Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda ide podľa SaS zbytočne skomplikovať daňový systém

Vláda ide podľa SaS zbytočne skomplikovať daňový systém
Predstavitelia SaS Jana Kiššová a Richard Sulík. Foto: SITA
10. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Liberáli chcú od podnikateľov zbierať návrhy na vylepšenia do zákona o dani z príjmov, ktoré budú potom navrhovať do znenia zákona.

SaS navrhuje rovnaký meter pre štát a podnikateľov

Výsledkom vládneho návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý v októbri prerokuje parlament v druhom čítaní, bude podľa strany SaS ďalšia zbytočná komplikácia daňového systému. Ako na piatkovej tlačovej konferencii povedal predseda SaS Richard Sulík, práve zjednodušenie daňových zákonov pri reforme spred desiatich rokov pritom spravilo zo Slovenska stredoeurópskeho tigra.

„Socialistická vláda, ktorú máme dnes, to sú väčšinou ľudia, ktorí nemajú skúsenosti s hospodárstvom, podnikaním, ľudia, ktorí nezažili na vlastnej koži, aké to je, keď človek musí vytvoriť hodnoty. Keď do zákona o dani z príjmov fušujú ľudia, ktorí takéto niečo nezažili, tak vyzerá to len zle a stále horšie,“ vyhlásil v piatok Sulík.

Ako dodal, jeho strana preto začne od podnikateľov zbierať návrhy na zlepšenia, ktoré chce navrhovať do zákona o dani z príjmov. Správny zákon by totiž podľa neho mal mať jednu sadzbu, minimum daňových režimov, minimum výnimiek zo základu dane a minimum výnimiek zo zdanenia. Vládna novela naopak prináša desiatky bodov a desiatky nových strán nových pravidiel. 

Štát si obstaráva aj tovary a služby, ktoré podnikateľom ako náklady neuznáva

Liberálom sa však nepozdáva ani nerovnosť, s ktorou podľa nich štát pristupuje k podnikateľom a vlastnému hospodáreniu. Jednou z nich je návrh obmedziť obstarávaciu cenu vozidla do podnikania na 48 tis. eur v prípade nedostatočného daňového základu podnikateľa. Vláda s deficitným hospodárením by si tak podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej mala taktiež obmedziť sumu na nákup vozidiel. 

Podľa poslankyne za SaS to však nie je len o osobných automobiloch. Štát si totiž bežne obstaráva za peniaze daňových poplatníkov také tovary a služby, ktoré podnikateľom ako náklady neuznáva. Spomenula pritom napríklad nadspotrebu pohonných látok, ktorú podnikateľ musí hradiť zo zisku, kým úradníkom ju zaplatí štát alebo reprezentačné náklady a darčeky a reklamné predmety. Kým štátne úrady si podľa Kiššovej bez problémov z peňazí daňových poplatníkov uhrádzajú napríklad vianočné večierky či morské pochúťky pre pohostenie svojich partnerov, podnikateľ si žiadne z podobných nákladov odpisovať nemôže. 

„Takýto nerovnaký prístup zo strany štátu je neprijateľný a hlavne nemorálny. Okrem toho, že demotivuje podnikateľov, nabáda ich k obchádzaniu systému a to nie je správne. Štát, ktorý celé desaťročia hospodári s deficitom, teda so stratou, využíva verejné financie na nákup takých tovarov a služieb, ktoré v prípade podnikateľov považuje za neoprávnenú nákladovú položku,“ vyhlásila Kiššová. 

SaS preto navrhuje rovnaký meter pre štát a podnikateľov. Buď nech teda povolí podnikateľom to, čo sám považuje za nevyhnutné pre svojich pracovníkov a partnerov, alebo nech sa obmedzí do tej miery, ako obmedzuje podnikateľov. „Možno keď budú vysokí štátni funkcionári konfrontovaní takýmto fungovaním, možno sa na niektoré veci budú pozerať trošku inak,“ uzavrela Kiššová.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X