Stavební inžinieri z V4 žiadajú obmedziť najnižšiu cenu
Stavebné komory chcú dostať stanovenie minimálnych hraníc cien do zákona.
Problémom sú podprahové ceny za projektové práce
Rozhodnutia na základe najnižšej cenovej ponuky pri stavebných projektoch by mala v budúcnosti obmedziť európska smernica o verejnom obstarávaní na národnej úrovni. Jej zavedenie presadzuje sedem profesijných organizácií stavebných inžinierov z Poľska, Českej republiky, Maďarska a Slovenska.
Zároveň navrhujú založenie spoločnej platformy odborníkov z každej krajiny, ktorí budú pripravovať odborné a právne argumenty pre uzákonenie minimálnych cien za projektové a architektonické práce v krajinách Visegrádskej štvorky (V4) a Európskej únie. Agentúru SITA o tom v utorok informovala hovorkyňa Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) Viktória Čapčíková s tým, že zástupcovia inžinierskych komôr a zväzov sa na tom dohodli na stretnutí v Košiciach koncom minulého týždňa.
Dôsledkom dumpingových cien je nekvalita aj ohrozenie života
„Naša komora už dlho upozorňuje na to, že nekvalita projektových prác nie je dôsledkom vzdelania či praxe a kvalifikačných predpokladov autorizovaných inžinierov. Problémom sú podprahové ceny za projektové práce,“ povedal predseda SKSI Vladimír Benko. Dôsledkom dumpingových cien je podľa neho nekvalita, možné havárie či zlyhania stavieb často s fatálnymi následkami na ľudských životoch.
„Za nízku cenu nemôžeme očakávať vysokú kvalitu a projektant je nútený ponúknuť najnižšiu cenu, pretože práve tá je základným kritériom, ktoré rozhoduje, či zákazku získa, či nie,“ dodal.
SKSI navrhuje uzákoniť honorárové poriadky
„Myslím si, že potreba regulovania cien za projektové práce je vo všetkých krajinách. Vieme vytvoriť program na vypočítanie minimálnych cien za projektové práce, ale je nutné dostať stanovenie minimálnych hraníc cien do zákona,“ uviedol predseda Českej komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Pavel Křeček.
Šéf SKSI navrhuje uzákoniť honorárové poriadky s určením minimálnych cien za projektové práce podľa vzoru Nemecka. V roku 2013 sa tam podarilo uzákoniť honorárové poriadky platné bez výnimky pre všetkých projektantov, ktorí vykonávajú projektové a inžinierske činnosti na území Nemecka.
Minimom má byť trojročná odborná prax
Stavební inžinieri zo štátov V4 podporujú tiež zachovanie doterajších kompetencií autorizovaných inžinierov na Slovensku. Tie v súčasnosti zahŕňajú poskytovanie inžinierskych a architektonických služieb a súvisiaceho technického poradenstva vo výstavbe, najmä vo vzťahu k projektovaniu, obnove, rekonštrukcii a úprave stavieb.
Za potrebnú považujú minimálne trojročnú odbornú prax pre začatie výkonu povolania autorizovaného inžiniera v krajinách V4 a EÚ. Súvisí to s naplnením prílohy európskeho nariadenia z 9. marca 2011 o základných požiadavkách na stavby. Susedné krajiny totiž znižujú požiadavky na získanie autorizácie.
Inžinierom z Poľska a Maďarska postačuje miesto troch rokov už len ročná prax na to, aby mohli legálne získať autorizáciu a vykonávať povolanie autorizovaného inžiniera. Predsedovia inžinierskych organizácií považujú takého zníženie podmienok autorizácie za drastické.
Na stretnutí sa zúčastnili zástupcovia organizácií SKSI, Slovenský zväz stavebných inžinierov, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Magyar Mérnöki Kamara (Maďarská inžinierska komora), Polska Izba Inżynierów Budownictwa (Poľská komora stavebných inžinierov) a Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (Poľský zväz stavebných inžinierov a technikov).