Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štátu sa nepozdáva cenotvorba pri pohonných látkach

Sa nepozdáva cenotvorba pri pohonných látkach na Slovensku
Ilustračné foto: SITA/AP
23. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Distribučné spoločnosti podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky pomaly prenášajú veľkoobchodné ceny do maloobchodných.

Kontrola distribučného trhu s PHM by mala byť účinnejšia

Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR sa nepozdáva cenotvorba pri pohonných látkach na Slovensku. Podľa inštitútu na Slovensku dlhodobo pretrvávajú vyššie ceny benzínu a nafty oproti regionálnemu priemeru. Distribučné spoločnosti podľa analýzy inštitútu pomaly prenášajú veľkoobchodné ceny do maloobchodných.

„Po výraznom šoku na trhu s ropou, ktorý sa premietol aj do veľkoobchodných cien už v závere minulého roka, tak najmä v januári a v prvej polovici februára bol z hľadiska fundamentov priestor pre nižšie ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach. Všetko toto hovorí v prospech účinnejšej kontroly distribučného trhu s pohonnými hmotami na Slovensku,“ uviedol inštitút v zverejnenej analýze.

Inštitút finančnej politiky hovorí pri cenotvorbe pohonných látok na Slovensku o teórii „rakiet a peria“. „Predajné ceny reagujú rigídne a v menšom rozsahu na poklesy veľkoobchodných cien, alebo naopak, pri nárastoch reagujú pružnejšie a vo väčšej miere,“ uviedol inštitút. 

Podľa IFP sú ceny pohonných hmôt na Slovensku v priemere vyššie ako v susedných štátoch regiónu. „V prípade benzínov je jedným z dôvodov aj vyššia spotrebná daň. Aj po očistení o nepriame dane je však napríklad priemerná čistá cena 95-oktánového benzínu (priemer za rok 2014 a 2015) najvyššia spomedzi visegrádskych krajín a Rakúska,“ spresnil IFP. 

V prípade vyššej ceny nafty podľa inštitútu neobstojí ani argument rozdielov v nepriamych daniach, keďže tie sú u nás v porovnaní s regiónom naopak nižšie. „Motoristi tak za posledných 14 mesiacov tankovali benzín v priemere o sedem centov drahší a pri nafte si priplatili päť centov,“ zdôraznil inštitút. 

Ako sa ďalej uvádza v analýze, vyššie ceny palív očistené o nepriame dane môžeme na Slovensku v porovnaní s regiónom pozorovať dlhodobo. „Od roku 2010 je 95-oktánový benzín drahší oproti susedom v priemere o 1,2 % a nafta o 2,7 %,“ skonštatoval IFP. 

Ceny benzínov a nafty pokračovali v raste aj v jedenástom týždni tohto roka. Podľa údajov Štatistického úradu SR pritom najrýchlejšie rástli ceny motorovej nafty, ktoré sa oproti predchádzajúcemu týždňu zvýšili o 1,66 %. Ceny 95-oktánového benzínu v sledovanom období vzrástli o 1,46 % a benzín 98-oktánový išiel nahor o 0,43 %.

Ceny LPG sa v medzitýždennom porovnaní nezmenili. Ceny pohonných látok sa tak postupne blížia k úrovniam zo začiatku tohto roka. Priemerná cena 95-oktánového benzínu vzrástla v 11. týždni na 1,255 eura za liter a 98-oktánový benzín sa predával za 1,424 eura za liter. Priemerná cena motorovej nafty predstavovala 1,161 eura za liter a cena LPG stagnovala na 0,652 eura.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X