočtov na prelome rokov 2011 a 2012. Rozdiel v skutočnom výbere oproti rozpočtu podľa inštitútu predstavoval takmer 390 mil. eur. 
 

Výber daní z príjmov právnických osôb klesol

IFP zaznamenal aj zníženie výberu pri spotrebnej dani z minerálnych olejov a naopak pozitívny vývoj evidoval v prípade odvodov do Sociálnej poisťovne. Ten pravdepodobne súvisel s vyšším vplyvom legislatívnych zmien súvisiacich s rozširovaním vymeriavacích základov v predošlom roku a v roku 2012 a s aktívnejším prístupom poisťovne k výberu poistného. Prepad zaznamenali aj dane z príjmov právnických osôb, v prípade ktorých sa podľa IFP mal prejaviť rastúci vplyv odpočítateľných položiek z minulých rokov. 
 

 
Na rozdiel od daňovej prognózy bola makroekonomická prognóza realistická. Podľa IFP vývoj v zahraničnej ekonomike síce bol oveľa slabší ako sa predpokladalo, avšak rast slovenského hrubého domáceho produktu (HDP) prekonal predpoklady. K rastu HDP prispel zahraničný obchod, ktorý v súčasnosti dosahuje historické hodnoty. Export podľa inštitútu rástol lepšie ako sa očakávalo, pričom hlavný vplyv malo spustenie novej automobilovej výroby.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

06dec8:30Derivatives and other trading instruments under IFRS8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

06dec8:30Derivatives and other trading instruments under IFRS8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP,Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)

06dec8:30Zákon o odpadoch a vykonávacie predpisy v zdravotníckych zariadeniach – zmeny od 1. 1. 20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X