Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete si predstaviť, že vám zamestnávateľ zakáže piť sladené nápoje? V USA nie je nič nemožné

Fragment of glass cola with ice
Thinkstock
7. novembra 2016 Zdroj The New York Times Tlačiť

Môžu úrady alebo zamestnávatelia zakázať ľuďom pitie sladených nápojov? O Spojených štátoch amerických sa hovorí, že je to krajina neobmedzených možností, kde je možné takmer všetko. A tak sa možno už čoskoro staneme svedkami toho, že tamojšie úrady zakážu ľuďom požívanie sladených nápojov.

K takémuto kroku už pred rokom pristúpila Kalifornská univerzita v San Francisku. Jej akademické centrum pre štúdium medicínskych vied vlani zakázalo univerzitných prevádzkam predaj sladených nealkoholických nápojov. Aj také populárne siete rýchleho občerstvenia ako Subway či Panda Express museli na žiadosť tamojších predstaviteľov prestať predávať Coca-Colu, Sprite a ich ďalších sladených „súrodencov“.

Informáciu o tom priniesli americké noviny The New York Times. Kalifornská univerzita, ktorá zamestnáva viac ako 24 000 pracovníkov, sa tak stala jedným z najväčších zamestnávateľov, ktorí odstránili sladené nealko nápoje zo svojho pracoviska. Tamojší vedci odvtedy aktívne skúmajú, aký dopad bude mať toto opatrenie na zdravie univerzitných pracovníkov.

Politiku odstránenia sladených nápojov zaviedli na univerzite približne pred rokom a výsledky realizovaného prieskumu už teraz naznačujú, že počas sledovaného obdobia výrazne klesla spotreba týchto nápojov medzi jej zamestnancami. Najväčší pokles pritom zaznamenali u tamojších pracovníkov údržby, ktorí patrili k najväčším konzumentom týchto pochutín.

Prieskum realizovaný na 2 500 zamestnancoch zároveň ukázal, že niektorí z týchto pracovníkov boli schopní vypiť až jeden liter sladého nápoja denne. Už pol roka po účinnosti predmetného zákazu sa však tento údaj znížil približne o štvrtinu.

„Sme inštitúcia verejného zdravia a preto nie je v poriadku, keď zarábame peniaze na produktoch, o ktorých vieme, že sú pre ľudí škodlivé,“ uviedla v reakcii na zverejnené informácie Laura Schmidt, profesorka medicíny a iniciátorka „nápojovej vojny“.

Celý pokus pritom prichádza práve v čase, keď v Spojených štátoch amerických rastie tlak na znižovanie spotreby týchto nealkoholických nápojov. Jedným z opatrení, ako chcú tamojšie úrady bojovať proti vysokej spotrebe týchto potravín, je ich zdanenie. Americké mestá Berkeley a Philadelphia už schválili dane na sladené nealko nápoje a ďalšie štáty v Kalifornii a Colorade aktuálne čakajú, ako dopadne blížiace sa hlasovanie o tejto otázke.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

kalifonianealko sladené nápojepotravinyprieskumuniverzitaUSAzákaz

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

22sep8:30Zákon o cestnej doprave a jeho nadväznosti na zákonné povinnosti dopravcu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

22sep8:30Certifikovaný projektový manažér8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X