Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ste dobrými manažérmi času? Pozrite si päť tipov, prečo je lepšie riadiť svoju energiu

Daňové raje, beach, businessman
Thinkstock
26. mája 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.forbes.com Tlačiť

Ľudský život sa viac podobá na maratón, ako na preteky v šprinte. Možno ho tiež prirovnať k rozsiahlemu a dlhodobému projektu, v ktorom má každá úloha svoje miesto a čas. Konečné výstupy z tohto projektu však prichádzajú len postupne a často pritom nevidieť ani svetlo na konci tunela. Ako čas plynie, ľudia kráčajú po zvolených cestách a postupne plnia jednolitvé úlohy vo svojich životných projektoch.

Táto dlhá cesta však môže byť miestami skutočne vyčerpávajúca. A tak aj napriek populárnemu presvedčeniu, že život je potrebné poňať ako maratónsky beh, to vždy nemusí byť len pre dobro veci. Tony Schwartz, ktorý je autorom titulu The Power of Full Engagement, preto ľuďom odporúča, aby v živote neriadili svoj čas, ale zamerali sa na manažment svojej energie. Autor uvedenej teórie ďalej tvrdí, že kľúčom k rovnováhe je poňať život ako viacero šprintov a následných oddychov.

Inými slovami to možno povedať aj tak, že pri veľkej výzve by sme do nej mali vložiť maximálne možné úsilie a zabrať v danej chvíli. Po dosiahnutí cieľovej čiary by mal nasledovať zaslúžený oddych a v týchto etapách pokračovať ďalej tak, aby nám ostalo dostatok energie na nové projekty. Niektoré tipy, ako pritom možno uvažovať, vám prinášame aj v nasledujúcom texte.

Start
Thinkstock
  1. Naplánujte si oddych. Bez ohľadu na to, či si myslíte, že relax skutočne aj potrebujete, naplánujte si ho. Oddychové aktivity vám pomôže prečistiť myseľ a nabijú vás potrebnou energiou a novou kreativitou.
  2. Zároveň s tým si naplánujte dvakrát dlhšie voľno, ako si myslíte, že potrebujete. Nepodceňujte daň za tvrdú prácu, lebo sa vám môže ľahko stať, že napokon zaplatíte dvojnásobnú. Ak si myslíte, že na oddych vám stačí predĺžený víkend, naplánujte si minimálne celý týždeň. Skúste to a uvidíte, aký je v tom veľký rozdiel.
  3. Trávte čas s rodinou a priateľmi. Ak si naplánujete relax v spoločnosti iných ľudí, nebudete mať žiadnu výhovorku pre to, aby ste sa neodpojili od práce a všetkých technologických zariadení. Až vtedy totiž dokážete naozaj relaxovať.
  4. Vytvorte si zoznam benefitov, ktoré vám pomôžu oddychovať. Môže to znieť zvláštne, ale v praxi táto motivačná taktika skutočne funguje. Medzi činnosťami, ktoré vám umožnia uvoľniť sa, nemusí byť na prvom mieste dovolenka, na ktorú cestujete 13 hodín. Ak vás uvoľňuje čítanie knihy či krátka prechádzka pri neďalekom ramene, kľudne si ich pridajte na zoznam.
  5. Pri rekapitulácii a hodnotení nastavených cieľov sa nezabudnite vždy pochváliť a odmeniť sa aj za ten najmenší. Usmejte sa pritom na seba a pochváľte sa za jeho splnenie. Kľudne sa obdarujte dobrou piesňou alebo večerou v obľúbenom podniku. Zdolanie menších míľnikov je totiž nevyhnutnosťou na ceste za tými väčšími. Nepodceňujte ich dôležitosť a silu. Bez nich by ste sa nedostali ďalej.

Na záver tak možno povedať, že keď budete opäť niekedy v budúcnosti stáť na štarte veľkého biznis projektu, nezabudnite už na tomto mieste myslieť na to, ako si neskôr oddýchnete a užijete si pritom pocit z dobre vykonanej práce, ktorý vás nabije do ďalších výziev.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

energiapodnikaniepodnikateľtipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X