Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V Bratislave sa uskutočnil po prvýkrát workshop na tému „Ako plánovať výrobnú halu či továreň“

Praxisworkshop schauplatz fabrikplanung bratislava_veranstalter.jpg
Foto: DELTA
4. mája 2018 Tlačiť

BRATISLAVA 4. mája 2018 (P/PR) – Po úspešných akciách „Ako plánovať výrobnú halu či továreň – Best Practice od prvého nápadu po úspešnú prevádzku“ v Linci a vo Viedni zorganizovali spoločnosti DELTA, Fraunhofer Austria, step2solution a TPA dňa 26. apríla 2018 v Bratislave ďalší workshop z tejto série akcií. Marcela Kolářová zo spoločnosti DELTA uviedla, že hlavnou myšlienkou zrodu týchto praktických workshopov je snaha pomôcť investorom, ktorí stoja pred rozhodnutím expanzie a výstavby nových výrobných objektov, pozrieť sa na expanziu z viacerých uhlov pohľadu a zohľadniť v jednotlivých fázach rozhodovania nielen všetky možné riziká, ale predovšetkým maximalizovať prínos novej továrne či výrobnej haly a efektívne využiť túto investíciu pre rast danej firmy.

K programu patrili prednášky s impulzmi a správy o skúsenostiach od vedúcich projektov, stavebníkov a odborníkov i vzájomná výmena informácií v rámci diskusných kôl World Café. Integrované sledovanie plánovania továrne, employer branding (značka zamestnávateľa) a rámcové daňové podmienky na Slovensku, to boli len niektoré z pridružených tém, ktoré k tejto myšlienke expanzie a výstavby rozhodne patria. Výrobné podniky ako je Scheuch a Ekom prezentovali reálne príklady zo svojej vlastnej expanzie a výstavby z praxe.

Po pozdrave hostiteľa, Erika Štefanoviča z česko-slovenskej spoločnosti DELTA, sa slova chopil Christian Kügerl z Advantage Austria (Rakúska hospodárska komora), ktorý hovoril o investíciách na Slovensku a o dôležitých faktoroch lokality. „Rakúsko je druhý najdôležitejší zahraničný investor na Slovensku. Sme tu veľmi silno zapojení a prepojení“. Wolfgang Waldhäusl zo step2solution a Wolfgang Kradischnig z rakúskej DELTY predstavili témy integrovaného projektovania továrne z uhla pohľadu rozvoja organizácie, systémového plánovania a stavebného manažmentu.

Praxisworkshop schauplatz fabrikplanung bratislava_world cafe.jpg
Foto: DELTA

Pritom bola zdôraznená dôležitosť, nutnosť dostatočne vyjasniť strategické otázky pri zahájení projektu a celkový pohľad na plánovanie továrne. Pri stavbe továrne sa nesmie zabudnúť ani na kultúrny aspekt. „Hodnotou v sociálnej interakcii je dôvera“, konštatoval Wolfgang Kradischnig. I Wolfgang Waldhäusl zdôraznil: „Pri stavbe novej továrne je potrebný fundovaný manažment zmien a dobrú spoluprácu ostatných spolupracovníkov“.

Klaus Krammer a Peter Ďanovský z TPA Group vysvetlili účastníkom obzvlášť rámcové daňové podmienky na Slovensku. „Pri stanovení štruktúry spoločnosti musíte vždy dať pozor na to, aké interné ciele podniku (napr. dlhodobé investície) sa budú sledovať a dať pozor na to, či sú nejaké právne odlišnosti v danej krajine“, zdôraznil Klaus Krammer a odkázal na výšku odvodov pre sociálne zabezpečenie, ručenie, povinnosti k vedeniu účtovníctva a možnosti dotácií. Peter Ďanovský prezentoval najdôležitejšie body z daňového práva v súvislosti s daňovo optimálnou štruktúrou financovania pri existencii umiestnenia spoločnosti na Slovensku.

Jan Henjes z Fraunhofer Austria a Andreas Knollmayr zo step2solutions predstavili „Plánovanie továrne ako jedinečnú strategickú šancu – od požiadaviek zákazníka až k optimálnej výrobe“. Témy prednášky siahali od prvotného stimulu pre plánovanie továrne až k postupu a optimalizácii procesov. Andreas Knollmayr vysvetlil, že rozhodnutie, aká továreň sa má postaviť, je dôležité pre to, aby človek poznal požiadavky, a že nové nápady potrebujú priestor, čas a systematickosť . Jan Henjes konštatoval, že „sa nedá všetko stanoviť na začiatku, ide o to sa v priebehu procesu spoločne dostať k riešeniu“.

Thomas Sobottka z Fraunhofer Austria a Erik Štefanovič z DELTY hovorili o predaní systémového plánovania do projektovania objektu. Thomas Sobottka vysvetlil účastníkom optimalizáciu toku materiálu, optimalizáciu procesu pomocou value stream designu, a že dynamická simulácia môže v rámci detailného plánovania reálne evidovať komplexné systémy v priebehu času. Erik Štefanovič popísal dôležitosť predbežnej kontroly pozemku a odporučil pre úspešný projekt pravidelné spoločné odsúhlasovanie medzi systémovým plánovaním a projektom samotného objektu.

Očakávanou prednáškou  a tiež veľmi aktuálnou témou, ktorá s výstavbou novej výrobnej haly súvisí, bola téma employer branding. Erik Štefanovič hovoril i o zvládnutí medzikultúrnych výziev v projekte: „Pri plánovaní továrne sa často stretávajú tri rôzne kultúry, spolupracovníci na to musia byť pripravení“. Ralph Sichler vysvetlil, ako je možné spolupracovníkov nielen získať, ale tiež udržať a ako je pre konečný výsledok dôležitá interná pracovná atmosféra. „Lojalita spolupracovníkov sa dá dosiahnuť tým, že sa cítia byť prepojení so svojim zamestnávateľom a radi pre neho pracujú“.

Pri stoloch best practice predstavili stavebníci, vedúci projektov a odborníci z firiem Scheuch, Ekom, Datenpool, TPA, Fraunhofer Austria a step2solution prístup k riešeniu zo svojich projektov a dali podnet k diskusiám, výmene informácií a detailným otázkam. Po záverečnom kole využili účastníci príležitosť k ďalším rozhovorom a nechali večer doznieť pri slovenských špecialitách.

Zakrátko bude k dispozícii tiež video z  akcie v Bratislave na www.delta-slovakia.com

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ako plánovať výrobnú halu či továreňexpanziapriemyselná výrobaworkshop

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X