Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súd povolil reštrukturalizáciu Váhostavu

Súd povolil reštrukturalizáciu Váhostavu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Spoločnosť tak môže začať pripravovať reštrukturalizačný plán a jej činnosť bude pod dohľadom súdu a veriteľov.

Váhostav sa chce po ozdravení uchádzať o ďalšie zakázky

Okresný súd Bratislava I povolil reštrukturalizáciu zadlženej stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s. (Váhostav) na jej návrh. Za správcu ustanovil Petru Gabrišovú a zároveň vyzval veriteľov, aby prihlásili svoje pohľadávky do tridsať dní od zverejnenia uznesenia o povolení reštrukturalizácie. Vyplýva to z rozhodnutia súdu zo 17. októbra zverejneného vo štvrtok v Obchodnom vestníku.

Spoločnosť tak môže začať pripravovať reštrukturalizačný plán a jej činnosť bude pod dohľadom súdu a veriteľov. „Presná výška prihlásených záväzkov spoločnosti voči veriteľom bude známa po uplynutí lehoty na prihlasovanie,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Váhostavu Tomáš Halán. 

Váhostav požiadal súd o ochranu pred veriteľmi 26. septembra. Reštrukturalizáciou, teda odpísaním časti dlhov, sa chcel vyhnúť hrozbe konkurzu. Viacerí veritelia totiž podali návrh na vyhlásenie konkurzu na majetok firmy. Súd rozhodol o začatí reštrukturalizačného konania voči Váhostavu 2. októbra, rozhodnutie bolo zverejnené 8. októbra. 

Reštrukturalizáciou sa chce spoločnosť ozdraviť a uspokojiť veriteľov vo vyššej miere ako v prípade konkurzu. Počas ozdravného procesu bude musieť riadne uhrádzať svoje záväzky dodávateľom aj zamestnancom. „Cieľom vedenia spoločnosti je firmu ozdraviť, dokončiť rozostavané stavby a zároveň sa uchádzať o nové zákazky tak, aby ostala zachovaná zamestnanosť,“ dodal Halán. Pod problémy firmy sa podľa nej podpísalo zrušenie PPP projektov a kríza na domácom stavebnom trhu. Spoločnosť sa chce dohodnúť na vysporiadaní existujúcich záväzkov tak, aby s väčšinou dodávateľov ďalej spolupracovala. 

Váhostav mal k 31. augustu 1 306 zamestnancov a v súčasnosti optimalizuje ich počet. Stavia úsek diaľnice D1 Dubná Skala – Turany a spolu s partnermi v združeniach aj prvý úsek D1 Jánovce – Jablonov, D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, D1 Hubová – Ivachnová, D3 Svrčinovec – Skalité a rýchlostnú cestu R2 Pstruša – Kriváň. 

Spoločnosť vlani vykázala stratu 13,47 mil. eur a oproti roku 2012 ju prehĺbila o 6 mil. eur. Výnosy pritom zvýšila o 45,16 mil. eur na 158,34 mil. eur. Jej majetok mal ku koncu vlaňajška hodnotu 148,21 mil. eur, vlastné imanie vo výške 16,57 mil. eur ho krylo na 11,2 %. Záväzky dosiahli 131,64 mil. eur, z toho krátkodobé 112,69 mil. eur a dlhodobé 18,95 mil. eur. 

Spoločnosť Váhostav – SK, a. s. bola založená vo februári 1993 a so svojím predchodcom má vyše 60-ročnú históriu. Základné imanie firmy je 20 mil. eur, jej akcionárom je spoločnosť Finasist, a. s. Bratislava. Súčasný názov má od apríla 2001, dovtedy fungovala pod menom Prvá slovenská tunelárska, a. s. Sídlo mala najprv v Bratislave, od apríla 2000 v Žiline a od júla 2014 je opäť v Bratislave. Po transformácii na súkromnú firmu začala budovať diaľničnú infraštruktúru a železničné koridory, vrátane zložitých stavieb mostov a tunelov. Spoločnosť sa zároveň začala orientovať aj na výstavbu priemyselných komplexov, budovanie infraštruktúry priemyselných parkov a ekologické stavby. Zaoberá sa aj výrobou a montážou prefabrikátov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X