Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vláda zvýšila limity pre hotovostné platby. Aké sú súčasné hodnoty a ako budú meniť od 1. 7. 2023?

platba v hotovosti
platba v hotovosti Foto: Getty Images
29. mája 2023 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Národná rada SR schválila dňa 23.05.2023 novelu zákona č. 394/2012 Z. z. o obmedzení platieb v hotovosti (ďalej len ako „zákon o obmedzení platieb v hotovosti“). V aktuálnom článku sme sa bližšie pozreli na to, aká je súčasná právna úprava limitov pre hotovostné platby, aké sú zákonné výnimky z tohto pravidla a aké budú nové hotovostné limity platné od 1. júla 2023.

Súčasná právna úprava

Platná a účinná právna úprava problematiky hotovostných platieb pochádza ešte z roku 2012, kedy bol v rámci Akčného plánu boja proti daňovým podvodom vypracovaný aj zákon o obmedzení platieb v hotovosti, ktorý je účinný od 1.1.2013.

Základom tohto právneho predpisu je snaha o zabránenie fiktívnemu vystavovaniu príjmových a výdavkových dokladov bez reálneho toku finančných prostriedkov, ktoré sa označuje aj ako tzv. „kreatívne účtovníctvo“, a to najmä na konci účtovného alebo zdaňovacieho obdobia podľa toho, aký základ dane daňový subjekt vykazuje.

Z dôvodu sprehľadnenia vzťahov medzi fyzickými osobami navzájom a medzi podnikateľmi a fyzickými osobami nepodnikateľmi, sa do okruhu osôb, na ktoré sa zákon o obmedzení platieb v hotovosti vzťahuje, zahŕňajú:

  • podnikatelia (právnické osoby a fyzické osoby),
  • fyzické osoby – nepodnikatelia.

Dôvodom pre tento krok je najmä snaha o dosiahnutie väčšej transparentnosti príjmov plynúcich z prenájmu medzi fyzickými osobami alebo pri uľahčení dokazovania na súde pri problémoch s uznaním pôžičiek medzi fyzickými osobami a ďalšie podobné praktické situácie.

Na účely predmetného zákona sa platbou v hotovosti rozumie odovzdanie bankoviek alebo mincí v hotovosti v mene euro alebo bankoviek alebo mincí v hotovosti v inej mene odovzdávajúcim a prijatie tejto hotovosti príjemcom. Bankovky alebo mince, ktoré niekto odovzdal v súvislosti s tým, že zastupuje iného ako jeho zákonný zástupca, opatrovník, prokurista, splnomocnený zástupca alebo zamestnanec oprávnený na odovzdávanie bankoviek a mincí, sa posudzujú akoby ich odovzdal zastupovaný.

Zákon o obmedzení platieb v hotovosti v ustanovení § 4 ustanovuje nasledovné limity:

  • zakazuje platbu v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 5 000 eur, ak ide o platbu medzi právnickou a fyzickou osobou vykonávajúcou podnikateľskú alebo inú samostatne zárobkovú činnosť,
  • zakazuje platbu v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur, medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi.

TIP:

Hodnotou platby v hotovosti v inej mene, ako je mena euro, je nominálna hodnota bankoviek a mincí prepočítaná na eurá referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný v deň predchádzajúci dňu platby v hotovosti. Zákon ďalej hovorí, že hodnotou platby v hotovosti, ktorá je rozdelená na niekoľko samostatných platieb, je súčet hodnôt týchto platieb, ak tieto platby vyplývajú z jedného právneho vzťahu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Výnimky z uvedeného pravidla
  • Zmeny zákona s účinnosťou od 1. júla 2023

Výnimky z uvedeného pravidla

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

platba v hotovostiPrémiový obsahrok 2023

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X