Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súd začal konkurzné konanie voči Váhostavu

Ak Váhostav rýchlo nesplatí dlhy, súd ho nechá zbankrotovať.
Ilustračné foto SITA
24. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ak Váhostav rýchlo nesplatí dlhy, súd ho nechá zbankrotovať.

Vyhlásenie konkurzu navrhla firma Energy Pro

Okresný súd Bratislava I začal voči stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s. konkurzné konanie. Vyhovel tak firme Energy Pro, ktorá navrhla vyhlásenie konkurzu na majetok dlžníka. Informoval o tom v stredu denník SME s odvolaním sa na web Finstat. Váhostav Juraja Širokého podľa novín nedokáže platiť dlhy, ocitol sa preto v konkurznom konaní a hrozí mu vyhlásenie bankrotu. Ak firma rýchlo nesplatí dlhy, súd ju nechá zbankrotovať.

„Váhostav je zadlžený už niekoľko mesiacov. Dodávateľ stavebnej techniky Stavebná mechanizácia inicioval vyhlásenie konkurzu už v auguste za to, že nedostal peniaze za techniku, ktorú firme dodal. Okresný súd v Žiline však prvý návrh na konkurz zastavil,“ píše SME. Teraz tak súd môže urobiť znova, ak Váhostav dokáže, že vyrovnal dlhy a je v kondícii. Môže to skončiť aj tzv. reštrukturalizáciou, tak ako sa to stalo na jar v prípade Doprastavu.

Dodávatelia stavebných prác už viackrát prerušili práce na diaľničnom úseku okolo Martina a dokončenie preto mešká. Najviac dlhov má Váhostav podľa informácií z brandže na úseku D1 Jánovce – Jablonov pri Levoči. Práve na ňom počas výstavby spadol most pri obci Kurimany. Váhostav žiada na úsek D1 pri Levoči polročný odklad odovzdania.

Firma sa pritom úsek diaľnice za 60 miliónov eur zaviazala odovzdať pôvodne do konca minulého roka. Podobné sklzy zaznamenáva aj na iných stavbách. Napríklad na projekte D1 Dubná Skala – Turany pri Martine mal Váhostav práce odovzdať do konca tohto roka. Už teraz je jasné, že to nestihne.

Aktualizácia:

Stavebná spoločnosť Váhostav – SK, a. s. hľadá spôsob, ako ukončiť začaté konkurzné konanie a riadne pokračovať vo svojej činnosti na všetkých stavbách podľa dohodnutých termínov. Spoločnosť čaká na doručenie rozhodnutia súdu o začatí konkurzného konania. „Ak toto rozhodnutie Váhostav dostane, v zákonnej lehote sa k nemu vyjadrí a samozrejme bude vzniknutú situáciu riešiť,“ informoval v stredu agentúru SITA hovorca spoločnosti Tomáš Halán. Spoločnosť neodpovedala na otázku, či nezvažuje podať návrh na reštrukturalizáciu.

Váhostav zaznamenal v poslednom období z dôvodu nepriaznivej situácie v slovenskom stavebníctve niekoľko podaní na konkurz, ktoré podali veritelia spoločnosti. „Spoločnosť vždy dokázala spornú situáciu svojim veriteľom vysvetliť a dohodnúť sa na ďalšom postupe k spokojnosti oboch strán,“ uviedol Halán. Váhostav má podľa neho, rovnako ako všetky iné firmy, záväzky s rôznymi dobami splatnosti a vedenie transparentne pokračuje v urovnávaní sporov a v rokovaniach s jednotlivými veriteľmi. „Vedenie spoločnosti nevidí dôvod, aby interné vzťahy s dodávateľmi riešila prostredníctvom médií,“ dodal hovorca Váhostavu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X