Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Výber vhodného účtovného softvéru

Blondína držiaca CD
Fotobanka Pixmac
10. septembra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ekonomický systém v podniku je dôležitý z hľadiska strategického riadenia a rozhodovania vrcholového manažmentu podniku. Vytvára údajovú základňu potrebnú pre interných aj externých užívateľov.

Kvalitný systém dokáže ponúknuť pravdivé a aktuálne údaje, čím sa stáva dobrým pomocníkom pre vedenie podniku, zvyšuje efektívnosť práce zamestnancov, zabezpečuje a zvyšuje flexibilitu podniku, umožňuje zlepšenie vzťahov so zákazníkmi a vytvára silný nástroj pre riadenie aktivít podniku. Preto sme sa pozreli na viaceré účtovné programy – recenzie sú tu.

Omega verzus Pohoda

Na Slovensku je k dispozícii viacero účtovných programov, napríklad Money S3, softvéry od spoločnosti KROS, a. s. (Alfa, Omega, Olymp), POHODA, MRP, PROLUC a ďalšie. Na porovnanie sme vybrali účtovné programy, ktoré sa podľa nášho názoru na Slovensku využívajú v najväčšej miere. Jedná sa o program spoločnosti KROS, a.s. a POHODA od spoločnosti Stormware.

Oba programy sú určené pre podnikateľov, ktorí vykonávajú svoju činnosť na základe živnostenského oprávnenia a rôzne obchodné spoločnosti, pre individuálnych účtovníkov alebo firmy, ktorých predmetom podnikania je vedenie účtovníctva na zákazky pre iné spoločnosti, ale tiež pre príspevkové a neziskové organizácie.

Ekonomický sotfvér – OMEGA

OMEGA – podvojné účtovníctvo je na slovenskom trhu od roku 1998. Jedná sa o ekonomický softvér (anglicky software) na vedenie podvojného účtovníctva, ktorý umožňuje zaúčtovať akýkoľvek účtovný prípad a prostredníctvom jednotlivých modulov slúži na komplexné sledovanie účtovnej agendy spoločnosti.

Umožňuje viesť fakturáciu, skladové hospodárstvo, evidenciu krátkodobého aj dlhodobého majetku,evidenciu jázd a firemných aj vlastných áut, evidenciu príslušných cestovných príkazov, evidenciu cenín, registratúru. Program umožňuje účtovať viac firiem a, zároveň, s jednou firmou v rovnakom čase pracovať na viacerých počítačoch.

Je nielen prostriedkom na vedenie účtovníctva, ale aj nástrojom, ktorým je možné komplexne sledovanie finančnej a ekonomickej situácie účtovnej jednotky.

Základné moduly softvéru OMEGA

 1. Modul Podvojné účtovníctvo
 2. Modul Fakturácia
 3. Modul Majetok
 4. Modul Jazdy a cestovné príkazy
 5. Modul Skladové hospodárstvo
 6. Modul Daň z pridanej hodnoty (DPH)

Ekonomický softvér POHODA

POHODA Komplet je účtovný a ekonomický softvér určený firmám a ďalším subjektom, ktoré chcú spracovávať jednoduché alebo podvojné účtovníctvo v jednom programe. Jedná sa o najpredávanejší variant systému POHODA. Umožňuje zákazkové vedenie jednoduchého a podvojného účtovníctva pre neobmedzený počet firiem.

Disponuje komplexnými funkciami a spĺňa nároky na ekonomické systémy pre vedenie účtovných agend a riadenie firmy. Základom systému je prepracovaný adresár a celý rad agend pre komplexné riadenie firmy. Systém umožňuje účtovanie zásob metódou A i B aj spracovanie miezd pre neobmedzený počet zamestnancov.

Jednou z dôležitých vlastností programu je rýchlosť. Rýchlosť nahrávania údajov sa dá optimalizovať na minimálny počet úderov do klávesnice. Urýchlenie práce s programom sa dá pomocou rôznych nastavení a šablón.

Moduly programu POHODA Komplet

 1. Modul Podvojné účtovníctvo
 2. Modul Jednoduché účtovníctvo
 3. Modul Fakturácia
 4. Modul Sklad
 5. Modul Personalistika a Mzdy
 6. Modul Majetok
 7. Modul Kniha Jázd
 8. Modul Daň z pridanej hodnoty (DPH)

Tabuľkové porovnanie nákladovej náročnosti programov

Názov programu Výrobca Cena Aktualizácie
1. rok Ostatné roky
POHODA Komplet Stormware od 520 eur bez DPH zadarmo od 120 eur bez DPH
OMEGA Multiverzia Kros od 567 eur bez DPH* zadarmo 20 % z ceny programu
OLYMP Štandard Kros od 96 eur bez DPH** zadarmo 20 % z ceny programu

* Multiverzia podvojné účtovníctvo
** Cena vybranej zostavy je limitovaná počtom zamestnancov, základná verzia je určená pre max. 5 zamestnancov

Ekonomické porovnanie programov

Program POHODA Komplet a jeho predajná cena je za licenciu pre 1 počítač. Cena sieťovej licencie sa odvíja od požadovaného počtu prídavných licencií na jednotlivé počítače.

Pri programe OMEGA sa cena odvíja od požadovaného počtu modulov, resp. aj od veľkosti daného modulu. Program je variabilnejší voči používateľom, ktorí nepotrebujú využívať všetky moduly a môžu si zvoliť moduly a ich veľkosti podľa svojho uváženia od čoho sa následne odvíja aj výsledná cena. Nevýhodou následne môže byť vysoká cena ročných aktualizácií ktorá sa vždy odvíja od zakúpenej prvotnej licencie.

Nevýhodou programu OMEGA je, že na rozdiel od programu POHODA Komplet nemá v sebe zabudovaný modul pre mzdy a personalistiku a pre spracovanie miezd a personalistiky vo firme je potrebné zakúpenie programu OLYMP. Cena verzie OLYMP Štandard sa taktiež odvíja od zvoleného počtu zamestnancov. Najnižšia verzia je pre 5 zamestnancov, následne sa každá ďalšia verzia zvyšuje o 5 zamestnancov.

Do porovnania boli vybrané najviac podobné verzie od každého výrobcu. Spoločnosť Stormware má v ponuke viacero typov okrem POHODA Komplet má v ponuke POHODA Mini, POHODA Lite, POHODA Jazz, POHODA Standard, POHODA Profi, POHODA Premium.

Programy reflektujú aj na zmeny legislatívy

Ekonomický systém OMEGA a POHODA sú založené na podobnom princípe. Oba systémy využívajú chod cez databázu Access, čo zaručuje používateľom vysokú stabilitu a bezpečnosť údajov. Systémy sú podobné aj modulovo, avšak pri systéme OMEGA chýba modul Mzdy a personalistika a tiež modul Jednoduché účtovníctvo pre firmy účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva. Výrobca však má vo svojej ponuke ďalšie programy, ktoré dané požiadavky spĺňajú, ktoré si môže zákazník v prípade záujmu zakúpiť.

Jednou z ďalších nevýhod programu OMEGA je aj vyššia cena. V konečnom dôsledku je pri výbere vhodného systému pre zákazníka najdôležitejšie kritérium účel, na ktorý je systém zakúpený. Ak má zákazník záujem využívať systém pre vedenie účtovníctva na zákazku je pre neho výhodnejší systém POHODA s verziou Komplet.

K výhodám oboch systémov patrí aj zapracovanie prehľadu legislatívy a jej zmien. Slabou stránkou systému OMEGA je vyššia cena a nutnosť dokúpenia systému na spracovanie miezd a personalistiky, silnou stránkou je zas vysoká kvalita poskytovanej služby HOTLINE a možnosť meniť počet a rozsah modulov programu podľa požiadaviek zákazníka.

Silnou stránkou systému POHODA je hlavne nízka cena, možnosť účtovania v systéme jednoduchého aj podvojného účtovníctva a skutočnosť, že program obsahuje modul mzdy a personalistika, slabou stránkou je nižšia úroveň podpory zákazníkov.

Faktorom, ktorý môže rozhodnúť o uprednostnení jedného produktu pred druhým, resp. o výbere vhodnejšieho produktu môže byť hlavne cena, predchádzajúce skúsenosti a účel použitia, prípadne potreby a priority budúceho používateľa.

O základných nastaveniach softvéru sa dozviete v ďalšej časti nášho seriálu.

Autor: Arisan, s.r.o., nezávislá poradenská spoločnosť, špecializujúca sa na komplexné vedenie účtovnej, daňovej, mzdovej a ostatnej konzultačnej agendy

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Podvojné účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Podvojné účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X